ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

"Просвіта": чи далеко до Європи

Одинадцяте травня в Коломиї минуло, можна сказати, під знаком Європи.

У полудень до ратуші, щоб продемонструвати підтримку рішення Ради міністрів ЄС щодо надання Україні безвізу, зійшлася з зірчастими прапорцями Євросоюзу шкільна й студентська молодь.

А вже пополудні в педагогічному коледжі відбулося розширене засідання ради міськрайонного товариства "Просвіта". Відкриваючи яке, директор коледжу Валерій Ковтун наголосив: "Наше завдання — повернутися додому, в Європу".

Як переконували подальші виступи присутніх просвітян, вони здають собі справу в тому, наскільки це непростий шлях — повернення додому. Передусім у морально-психологічному плані.

Тому перший голова товариства української мови в Коломиї Ігор Довганюк, наприклад, закликав "робити Європу тут у нас, разом". Тим паче що географічний центр її під Раховом.

Але всяка поважна справа потребує доброго проводу. Потребує тих, кого прийнято називати елітою нації. Чи мають з кого брати тут приклад сьогоднішні вчителі, медики, правники?..

Як доводить нове видання Миколи Савчука "Українські еліти Коломиї. 1848 — 1939", репрезентоване на цьому просвітянському засіданні, — мають. Видання містить опубліковані раніше в "Дзеркалі Коломиї" нариси про найпомітніших будителів нашого національного духу і ще раз нагадує нам, що ніколи не треба нарікати на несприятливі обставини.

Просто потрібно, як закликав поет, якого ми часто згадуємо, та не часто дослухаємося до якого, "проти рожна перти, проти хвиль плисти".

"На жаль, упродовж чверті віку ми нічого суттєвого не зробили, окрім будівництва церков і "Писанки" з державною допомогою, — справедливо наголошував у виступі М. Савчук.І людей, які могли б стати врівень хоча б з колишнім мишинським священиком Йосафатом Кобринським, сьогодні не помітно".

А "Просвіта" розпочинає тим часом, як нагадав її керівник Василь Глаголюк, підготовку до 150-річчя від дня заснування. Наскільки це важлива справа, гідно вшанувати ювілей чи не наймасовішої нашої патріотичної організації, говорили як В. Глаголюк, так і присутні на засіданні голова РДА Любомир Глушков, заступник Коломийського міського голови Володимир Бойцан, завідувачка відділу центральної районної бібліотеки Наталя Тарновецька, інші промовці.

Тобто сьогоднішня просвітянська еліта, яка, будемо сподіватися, і словом, і ділом вшановуватиме своїх славних попередників.

АВТОР: Михайло Германюк