Стати лідером – одне з ключових завдань для сучасної молоді. Саме тому учні та студенти все активніше шукають різноманітні програми обміну чи волонтерства. Можливість поїхати в іншу країну без батьків та друзів загартовує й розвиває кожного.
В декого починаються ігри на виживання, а хтось, навпаки, почувається дуже комфортно. Але, незважаючи на ситуацію, яка складається за кордоном, додому учні повертаються зовсім іншими людьми.
Саме такими прилетіти із Сполучених Штатів Америки й наші герої, які брали участь в програмі культурного обміну FLEX (Future Leaders Exchange), фіналісти якої мають змогу протягом одного навчального року жити в американській сім’ї, навчатись в тутешній школі й подорожувати США.
Ця програма стала популярною й серед учнів нашого міста, адже дуже багато коломиян стали її фіналістами. До слова, в 2018-му одразу п’ятеро наших школярів проведуть рік в Америці.
"Дзеркало медіа" поспілкувалось з фіналістами FLEX минулих років, які поділилися своїми враженнями, спогадами та досвідом, який отримали протягом року, та дали поради майбутньому поколінню.
"
Після такого року, коли тебе кидають в холодну воду, тобі вже нічого не страшно", – Христина Ярема
Місто: Делфай (штат Індіана)
2014-2015 навчальний рік
Найціннішим досвідом, який Христина здобула, – це вміння виживати в новому середовищі з абсолютно новими людьми. Такий досвід загартовує. Ти стаєш абсолютно відкритим до нових людей та культури.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Hr1.jpg)
Але в той же час Христина каже, що ніколи не можна порівнювати й стверджувати, що щось краще чи гірше. Ми всі різні, і в тому є якась родзинка. Кожна країна особлива по-своєму, тому найбільшою помилкою всіх тих, хто їде за океан, є хибна думка про ідеальне життя американців. Насправді вони такі ж самі прості люди, як і ми.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Hr2.jpg)
"Мені дуже подобається українська щирість, якої немає в американців, але в той же час їхня безтурботність, яка відсутня в нас. Бо ми завжди дуже кудись поспішаємо. Нам треба пізнавати більше країн, щоб скласти пазл світу й навчитись помічати свої недоліки", – каже дівчина.
Варто зазначити, що протягом одного навчального року Христина була в 7-ми штатах Америки.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Hr3.jpg)
Щодо самого навчання, то воно зовсім інше, ніж в Україні. Першою вагомою відмінністю є можливість вибирати предмети самостійно. Ти сам вирішуєш, що хочеш вивчати. Але найбільше, що сподобалося Христі, – це їхнє ставлення до спорту. Це не просто урок фізкультури, який можна прогуляти. Це найбільший вишкіл, який загартовує характер. Дівчина кожного дня після уроків 4 години займалась різними видами спорту.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Hr5.jpg)
Рік в Америці для Христини став роком усвідомлення. Впродовж цього часу вона зрозуміла, ким хоче стати в майбутньому й зараз від цього дуже щаслива. Сьогодні дівчина навчається на другому курсі Українського католицького університету у Львові на програмі з соціальної роботи. Зовсім нещодавно увійшла до студентського уряду свого навчального закладу й зараз намагається впроваджувати нові реформи в студентське життя. Зокрема її увага зосереджена на екологічній освіті, яка, в нас, на жаль, не розвинена.
"Проста людина з села чи міста може поїхати в Америку. Треба повірити у власні сили", – Андрій Галів
Місто Аламаґордо (штат Нью-Мексико)
2015-2016 навчальний рік
Андрій брав участь у програмі FLEX два роки поспіль. Після 9-го класу він навіть не пройшов у другий тур, але наступного року вирішив спробувати власні сили ще раз і в результаті став фіналістом.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/An1.jpg)
"Вони вибирають лідерів, яким буде дуже легко в Америці. Треба бути flexible (гнучкий – ред.), щоб змогти прижитися. Але слід зазначити, що це не залежить від рівня знань англійської мови, він може бути невисоким", – каже хлопець.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/An2.jpg)
Його досвід унікальний тим, що у своїй хост-сім’ї він був не єдиним студентом по обміну. Разом з ним протягом року жив також і школяр з Німеччини Конрад. Він став для Андрія справжнім другом, з яким досі підтримує тісний зв’язок. Їхнім хост-батьком був 68-річний Ґреґ, який уже має досвід у цій справі, оскільки з 1999-го року він хостить іноземних студентів.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/An3.jpg)
Хлопці мали змогу не тільки вчитись у місцевій школі, а й побачити Америку. Всі разом чоловічою компанією вони подорожували країною, зокрема відвідали відомий Гранд-Каньйон, були у Вашингтоні, Флориді й навіть Мексиці.
Але їхні подорожі не закінчилися територією Сполучених Штатів. Минулого року Андрій на зимових канікулах їздив у гості до Конрада в Німеччину. Цьогоріч чекає його разом з хост-батьком в Україні. Планує декілька днів провести у Львові, потім показати рідну писанкову Коломию.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/An4.jpg)
Андрій каже, що головне – це повірити у власні сили й тоді всі мрії стануть реальністю. Треба чітко визначитись з тим, чого ти дійсно хочеш.
"Коли я повернулася додому, моя мама сказала, що в мене навіть погляд доросліший став", – Олена Буряк
Місто Вайнае (штат Гаваї)
2015-2016 навчальний рік
На відміну від інших фіналістів програми, Олена не мала змоги подорожувати Америкою, оскільки потрапила в штат Гаваї, який розташований на окремому хребті з островів й має свої звичаї та порядки. Тут присутній дух "Алохи", який вирізняє його від 49-ти інших штатів країни.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Ol1.jpg)
Протягом року, проведеного в Америці, Олена почала по-іншому дивитися на світ та й життя загалом. Вона каже, що треба бути готовим до культурного шоку, оскільки ментальності двох народів зовсім різні. В Америці люди більш привітні та не обтяжені буденними проблемами. Упродовж, здавалося б, недовгого періоду часу ти стаєш дорослішим та відповідальнішим.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Ol2.jpg)
Заводити друзів допомагали Олені спортивні секції при школі. Вона займалась крос-кантрі (
біг на довгі дистанції – ред.), каное. Дух команди об’єднує незнайомих людей. Але варто підготувати себе до того, що після повернення в Україну ти можеш втратити й деяких старих друзів. Ваші погляди можуть вже не збігатися, як це було колись.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Ol3.jpg)
Як і Андрій, Олена потрапила в хост-сім’ю, де крім неї була ще одна школярка по обміну з Єгипту. Вони разом вчились в одній школі й, на здивування обидвох дівчат, їхнім життям почала цікавитись вчителька математики. Таким чином вчитель стає другом.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Ol4.jpg)
"Вона сама проявила ініціативу, возила нас на шопінг чи в кафе, підвозила зі школи додому. Їй наскільки було цікаве наше життя. Це було надзвичайно приємно", – згадує дівчина.
"Там я зрозуміла, що моя думка важлива для оточуючих", – Діана Граділь
Місто Джонсвілл (штат Мічиган)
2016-2017 навчальний рік
Потрапивши в маленьке містечко, в Діани розвіялися всі стереотипні думки про Америку. Вона ж мріяла про Нью-Йорк чи інший великий мегаполіс. Але країну мрії вона все-таки встигла побачити. Протягом року дівчина відвідала 9 штатів Америки.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/gr3.jpg)
Про школу розповідає з посмішкою, згадуючи найяскравіші моменти. Діана тільки підтверджує слова Олени про те, що вчитель, в першу чергу, – це друг, який завжди готовий тобі допомогти й навіть о 7 ранку перед уроками ще раз розповісти матеріал, який ти не зрозуміла вчора.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Gr00.jpg)
Діана каже, що дружбу треба завоювати. Щоб знайти друзів, вона витратила цілий місяць. Її школа була дуже малою, де всі один одного знали. Компанії вже були сформовані. Влитися в них було дуже складно. Тому найбільше вона здружилася з іншими студентами по обміну. Вже пізніше коло друзів розширювалося й стало легше.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/gr4.jpg)
Але не так все легко, як здається на перший погляд. У Діани були деякі непорозуміння зі своєю хост-мамою. Вона каже, що це, напевно, через те, що вони зовсім різні люди. Але все ж вона вдячна їй за все. Слід зазначити, що флексер має змогу поміняти сім’ю, якщо він цього захоче. Головне – не боятися розповісти про те, що тобі не подобається.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Gr1-1.jpg)
"FLEX – це випробування, яке дозволяє тобі зрозуміти, наскільки ти сильна й чого ти можеш досягти. Перш за все, я позбулася бар’єру у спілкуванні з незнайомцями. Крім того, я почала вирішувати свої проблеми самостійно, а також змінила своє ставлення до навколишнього середовища. І найголовніше – навчилась висловлювати свою думку й уміти захистити її, казати про те, що мені не подобається. Ну і, звичайно, підняла свій рівень англійської", – ділиться своїм досвідом дівчина.
"Люди – це найкраще, що сталося зі мною протягом року", – Кароліна Сем’юк
Місто Генфорд (штат Каліфорнія)
2017-2018 навчальний рік
Найсвіжішими враженнями змогла поділитися Кароліна, бо тільки кілька тижнів тому повернулася додому. Вона знову звикає до життя в Україні й ще не повністю усвідомлює, що вже вдома. Їй важко перестати посміхатись всім навколо, бо ж для неї це стало буденністю.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Sem4.jpg)
Кароліна пригадує своє навчання й розповідає, якими насиченими та неформальними були її уроки в школі. Наприклад, на занятті з хору вони вчились сідати на шпагат, а під час сільського господарства садили помідори чи показували газонокосарку. З переліку предметів вона вибрала тільки ті, які дійсно були б цікавими для неї.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Sem1.jpg)
Крім шкільних занять, Кароліна активно займалась волонтерською діяльністю. Найчастіше це були будинки перестарілих чи притулки для тварин. Протягом року дівчина набрала більше 100 годин волонтерства.
Зі своєю хост-сім’єю вона дуже сильно зблизилась. У неї була сестра Сієра, з якою вони були схожі не тільки зовнішньо, а й внутрішньо. Інколи їх називали близнючками. Разом вони багато подорожували. Відвідали Лас Вегас, сусідній штат Невада, безліч пляжів та національних парків навколо. Кароліна надзвичайно сильно любить природу й гори, про що й написала у своєму листі до хост-сім’ї.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Sem2.jpg)
"Мій хост-тато дуже любить гори, коли він побачив мій лист, то сказав, що ця студентка по обміну обов’язково повинна бути в нас", – згадує дівчина.
![](http://dzerkalo.media/wp-content/uploads/2018/06/Sem5.jpg)
Майбутнім флексерам Кароліна радить просто бути собою та відкриватися іншим людям. Крім цього, знайти заняття, які дійсно будуть цікавими й намагатися робити свій день максимально завантаженим й найголовніше – не придумувати собі проблем, яких не існує.
АВТОР: Ярина БАЛАБАНИК
Як повідомляли,
цьогоріч п'ятеро коломийських школярів стали фіналістами програми FLEX і влітку вирушать до Америки.