ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

"Ми поки що чужі": у Коломиї клір та віряни колишніх Київського та Московського Патріархатів не можуть порозумітися

Об’єднання українського православ’я в єдину автокефальну церкву ще й досі тримає українців у стані історичної ейфорії. Чи не щодня у засобах масової інформації чути про перехід церковних громад із Московського патріархату до Православної Церкви України. Рахунок у цьому процесі вже пішов на сотні, що додає ще більше оптимізму.

Однак об’єднання  ніколи не давалося українцям легко, тут завжди виникали "нюанси". Ось такі нюанси в об’єднавчому процесі виникли і в Коломиї.

Загалом об’єднавчі процеси на Коломийщині ішли дуже активно ще задовго до створення ПЦУ та надання томосу.

Так, ще у 2016 році до Коломийської єпархії тоді ще Київського Патріархату приєдналися 20 парафій із УАПЦ.

Це, зокрема, громади Підгайчик, Загайполя, Малого Ключева, Слободи, Марківки, Малого Гвіздця, Джуркова, Турки, Кобилця, Замулинець, Малої Кам’янки, Молодилова, Лісного Хлібичина, Струпкова, Скопівки, Голоскова, Грабича, Лісної Слобідки, Баб’янки тощо.Крім "автокефальних" до Коломийської єпархії Київського Патріархату приєдналися ще і дві громади Московського Патріархату – це громада села Михалків та Старого Гвіздця, а також дві громади із Городенківщини – Острівця та Рогині.

Усі вони, як і годиться за церковним канонічним правом, подавали прохання про прийняття їх до УПЦ КП єпископу Коломийському та Косівську Юліану, так як географічно знаходилися на території Коломийської єпархії.

Вже після створення Помісної Православної Церкви та отримання томосу із складу Московського Патріархату вийшла одна із найбільших коломийських церков Миколаєво-Успенська, що знаходиться на бульварі Лесі Українки. У січні ця подія викликала великий резонанс і про неї говорили навіть центральні ЗМІ. Дивного тут немає нічого, адже громада цієї церкви - одна з найбільших, що покинула Московську церкву.

Тоді настоятель храму о. Микола Сметанюк та ще троє священиків Андрій Гринюк, Іван Іроденко та Валерій Книш підписали звернення до єпископа Олександра Драбинка із проханням прийняти клір та громаду до ПЦУ.

Читайте також: “Ті, що перейшли, мають покаятися”. Репортаж з останньої церкви МП у Коломиї

Митрополит Олександр Драбинко також є вихідцем із Московського Патріархату і свого часу був особистим секретарем колишнього Предстоятеля УПЦ КП Володимира, а нині є керуючим Переяславською єпархією ПЦУ. Хоча за логікою та церковним правом мала б перейти до Коломийської єпархії і відповідне звернення мало бути спрямоване до правлячого єпископа Коломийського Юліана Гатали.

Читайте також: Московський патріархат назвав священиків Миколаєво-Успенського собору у Коломиї розкольниками і заборонив їм служити через перехід у ПЦУ

В самій єпархії нам підтвердили, що о. Микола Сметанюк до них не звертався і після переходу його громади до ПЦУ з ним жодних розмов не було. Хоча, виходячи із рішень Об’єднавчого собору, Миколаєво-Успенська церква мала б перейти саме до Коломийської єпархії, адже зареєстрована на її території.Читайте також: Хто кому розкольник? Як Миколаєво-Успенський собор у Коломиї перейшов від УПЦ МП до ПЦУ

Після утворення ПЦУ, розповіли нам, на території Івано-Франківської області є три єпархії – Івано-Франківська - на чолі з митрополитом Іоасафом, яка включає в себе північні райони області, Коломийська, яку очолює владика Юліан і яка охоплює південь Прикарпаття, та Галицька, яку очолює митрополит Андрій і яка включає в себе усі колишні парафіїї УАПЦ. Наразі, як було сказано, Миколаєво-Успенська церква "застрягла у повітрі", вона наче і перейшла до Православної Церкви України, але залишилась без єпархії, що в церковній практиці є нонсенсом.

За коментарем ми звернулись до настоятеля "синьої церкви" отця Миколи Сметанюка. Отець каже, що зверталися саме  до Олександра Драбинка, а не до коломийського єпископа через дві причини. По-перше, Предстоятель ПЦУ Епіфаній надав владиці Олександру право приймати церковні громади до ПЦУ, а оскільки владика  Драбинко також був у структурі Московського Патріархату, то вибір єпископа був очевидний.По-друге, самі парафіяни не захотіли підпорядковуватися діючому коломийському єпископу Юліану. Також отець Микола повідомив, що жодної комунікації між ним та єпархією досі не було та немає. Ми поки що чужі – сказав о. Микола.

На сьогодні, під час літургії священики Миколаєво-Успенської церкви поминають Вселенського Патріарха Варфоломія, Митрополита Київського Епіфанія та Митрополита Переяславського і Вишневського Олександра і не поминають єпископа Коломийського і Косівського Юліана.Така неоднозначна ситуація в "коломийському православ’ї". Втім, є надія, що вже в найближчому майбутньому вона виправиться. Справа в тому, що десь після президентських виборів у ПЦУ стартує процес перереєстрації статутів - як єпархіальних, так і парафіяльних. Тож усі сподіваються, що цей процес наведе лад у структурі церкви. Чекають цього і у церкві на бульварі Лесі Українки та не виключають, що все-таки перейдуть до Коломийської єпархії ПЦУ.

Читайте також: Скільки ще церков на Коломийщині залишаються під МП і як утверджується єдина ПЦУ