ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Створено віртуальний тур до найдавнішого храму Коломиї - церкви Благовіщення

"Дзеркало" писало раніше, що на Франківщині в рамках ґрантового проєкту розпочали 3D сканування 50 об’єктів спадщини області, які мають культурно-мистецьку, історичну цінність і є туристично привабливими. Цього року створено десять нових віртуальних турів, здебільшого, об’єктами культурної спадщини, які мають туристичну привабливість.


Віртуалізовані об’єкти розміщені на спеціалізованому сайті проєкту і на головному туристичному порталі області www.iftourism.com.


До переліку потрапив й найдавніший храм Коломиї - церква Благовіщення.


"Церква стоїть на старому цвинтарі, який колись розташовувався на західній окраїні Коломиї, а тепер перебуває всередині міста, яке з часом суттєво розрослось. Перший дерев’яний храм звели без жодного цвяха у 1587 р., і первісно це була тридільна, одноверха будівля.


За переказами, тут у давнину стояв православний монастир, біля якого зупинялися помолитися чумаки, які везли сіль у далекі краї. Тому в народі її ще називали «Монастирською церквою». У 1589 році під час татарського нападу Коломию було зруйновано та спалено, монастир, до якого входила церква, не відбудовували, але церкву підняли з руїн. Тривалий час вона залишалася єдиним храмом у Коломиї. Протягом століть народна пам’ять зберігала переказ, за яким під час визвольної війни у церкві на урочистій Літургії був присутній сам Богдан Хмельницький, котрий святкував свою перемогу над поляками.


Теперішня церква збудована у 1709 р., згодом до храму добудували ще два зруби з північного і південного боків, перетворивши її на хрестову.


У 1845 р. за о. Івана Озаркевича церква була перебудована (розширена). Зараз це дерев'яна, хрещата в плані, п'ятидільна, одноверха споруда. Усі зруби мають чотирикутну в плані форму та витягнуті по горизонталі. Центральний зруб дещо вищий за бічні, перекритий восьмигранним верхом на восьмерику, увінчаний маківкою. Бічні рамена перекрито двосхилими дахами з маківками на гребенях. Будівля оточена широким піддашшям на фігурних кронштейнах, що перед бабинцем переходить у ганок.


У радянську добу тривалий час вона була недоступна для віруючих, згодом у церкві розміщувався музей писанкового розпису, а у 1990 р. храм передали громаді.


Пам’ятка архітектури національного значення" - йдеться в описі до туру.


Віртуальний тур до Церкви Благовіщення доступний ТУТ


Нагадаємо, кілька років тому коли комісія ЮНЕСКО вивчала дерев’яні споруди нашої області, то коломийську церкву Благовіщення не внесли до каталогу Всесвітньої культурної спадщини через її аварійний стан. Тоді настоятель храму Андрій Танасійчук звернувся до народного депутата Андрія Іванчука та заснованого ним фонду "Покуття" з проханням допомогти відновити храм. Церква була збудована без фундамента, а дерев’яні стіни прогнили. Коли майстри приступили до робіт, стало зрозуміло, що доведеться зробити набагато більше, ніж здавалося з самого початку. Тоді ж у  рамках реставрації на куполі храму встановили хрест, а також замінили більше семи тисяч ґонтин. Таким чином найдавніший коломийський храм вдалося врятувати від руйнації.
 

 Підписуйтесь на нас у FacebookТelegram та Instagram, щоб отримувати перевірені й оперативні новини.