Питання Благовіщенської церкви у Коломиї: з-під Московського патріархату частина парафіян хоче перейти до Київського. ФОТО

Питання підпорядкування церкви Благовіщення, що на кладовищі “Монастирок” на вул. Карпатській у Коломиї, досі не вирішено.

Нагадаємо, 5 червня під тиском громадськості зачинили і опечатали унікальну пам’ятку дерев’яної архітектури – церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці, яку у 90-х роках надали у тимчасове користування релігійній громаді УПЦ (Московського патріархату), поки вона не збудує власний храм, повідомляє “Дзеркало Коломиї“.

Активісти порушили питання про вихід Благовіщенської церкви з-під Московського патріархату, наголосивши, що на Сході триває російсько-українська війна. Також вони вимагають збереження історичної цінності храму, адже досі церковна громада належно не доглядала за будівлею.

Минулої неділі близько 11-ї години ранку майже сотня парафіян збирається позаду храму. Більшість з них – прихильники переходу церкви з-під юрисдикції Московського патріархату у підпорядкування Київського патріархату.

З цього приводу парафіяни створили ініціативну групу, яку очолив Микола Реп’ях, колишній багаторічний працівник Коломийської міськради.

“Четвертий рік у країні війна, а в Коломиї досі церква знаходиться у підпорядкуванні Московського патріархату”, – наголошує він на початку зборів.

Напередодні зборів ініціативна група зібрала підписи парафіян, які підтримують перехід релігійної громади у юрисдикцію Київського патріархату. А це, станом на неділю, – 117 підписів “за”.

На зборах рішення за перехід приймали голосуванням, фіксуючи все у протоколі.

Опісля голосування ініціативна група підготує всі необхідні документи, які адресує до влади, та звернеться до владики Коломийського і Косівського УПЦ КП Юліана Гатали з проханням прийняти їх у свою юрисдикцію.

“Також ми будемо просити, щоб священики теж перейшли у юрисдикцію УПЦ КП. Настоятель храму не веде антиукраїнської політики, та й ми до нього звикли”, – каже Микола Реп’ях.

Але не всі парафіяни підтримують перехід – частина з них хоче, щоб церква надалі залишалася у підпорядкуванні Московського патріархату. Самі збори вважають нелегітивними, тому участі у голосуванні не приймали.

“Київський патріархат ніде не визнають у світі, на відміну від Московського. Ми не за Росію, ми за те, щоб все залишалося без змін”, – наголошували на зборах прихильники Московського патріархату.

Зустріч парафіян відбувалася на підвищених тонах і тривала загалом близько години.

 

“Ценява приїхала – всі повтікали”

Прихильників Московського патріархату було вдвічі менше, аніж прихильників Київського. Тому прихожани покликали “на підмогу” мешканців Ценяви. Ті, правда, спізнилися і приїхали вже наприкінці зборів, жартуючи між собою: “Ценява приїхала – всі повтікали”.

 

Священики УГКЦ щодня проводять богослужіння біля храму

Поки позаду храму парафіяни вирішували питання про приналежність церкви Московському патріархату чи УПЦ КП, перед храмом священики УГКЦ правили для решти парафіян Службу Божу.

Вони проводять тут богослужіння щодня о 9 год. та 18 год.

Коли відбувався обхід священиків та прихильників УГКЦ довкола церкви, представники Московського патріархату спостерігали в стороні.

Довідково. Церква Благовіщення, побудована у 1587 році, належить до пам’яток архітектури національного значення області, це найкращі зразки гуцульського сакрального будівництва. Церква мала потрапити до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, але цього не сталося через, зокрема, непроведені УПЦ (МП) необхідні ремонтні роботи. В акті огляду стану церкви, здійсненого групою експертів Національного комітету ІКОМОС України та Польщі 2009 року, зазначено: “Визнати стан пам’ятки за аварійний і такий, що вимагає негайного проведення реставраційно-консерваційних рятувальних робіт. Причиною такого стану є протиправна діяльність релігійної громади УПЦ, яка використовує пам’ятку без належної документації і здійснює самовільні перебудови…”

На початку 1990-тих років Благовіщенську церкву передали віруючим Російської Православної Церкви (згодом Український Екзархат РПЦ був перейменований на Українську Православну Церкву в єдності з Московським патріархатом).

Храм мав перебувати в їхньому підпорядкуванні, доки не буде збудовано новий. У 1997 році УПЦ МП звела свою церкву на бульварі Лесі Українки (колишня вул. Кірова). Але храм Благовіщення досі залишається у їхньому підпорядкуванні.

Читайте також: Благовіщенська церква під Московським патріархатом: чи буде поставлено крапку?