ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Віталій Жилак про критичне мислення, маніпуляцію і фейки. Поради як себе уберегти і що читати

У сучасному світі розвитку інформаційних технологій доступ до інформації відкритий, а її поширення відбувається шаленими темпами. Та чи завжди ця інформація якісна, потрібна і правдива? Як не потрапити під вплив маніпуляцій?

Вже більше року в Коломиї діє громадська організація "Освіта для нас". Її засновник та керівник Віталій Жилак за освітою інженер програмного забезпечення і працює маркетологом. Намагається поєднувати громадську діяльність із маркетингом.

Основна мета громадської організації – поширення критичного мислення. Члени ГО "Освіта для нас" читають лекції про інформаційну безпеку у навчальних закладах для учнів і студентів. Ідея створити таку організацію виникла ще тоді, коли Віталій навчався у вищому навчальному закладі.

"Я помітив, що часто розумні і раціональні люди захоплюються різними нісенітницями, до прикладу – чаклунками, слов’яно-арійською ідеєю. Таким чином я зрозумів, що в освіті чогось явно не вистачає, а саме такого предмету, як «критичне мислення». Погоджуюся з думкою реформатора освіти у США Уілла Річардсона, який сказав: "У школах дають знання, але не дають інструментів оцінки цих знань". Як наслідок, випускники не розуміють відмінності між науковими знаннями і тими, які можна знайти в інтернеті. Наприклад, блогер може закликати відмовитися від щеплень чи стверджувати, що ГМО – велике зло. Відповідно, люди можуть цьому повірити, тому що в них немає інструментів оцінки, чим одне знання обґрунтоване, а інше необґрунтоване. Їм ця людина подобається, і вони їй вірять".

Ще в університеті Віталій Жилак почав читати класику наукової літератури.

"Рекомендую до прочитання книгу відомого астрофізика Карла Сагана "Світ повен демонів". Також, якщо прочитати праці Бертрана Расселла, Річарда Докінза, Лоуренса Краусса, то можна здобути дуже хороші навички роботи з інформацією".

Навички критичного мислення, на думку хлопця, мав би давати навчальний заклад.

"Особисто мені пощастило з викладачами і педагогами, вони у мені ці вміння заклали. Пояснили, що таке наукове знання і що воно ґрунтується на трьох основних засадах: наявність фактів, об’єктивність і відтворюваність. Все, що я стверджую, багаторазово перевіряю у профільних виданнях. Там, де працює спеціаліст з не одним десятком років досвіду у тій чи іншій сфері".

Навчальні лекції Віталій Жилак об’єднує в один курс – "Критичне мислення" або "Інформаційна безпека", це може бути як одна лекція, так і три. Тут розглядаються наступні теми: "Природа наукового знання", "Прийоми демагогії і маніпуляції, які можна зустріти у соціальних мережах та інформаційному просторі" та "Когнітивні викривлення".

"Прикладом останнього є ефект Даннінга Крюгера, психологи дослідили, що чим менше у людини компетенцій, тим компетентнішою вона себе вважає, і навпаки, – людина з дуже високою компетенцією постійно у собі сумнівається", – розповідає Віталій.

Ми поцікавились у хлопця, чи ГО "Освіта для нас" є єдиною серед тих, хто займається такою діяльністю?

"Організація єдина у своєму роді. У 2016 році робили велике дослідження, а саме організація Bazzfeed, яка займається статистикою. І вони помітили, що напередодні важливих політичних подій в інформаційному просторі 54% інформації – фейкова. У цьому ж році Стенфордський університет провів дослідження серед студентів і виявив, що 80% з них не можуть відрізнити фейкову інформацію від не фейкової. Це вибухова суміш: масове поширення неправдивої інформації і невміння учнів та студентів її розпізнавати. На заході цим питанням тільки задалися. Тому я загорівся ідеєю поширювати критичне мислення в якості лекцій вже. Дуже багато нерозуміння, але все йде до того, що такий навчальний предмет у найшвидшому часі стане обов’язковим".

Молодий чоловік ділиться: "Старші люди часто питають, чому я смію так говорити? Тоді відповідаю, що це не я так вирішив, я просто транслюю думку спеціалістів. У мене є завжди сотні посилань на наукові публікації різних вчених, які дійшли до одних і тих самих висновків. Але завжди виникало одне цікаве питання. Мене запитували, чи своїми лекціями про демагогію і про те, які існують прийоми маніпуляції, я сам не виховаю маніпуляторів? У мене на це є дуже проста відповідь. От є тренер з боксу, але коли він навчає цієї дисципліни, з цього не слідує, що його вихованці ходять і всім навколо обличчя розбивають. Будь-яке знання, будь-який інструмент, будь-яку технологію можна обернути як на благо, так і на шкоду, це залежить від людини. Я ж стараюсь закладати цінності працювати саме на благо. Це питання людських цінностей. Один хімік може винайти ліки, інший – наркотики".

У планах громадської організації поширення своїх знань не тільки в Коломиї, але й в області. З жовтня проводитимуться навчання і у франківських навчальних закладах. Також Віталій відкритий до співпраці з іншими громадськими об’єднаннями і спеціалістами, яких можна залучати у якості лекторів.

Інна ЯКУБЯК

Читайте також: Space Up – твій простір розвитку