ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

"Їхня служба небезпечна і складна". Журналістка “Дзеркала” провела день з поліцейськими Коломиї: експеримент

Надійні іномарки, нова форма та сучасні прилади для роботи. Так вже четвертий рік виглядає нова українська поліція.

Журналістка “Дзеркала медіа” дізналася, як працюють "копи" Коломиї. Чи пішли зміни в законодавстві на користь, як змінилося ставлення громадян і найголовніше – чи покращилася  робота полісменів.

Щоб бути об’єктивними, ми вирішили побачити роботу патрульних із середини, тому напросились до них на одне з чергувань.Підготовка

Щодня на патрулювання  заступає 5 екіпажів. Їхня зміна триває 24 години. Розпочинається з медогляду в лікарні. Потім у відділку поліції – інструктаж від начальника, з яким нам вдалось поспілкуватись перед патрулюванням.

Очільник коломийської поліції Остап Білейчук розповідає, що  інструктаж обов’язковий: “Щоденно він проходить в нас у межах 8 - 9-тої години ранку. Основне, на що звертаю увагу, це ввічливе ставлення, культурна поведінка та допомога людям. Далі йде законодавство, якого повинні дотримуватись поліцейські, жителі нашого міста чи гості. Крім цього, наголошую на заходах безпеки при несенні служби”.

Остап Білейчук розповідає, що на лінію "102" в середньому надходить 50 викликів за добу. Найчастіше повідомляють про домашнє насилля, легкі тілесні ушкодження, порушення тиші та правил дорожнього руху. Невтішним є той факт, що порівняно з минулим роком викликів побільшало майже на чверть.

Розмовляти довго ніколи, все інше дізнаємось на службі. Ми складемо компанію двом полісменам. Знайомимося - це Петро Турчанський і Тарас Фуфалько. Працюють в органах ще з часів міліції, тому реформацію та всі зміни бачили на власні очі. Сьогодні патрулюємо на гібриді Mitsubishi Outlander.Патрулювання

10:12

Сівши в автомобіль, одразу ж почули короткий сигнал. У поліцейських є планшет,  на який вони отримують сповіщення про виклики. Цього разу на лінію "102" повідомили, що на виїзді з ринку “Торговиця” утворився затор, потрібно розвантажити рух. День патрулювання – субота, тому для коломиян нічого дивного в цьому немає. Патрульні кажуть, що таку кількість автомобілів тут можна спостерігати щосуботи. Приїхавши на місце, бачимо -  ситуація дійсно критична.

Поліцейські беруться до роботи, я стою осторонь, намагаюсь не заважати, спостерігаю. Перше, що зробили патрульні, це перекрили в’їзд на ринок. Потрібно зменшити кількість автомобілів. Водії бачать перекриту дорогу, конусні знаки та поліцейських, що розвантажують рух, та  все одно намагаються потрапити на ринок. Патрульні проводять з ними розмови й пояснюють, чому дорога перекрита.

Петро і Тарас розповідають, що інколи спілкуватись із людьми важко, бо ті не розуміють, що чинять неправильно.

Через 15 хвилин під’їхав інший автомобіль патрульної поліції. На  лінію "102" надійшов ще один виклик про ту ж проблему. Спільними зусиллями два наряди патрульної поліції приблизно за півгодини змогли розвантажити рух на виїзді з “Торговиці”.

Варто зазначити, що у складі другого патруля є поліцейська. Жінок не так багато в цій професії, тому вирішила розпитати про службу. Її звати Галина, в поліції не так давно, лише півроку. Каже, що професією задоволена, все  подобається. Питаю, чи має зброю, відповідає, що так. Все на рівні з чоловіками. На щастя, стріляти за час служби поліцейській ще не доводилось.

Розвантажили рух і повертаємось назад у місто. Якщо викликів нема, поліцейські їздять вулицями і стежать за порядком.10:54

Рухаємося вулицею Ірини Вільде, вона одностороння. На зустріч нам під знак “В’їзд заборонено” виїжджає автомобіль. Поліцейські зупиняють його.

Водія звати Юрій. За кермом лише півтора року. Як з'ясувалося, чоловік родом з Чернівців, де односторонні вулиці в Коломиї - не знає, тому стверджує, що знаку просто не помітив. Але порушення правил дорожнього руху визнає, тому готовий нести відповідальність і сплатити штраф у розмірі 255 грн.11:46

Планшет в машині знову подав сигнал. Цього разу дзвінок на лінію «102» надійшов з Печеніжина. Вночі в селі невідомі побили пенсіонерку. Декілька хвилин у дорозі  - і поліцейські вже допитують постраждалу.  Встановлюють обставини інциденту,  намагаються знайти свідків, але ніхто нічого не бачив.

Поліцейські  пояснюють: якщо можливо прийняти рішення на місці -  вони діють, якщо ж ні, як в цьому випадку, то справу передають дільничному інспектору, який вже буде проводити розслідування.

Впродовж дня ми ще отримуємо кілька викликів по місту та району, але найцікавіше розпочалось увечері.21:37

Надходить повідомлення від іншого патруля. Містом розсікав водій, ймовірно, у нетверезому стані. Колеги зупинили автівку, та в екіпажу  відсутній “Drager” (прилад, який вимірює стан алкогольного сп’яніння), вирушаємо на місце.

Водій відмовляється проходити тест, поліцейські пропонують поїхати в лікарню, на що теж отримують відмову. У результаті патрульні змушені оформити протокол, який передадуть до суду на розгляд, власне, тоді й буде вирішена доля водія. Хочемо наголосити на тому, що всі події фіксуються на боді-камери, які розміщені на грудях правоохоронців. Окрім свідчень очевидців, відеозаписи будуть одними з головних доказів.До слова, водіння в нетверезому стані карається штрафом у розмірі 10 200 грн і позбавленням прав на 1 рік. Якщо такий випадок повториться в період 5-ти років - штраф становитиме 40 200 грн, а водійське посвідчення буде вилучене на 10 років.

Крім цього, додамо, що з 1 січня 2020 року набере чинності закон про підвищення штрафів. Через рік у першому випадку штраф складатиме від 17000 до 34000 грн з вилученням прав до 3-х років. За повторної ситуації – 51 000 грн з позбавленням права керування від 2-х до 3-х років. 23:10

“Як вдається працювати 24 години нон-стоп? Чи не хочете спати?” - запитую патрульних.

"Спати?" – відповідає Тарас Фуфалько, усміхаючись, й додає: "Це тільки 23-тя. Ще не пізно. Спати хочеться  десь після 4.00. Інколи відкриваємо трішки вікно в автомобілі. Холод допомагає пробудитись".

Окрім викликів та патрулювання містом, вночі поліцейські мають ще й іншу роботу. На кожен екіпаж в місті розподілена перевірка осіб, які перебувають під адміністративним наглядом.

Що це означає? Наглядають за тими, хто звільнений з місць позбавлення волі, але досі перебуває під наглядом органів внутрішніх справ, інспекцій та відомств. Такі заходи проводять з метою запобігання повторних злочинів.

Особам, які перебувають під адміністративним наглядом, забороняється виходити на вулицю з 22.00 до 6.00 год. В цей час правоохоронці можуть перевірити, чи особа перебуває вдома. Навідуватись можуть навіть кілька разів за ніч. Поліцейські повинні пересвідчитись, чи людина дійсно перебуває за вказаною адресою. Для доказу  роблять фото особи.Завершення експерименту

Ніч минула. На годиннику вже за 3.00 год. Вирушаю додому, сон бере гору. Поліцейським бажаю тільки спокійного закінчення зміни.

Пробувши день з поліцейськими, я зрозуміла - їхня робота дійсно важка, відповідальна і небезпечна. Та, мабуть, найважче в службі патрульних, -  спілкування з людьми, які не завжди готові йти на компроміс. Навіть в ситуації, коли їхня провина очевидна, стоять на своєму і нізащо не визнають  правопорушення. Я, як третя особа, як простий спостерігач, можу це засвідчити. Що ж до власних вражень про день, то найбільше засмутив один факт. Попри великі штрафи, небезпеку для себе і, що найгірше, - для оточуючих, наші водії досі сідають за кермо напідпитку. На щастя, в “мою зміну” трагедій не було!Ярина БАЛАБАНИК

Фото: Андрій КАНЯ