ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Сьогодні відкриють пам'ятну таблицю першому відомому українському війтові Коломиї Вороньку

Пам'ятну таблицю відкриють 19 серпня о 12.00 на фасаді коломийської ратуші.

Воронько - це перший відомий нам, кажучи сучасною мовою, коломийський міський голова (війт). Він керував українською громадою міста в кінці 14 століття і, мабуть, був останнім війтом з княжих часів.

Як розповів Дзеркалу Коломиї краєзнавець Микола Савчук, знайти прізвища керівників українських міст 14 століття — величезна рідкість. Тим паче, війтів української громади. А ось Коломиї з цим пощастило.

Завдяки польському історикові Ришарду Бриковському, який видав книжку про історію Коломиї, тепер ми знаємо, що 1398 року війтом руської (української) громади в Коломиї був чоловік на прізвище Воронько.

З історії відомо, що в середині 14 ст. занепала наша давня держава — Галицько-Волинське князівство і територія Галичини відійшла до Польщі. В історичних документах знайдено інформацію про те, що 1398 р. в Коломиї існували дві міські громади: корінних русинів (українців), які жили ще на руському праві, як і в княжі часи, і які мали війта Воронька, а також поляки та німці, які жили на маґдебурзькому праві.

Згодом маґдебурзьке право поширилося і на русинів, і другий з історії відомий нам керівник коломийської громади з русинів (українців) був 1848 року бурмистер Сильвестр Дрималик. Сталося це аж через 450 років!

Пам’ятний знак містить текст, а також два символи: Галичини — лева та один з найдавніших світових символів, який широко використовували в архітектурних оздобах Давнього Галича — ґрифона. Таблиця виконана в кольорах традиційної коломийської кераміки.

Проект таблиці виконав заслужений художник України Мирослав Ясінський, а втілив у життя власним коштом відомий підприємець Сергій Проскурняк. Автор ідеї — краєзнавець Микола Савчук.

Відкриття пам’ятної таблиці на честь війта Воронька стане гарним дарунком містові у його день — 19 серпня 2017 року, а також збагатить туристичну привабливість Коломиї.

Читайте також: Програма святкування Дня міста Коломиї 19 серпня.