Гуцульське весілля: в коломийському музеї проходить виставка весільних строїв

У рамках відкриття XXIV Міжнародного гуцульського фестивалю та ХХІ Міжнародної наукової конференції “Український феномен Гуцульщини: національний та європейський контексти» у Національному музеї відбулася урочиста презентація виставки «Гуцульське весілля”.

Яскравим виявом живих народних традицій та обрядів на Гуцульщині є  весілля. Як найважливіший родинний обряд, воно зберігає важливі сакральні й театральні елементи. Упродовж останніх кількох десятків років цей унікальний гуцульський обряд зазнав певних змін, однак і в сучасних умовах він все ж продовжує зберігати  свої основні ознаки.

Виставка представляє 388 творів, серед яких ансамблі жіночого та чоловічого весільного вбрання ХХ – початку ХХІ століття із сіл Косівського, Верховинського, Надвірнянського районів, що на Івано-Франківщині, Путильського району Чернівецьої області та Рахівського району Закарпаття.
Найчисельніше  на виставці представлено села Коломийщини, що належать до передгірних районів Карпат.
Самобутні весільні строї, вінки представили на виставку 11 сіл: Спас Коломийського району, Малий Ключів, Печеніжин, Марківка, Слобода, Рунгури, Кийданч Печеніжинської об’єднаної територіальної громади (ОТГ) та Верхній Вербіж, Нижній Вербіж, Великий Ключів і Мишин.
Виставку доповнюють традиційні весільні атрибути кожного з представлених сіл – весільні деревця, прикрашені кольоровими паперовими квітами, стрічками, багато видів обрядового хліба – “прощеві” колачі, струцні, баранчики, короваї, щиро оздоблені  прикрасами з кольорового паперу.
Представлено також традиційні весільні вінки ХХ століття з колекції коломийського Національного музею,  Історико-краєзнавчого музею смт Ясіня Рахівського району Закарпатської області,  твори народних майстрів з виготовлення  весільних головних уборів – чілець і капелюхів-“баршівок” – Івана  Потяка та його доньки Марії з Красноїллі Верховинського району Івано-Франківської області.
Виставку доповнено весільними світлинами початку та середини ХХ століття, а також сучасними фотографіями, що засвідчують збереження традиційної весільної обрядовості на Гуцульщині та демонструють певну динаміку змін елементів  весільного строю, головних уборів та атрибутів весілля – обрядового хліба.
Під час відкриття виставки учасників  та гостей Міжнародної наукової конференції   вітав фольклорний колектив з села Спас Коломийського району.
Виставка триватиме до 25 вересня.