ОСББ: крок до народовладдя?

Довго ми запрягаємо, надто довго. Розмови про необхідність створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) розпочалися ще на початку 2000-их, коли Верховна Рада прийняла відповідний закон, проте стверджувати, що ідея знайшла гарячий відгук у серцях вдячних громадян, аж ніяк не можна. Уже загальнодержавна Програма реформування і розвитку жкг на 2009-2014 рр. передбачала створення на кінець 2014-ого 45.530 ОСББ. Фактично план було виконано тільки на 36 %. І не скажеш, що внесок Коломиї в цю загальнодержавну справу особливо помітний.

Що відчутно гальмує процес роздержавлення житлово-комунальної сфери? Адже, здавалося б на перший погляд, забюрократизована держава йде назустріч громадянському суспільству і знімає з себе тягар у вигляді комунальних жеків. «Беріть управління й експлуатацію своїх будинків у свої руки й доводьте, на що ви здатні», – пропонує держава. «А нам воно не дуже й треба», – чує здебільшого у відповідь. Одні відповідають так тому, що не мають виробленої звички проявляти ініціативу, напружуватися, простіше кажучи –лінуються. Інші кивають на недосконале законодавство, яке, мовляв, не все врахувало при передачі права власності мешканцеві багатоквартирного будинку. Ще інші взагалі запевняють, що держава створила птаха, який не зможе літати, тому зв’язуватися з цим ОСББ не варто…

Однак питання від липня цього року вже так не стоїть: варто, не варто… У липні, коли було прийнято Закон «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», наша багатостраждальна житлова реформа отримала друге дихання. Хоче квартиронаймач чи не хоче, а мусить, згідно із законом, відповідати за утримання свого будинку. Рік на роздуми (властиво, вже неповних сім місяців) – і 1 липня 2016-ого визначайся, як далі жити.

15 років плаває вже «Одісей»

Таку романтичну назву, «Одісей», взяло собі об’єднання співвласників двох коломийських багатоповерхівок – на Петлюри і Хмельницького. Голова ОСББ Марія Санатарчук розповідає, як їй вдається ось уже сім останніх років успішно кермувати цим непростим кораблем.

Марія Санатарчук, керівник ОСББ «Одісей»: “Керівником ОСББ я не народилася, як ніхто з нас не народився, маючи в руках ту або іншу професію. Працювала вихователькою в сільмашівському дитсадку і не могла й передбачити, що доля розпорядиться таким чином, щоб я була в одній особі й керівником багатоповерхівок, і бухгалтером, і паспортисткою… «А чому б тобі не спробувати очолити об’єднання співвласників?» – спитав мене якось покійний нині, на жаль, Михайло Білоус, який працював останніми роками заступником міського голови. Спробувала, хоча вже на перших порах почала розуміти, що на цій роботі потрібно мати залізні нерви і кам’яне серце.

Створення ОСББ на базі сільмашівських гуртожитків, тобто на Петлюри, 74 і Хмельницького, 3, – це був вимушений захід. Потужний колись завод на початках 2000-их банкрутував дедалі стрімкіше, тож брати на себе ще й експлуатацію дев’ятиповерхівок уже не міг. І мови не було, щоб перед створенням об’єднання співвласників відремонтувати все як слід у будинках і передати людям у користування. «Дякуйте за те, що задурно віддаємо вам гуртожитки», – сказала, як відрубала, адміністрація заводу.

Розпочали з того, що перевели гуртожитки в статус житлових будинків, приватизували квартири. Тоді створили ініціативну групу, яка зайнялася організацією ОСББ, обрали правління. Навряд чи перебільшу, якщо скажу, що наші висотки були в жалюгідному стані. Дахи протікали, підвали затоплені, газу немає…

Сьогодні це вже зовсім не ті будинки. Дахи відремонтовано, підвали сухі, діодні світильники, швидкісні електронні ліфти, приступили до утеплення фасадів. Причому майже всі роботи намагаємося виконувати своїми силами, оскільки людей з умілими руками у нас вистачає. Взяти Олександра Фоменка. Колишній сільмашівський інженер, він навіть парапет даху сам виготовив. Або Костянтин Підлипчак. Займаючись підприємництвом, він ніколи не відмовиться допомогти сантехнікою. А якщо ти допоміг «Одісею», тобто своєму будинку, – це буде взято до уваги при сплаті квартплати.

До речі, про квартплату. Це основна стаття доходів ОСББ, завдяки якій ми поліпшуємо свої житлові умови, робимо відрахування в пенсійний фонд, утримуємо п’ятьох своїх працівників. Навіть бензокосарку спромоглися придбати, перфоратор, електродриль, інші необхідні в господарстві речі. Нараховуємо квартплату з розрахунку 1.55 грн за 1 м кв. площі. У разі необхідності правління може піти на те, щоб звільнити якусь сім’ю на рік від сплати квартплати. Ми ж самі господарі будинків, самі розпоряджаємося бюджетом. На цьому я стараюся наголошувати, коли консультую охочих створити ОСББ. Таких охочих, наскільки можу судити, стає чимраз більше.

Наголошую також на тому, що наша система краща, економніша, ніж жеківська. З жеком ми взагалі не маємо стосунків. Потрібні мешканцям довідки, включно з довідкою на вироблення субсидії, я видаю сама. Субсидіями люди задоволені, отримують їх мешканці 150 квартир з 282 наявних. Проживають у нас і кілька десятків пільговиків – афганці, учасники АТО і т.д.

Отак у загальних рисах і працюємо. А підсумовуючи, мушу нагадати: все-таки це робота з людьми. Якщо ти недостатньо комунікабельний, енергійний, якщо боїшся того, що називається паперо­творчістю (а паперотворчості не вдається уникнути й у ОСББ), то не варто й думати про цю посаду. Бо тут, повторю, потрібні залізні нерви і кам’яне серце”.

 

Редакція “Дзеркала Коломиї” попросила кількох мешканців багатоквартирних будинків також висловитися з цього приводу. Ось що почув наш кореспондент, поспілкувавшись з перехожими на вулицях міста.

І. М., мешканець бульвару Лесі Українки:

– Та пробували ми створювати це ОСББ, пробували. Але нічого не вдалося, не той народ у нас, один, як-то кажуть, до лісу, а другий до бісу. Ускладнює справу ще й те, що в будинку розміщена державна установа, як бути з нею, невідомо.. ., мешканець вул. Івана Франка:

– Ой, не знаю, що в нас буде з ОСББ і хто його очолить. Знаю лише, що об’єднання треба створити, бо інакше доведеться платити чужому дядькові-управителеві. І, напевно, переплачувати, бо який йому буде резон економити наші гроші. Але як створити ОСББ? У будинку проживає кілька сімей, перший поверх весь здали в оренду. Ще кілька років тому будинок зняли з балансу міськжитлоуправління, зразу ж після цього приїхали електрики й позбавили нас освітлення на подвір’ї. Поганенька покрівля. Боюся, що крім мене нема кому більше зайнятися організацією об’єднання. А в мене часу нема на це…

 

Що необхідно знати мешканцеві багатоповерхівки

До 1 липня 2016 р. мусите визначитися, хто саме управлятиме вашим будинком.

На ваш розсуд держава пропонує три варіанти:

Перший – у будинку, де проживають три сім’ї і більше, можна створити ОСББ, причому тільки одне;

Другий – можна обрати управителя будинку, який укладе з вами договір;

Третій – можна взагалі нічого не робити, але в такому разі міська рада сама призначить вам управителя будинку.