Суспільство
Про що жінки говорять пошепки: інтерв'ю з гінекологом Святославом Степанченком
16 Травня 2016
Кандидат медичних наук акушер-гінеколог і онко-гінеколог вищої категорії Святослав Степанченко з першого ж слова порушує журналістський формат інтерв'ю і сам починає бесіду.
– Гінекологів на Коломийщині багато. То не штука бути гінекологом, штука бути добрим гінекологом. Не кажу про себе, кажу взагалі. Останніми роками медицина небезпечно нахилилася в бік комерціалізації, з'явилося безліч препаратів, торгові агенти різних фармацевтичних компаній полюють за людьми і пропонують великий асортимент нових ліків. Тож хай вас не здивує, коли вам одного разу запропонують ліки від смерті...
– А що означає бути, як Ви кажете, добрим гінекологом?
– Результат роботи засвідчує і твою фаховість, і твою порядність. Добросовісний лікар не направить пацієнта на необов'язкові дорогі обстеження, що я особисто нерідко спостерігаю. Скажімо, на Заході, де поширена страхова медицина, лікар призначає дороге обстеження тільки тоді, коли має на те чітку аргументацію. Чому? Бо страхові компанії розоряться. Тому їхні представники періодично перевіряють лікарські призначення. А ще добросовісний лікар не спрямує пацієнта до конкретної аптеки, де він, лікар, потім отримає конкретні відсотки за реалізацію препарату і таке інше. У нашій галузі, як і скрізь, мають місце надуживання. На щастя, у Коломиї достатньо й добрих та чесних лікарів.
– Розкажіть дещо про жіночі хвороби і як з ними коломийські медики борються. Знаємо, що жіночий організм вередливий, чи не так?
– Будова жіночого організму де в чому складніша, аніж чоловічого. Але жінки довше живуть. І справа не лише в тому, що жінки більше відповідальні, чи в тому, що у них менше шкідливих звичок. Сама природа додає їм віку, можливо, через функцію збереження й продовження роду. Природа любить прекрасну стать більше, аніж нас, чоловіків. Щодо гінекологічних хвороб, то їхня підступність у тому, що багато з них протікає безсимптомно. Тому необхідно кожній жінці хоча б двічі за рік проходити обстеження. Хочу акцентувати на тому, що жодний діагностичний пристрій не замінить огляду гінеколога, ні УЗД, ні комп'ютер. Кажу це з власного досвіду і з досвіду моїх колег. Якби Ви знали, скільки злоякісних пухлин комп'ютерники пропустили!
[button color="" size="" type="square" target="" link=""]У Коломиї, як і в інших регіонах, рак на 1-й і 2-й стадіях нині виліковується майже на 100 відсотків. Та ще десять років тому жінки зі страшним, здавалося б, діагнозом, уже б не жили.[/button]
– До речі, яка ситуація на Коломийщині з жіночими онкозахворюваннями?
– З одного боку, кількість жінок, захворілих на рак, зростає. З другого боку, сучасна медицина на місці не стоїть. У Коломиї, як і в інших регіонах, рак на 1-й і 2-й стадіях нині виліковується майже на 100 відсотків. Та ще десять років тому жінки зі страшним, здавалося б, діагнозом, уже б не жили. Сьогодні вони живуть.
– Хотілося б зачепити проблему жіночого безпліддя.
– Помиляєтеся. Тепер це не менше чоловіча проблема. Бачите, так звиклося, що коли у подружжя нема дітей. то всі докори сипляться на жінку. Наче чоловік – племінний бик. Нинішні обстеження виявляють, що у 50 відсотках безпліддям страждає сильна стать. Але безпліддя лікується. Запитаєте про причини? Вони різні – від поганої екології до мобільних телефонів у кишенях. Гінекологам також відома така річ, як індивідуальна несумісність дітородних функцій чоловіка й жінки. Спрощено кажучи, це алергія організму дружини на сперму свого чоловіка. Така жінка може успішно завагітніти від іншого, а від свого – ні. У цьому випадку не винні ні одне, ні друге з подружжя. Негативно впливає на жіноче запліднення куріння, різні запальні процеси статевих органів.
[button color="" size="" type="square" target="" link=""]Нинішні обстеження виявляють, що у 50 відсотках безпліддям страждають чоловіки.[/button]
– Кажуть, що бездітні жінки більше вразливі до хвороб.
– Безумовно. Жінки, які не народжували, перебувають у групі ризику на онкокозахворювання.
– Як ставитеся до абортів?
– Як християнин – скептично. Але я лікар і це накладає на мене певні обов'язки. У цілому, щоб ви знали, що кожний аборт – це психічна і фізична травма для організму жінки (зрештою, як і пологи), ніколи не виключено шансу більше не завагітніти. Сьогодні позбутися небажаної вагітності не проблема, можна обійтися і без хірургічного втручання. Але при небажанні завагітніти краще остерігатися завчасно. Для цього є безліч способів.
– Знаємо, що чимало жінок вживають гормональні контрацептиви. Наскільки вони безпечні?
– Безпечні від чого? Якщо від вагітності, то відносно безпечні, хоч і не на сто відсотків. А щодо здоров'я, то цілком безпечними їх не назвеш. Існує цілий список побічних дій. Нікому не рекомендую підбирати контрацептиви самому, бо можна собі добряче нашкодити. До кожної жінки має бути підхід індивідуальний, особливо, якщо вона має певні проблеми зі здоров'ям. Тут без візиту до гінеколога не обійтися.
– Святославе Богдановичу, Ви берете участь у складних гінекологічних операціях, ми про вас чули добрі відгуки. Дайте відповідь на делікатне питання: побутує думка, що жінка після хірургічного видалення статевих органів утрачає лібідо і будь-яке сексуальне зацікавлення, що у неї мало не вуса рости починають. Це правда?
– Абсурд! Після найскладнішої операції на статевих органах, навіть при їхньому видаленні жінка не втрачає природної сексуальності (звичайно, якщо вона мала її раніше) і своєї жіночності. Питанням жіночого лібідо займається більше мозок, аніж статеві органи. Тут жінка відрізняється трохи від чоловіка. Її сексуальність – це цілий комплекс складних комбінацій. Але, вибачте, питання сексуальності – не зовсім моя тема.
Спілкувався Андрій МАЛАЩУК