Нині у Коломиї офіційно зареєстровано 270 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Це означає, що дбати про своє майно та вправно ним управляти можуть тільки самі мешканці. В Коломиї є як вдалі, так і не зовсім приклади ОСББ.

“Дзеркало медіа”вибрало одні з кращих об’єднань міста, з яких можна брати приклад для наслідування.

“Привокзальна, 8”

Гортайте фото.

Ціна за утримання будинку: 2 грн за 1 м2

З-поміж багатьох схожих один на одного будинків на площі Привокзальній вирізняється один помаранчевого кольору. Одразу звертаєш увагу на те, що мешканці справді дбають про своє майно та піклуються про середовище, в якому живуть.

ОСББ створене ще 2003-го року. Протягом всього існування відчутні зміни почалися тільки в 2015-му. Саме тоді об’єднання подало заявку на участь у спільному проекті ЄС/ПРООН  “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, який, до слова, був доволі масштабним, тому аж 18 ОСББ міста мали змогу брати там участь.

Після проекту в будинку замінили вікна і двері, пізніше утеплили та пофарбували фасад, обробили його внизу плиткою, замінили балкони. Зробили ремонт у під’їздах.

Всі квіти, які можна побачити навколо, насаджують самі ж мешканці. Вони дбають про те середовище, в якому живуть, і самі роблять його комфортним. На прибудинковій території майже кожна квартира має кілька грядок, де люди вирощують овочі. Прибирають в будинку теж власними силами – на кожному поверсі висить графік чергування.

Якщо ж говорити про мінуси, то варто відмітити, що тут нема дитячого майданчика, хоча в перспективі мешканці про нього мріють. Крім того, великою проблемою є дах. Його давність уже дається взнаки, мешканці хвилюються, щоб він часом не протік та не пошкодив капітальний ремонт, тому ОСББ вже подало заявку на перекриття будинку.

“Квартал Довженка”

Ціна за утримання будинку: 3 грн за 1 м2

ОСББ на вул. Довженка має у своєму підпорядкуванні три будинки, а саме: 12, 14 та 16. Засноване це об’єднання у березні 2016 року. За цей, здавалося б, недовгий проміжок часу вдалося зробити чимало.

Як і попереднє ОСББ, “Квартал Довженка” теж брав участь спільному проекті ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Але умова була такою, що потрібно було співфінансування, якого в новоствореного об’єднання не було, тому вирішили зібрати кошти з мешканців будинку, які, до речі, відгукнулися на пропозицію й допомогли ОСББ реалізуватися.

Вигравши конкурс, перекрили дах в будинках. Крім того, за іншою програмою від міської ради та водоканалу об’єднанню вдалось замінити водяні труби. Пізніше поставили бруківку. Крім цього, замінили 56 вікон. До ладу доведена каналізація й водовідведення, але зробити це вдалося ще до створення ОСББ.

Звичайно ж, роботи ще багато. На порядку денному головним питанням є заїзд до будинків. Хоча територія гарно облагороджена бруківкою, проблема з прилеглими дорогами є досить велика. Тут є дитячий майданчик, але він існує ще з радянських часів, тому потребує заміни. Як уже було сказано, вікна замінили, але через погодні умови не було можливості зробити відкоси, тому планують це зробити найближчим часом.

“Зорепад”

Ціна за утримання будинку: 5 грн за 1 м2

ОСББ на вул. Хмельницького, 86 створене ще у листопаді 2001-го року. За цей час встигли зробити багато. Зокрема: замінили освітлення, лічильники та водопостачання до будинку, провели газ. Після участі в проекті ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” об’єднанню вдалося перекрити будинок, оновити сходову клітку та поставити пластикові вікна й двері та парапети.

Порівняно з іншими ОСББ, ціна за квартплату є вищою, але всі жителі сплачують її вчасно і не мають претензій до ціни.

Дитячий майданчик старенький, але дітки мають змогу гратися на сусідньому подвір’ї 84-го будинку, оскільки за сприяння міської ради там є сучасний майданчик для малечі.

Щодо негативу, то великою проблемою є підвал. У зв’язку з великою кількістю підземних вод після сильних дощів там збирається чимало води. Мешканці своїми силами намагаються її відкачувати насосами, але проблема повертається знову зі зміною погоди. Крім цього, ОСББ хотіло б поміняти ще каналізаційні труби.

“Лисенка, 10-12”

Ціна за утримання будинку: 2 грн за 1 м2

ОСББ на Лисенка, 10-12 є чудовим прикладом того, як можна самотужки підтримувати своє об’єднання на належному рівні. Вони існують з жовтня 2016 року. У підпорядкуванні ОСББ два будинки.

Зовсім нещодавно закінчили міняти каналізаційні труби. Крім цього, у всіх під’їздах замінили освітлення на енергозберігаюче.

Люди намагаються самотужки підтримувати чистоту та красоту. На квітниках садять квіти та доглядають за ними. Поруч є великий дитячий майданчик.

ОСББ надіється, що влада допоможе їм зробити дорогу до будинків, оскільки вона вже в дуже поганому стані. Також запланована гідроізоляція будинку, крім цього, хочуть зробити відмостки та замінити вікна.

У критичному стані через підземні води, як і в попередньому ОСББ, перебувають підвали. Після заміни каналізації ситуація дещо поліпшилася, але не надто. Кількість води змешилася, але вологість залишилася.

Текст: Ярина БАЛАБАНИК. Фото: Андрій КАНЯ, Ярина БАЛАБАНИК