ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Нагріти всіх. У Коломиї без конкурсу фірмі, близькій до регіоналів та комуністів, віддали шкільні котельні

Журналістське розслідування про те, як працює альтернативна енергетика для коломийських шкіл. Управління освіти без конкурсу віддало котельні кількох шкіл невідомій фірмі, близькій до колишніх комуністів та регіоналів. Завдання скоротити споживання природного газу та перейти на альтернативні види палива Уряд країни поставив ще у 2012 році. За ці роки Україна значно зменшила залежність від російського блакитного палива, що мало суттєво зекономити бюджетні гроші завдяки використанню альтернативної енергетики. Проте, з переведенням котелень з природного газу на тверде паливо економії коштів не відбулося, а навпаки – зростання витрат на теплопостачання бюджетним закладам. На початку 2018 року журналісти "Наших грошей" розкрили двоходову схему на опаленні з альтернативних джерел енергії у Слов‘янську Донецької області. Виглядає вона так: перший хід – "інвестор" без жодних конкурсів отримує котельню біля бюджетної установи і переводить її з газу на дрова; другий хід – використовуючи своє монопольне становище, піднімає ціну настільки, наскільки йому заманеться. Майже те ж саме відбулося і в Коломиї у серпні 2017 року, коли Управління освіти віддало невідомій фірмі котельню спеціалізованої школи №1. На той час коломийська школа №1 мала власну котельню на газі. В середньому за рік на опалення шкільних приміщень витрачалося приблизно 70 тис. м куб. блакитного палива. Це обійшлося державному бюджету 630 тис. грн за 2016 рік. І це ще не найбільша сума. Найбільше йде грошей на тепло для ЗОШ №4 – 1,091 млн. грн за 2016 рік. Варто зазначити, що ЗОШ №4 на сьогодні обслуговує також приватна фірма, замінивши міське комунальне підприємство "Коломиятеплосервіс". Тоді, у серпні 2017 року, в ситуації з будівництвом альтернативної котельні для СШ №1 все було покрите мороком і недомовками. Між іншим, як і у всій коломийській освіті. Але журналісти "Вільне.ІНФО" все ж таки розкрили цю таємницю та підготували матеріал "Тепло для коломийських шкіл: хто насправді нагріє руки?". На той час ні Коломийська міська рада, ані Управління освіти Коломиї не провели конкурсу з відбору виконавця будівництва котельні на альтернативному паливі для СШ №1, ЗОШ №4 та ДНЗ №17. Та ж ситуація сталася пізніше – у листопаді 2018 року, коли котельню, яка надає тепло для коломийських ЗОШ №5 та ДНЗ №5, коломийські депутати передали з балансу КП "Коломиятеплосервіс" на баланс Управління освіти Коломийської міської ради. Майже відразу Управління освіти передає котельню в оренду приватній фірмі. Цього разу також без проведення конкурсу. Дивним збігом є те, що котельні з постачання тепла для СШ №1, ЗОШ №5 та ДНЗ №5 передали одній і тій самій фірмі "Європейська енергетична компанія".
Тоді, у серпні 2017 року, на інформаційний запит журналісти отримали відповідь: "управління освіти співпрацює з ТзОВ "Європейська енергетична компанія" щодо можливості впровадження систем теплопостачання з використанням альтернативних видів палива для Коломийської СШ №1 ім. В. Стефаника".
Схоже на те, що співпраця таки вдалася, бо приватна фірма обслуговує вже три коломийські освітні заклади. Варто нагадати, що Управлінням освіти Коломийської міської ради керує Любомир Бордун, який також є депутатом Коломийської міськради від партії "Самопоміч". За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірма "Європейська енергетична компанія", якою керує Василь Шешурак, до грудня 2018 року була зареєстрована у Луцьку, а тепер в смт. Брошневі-Осаді Івано-Франківської обл. Засновниками фірми є ТзОВ "СТТ Логістика" та уродженці Маріуполя Дмитро Лобас, Володимир Судейко і Марія Коцюба. Згідно з інформацією з сайту "Посіпаки", людина з такими даними – Судейко Володимир Анатолійович – був помічником народного депутата 4-го скликання Ольги Гінзбург, яка є членом Комуністичної партії України та з 2009 до 2014 року була головою Державної архівної служби України. Також за інформацією сайту "Посіпаки" людина з ПІБ – Лобас Дмитро Миколайович – була помічником вже покійного народного депутата Олександра Савчука від "Партії Регіонів". На момент укладання договору з Управлінням освіти Коломиї, серпень 2016 року, фірма "Європейська енергетична компанія" уклала лише одну угоду на виробництво та постачання теплової енергії для комунального закладу обласного дитячого протитуберкульозного санаторію в смт. Журавно Львівської області. Кременчуцька міська рада та Волинська ОДА відмовилися співпрацювати з цією фірмою, але Управління освіти Коломиї під керівництвом Любомира Бордуна чомусь погодилося. Енергонезалежність і коломийська влада Вважається, що основними перевагами альтернативної котельні є дешевизна і незалежність від російського газу. Але так було до березня 2017 року. У березні 2017 року сталась важлива подія. ВР прийняла зміни до закону “Про теплопостачання”, який регулює ціни на альтернативний обігрів. У ньому було вказано, що тариф на нього має становити 90% від середнього по області на тепло з газу. Тоді деякі експерти говорили про те, що навіть 90% – це забагато, і саме цю цифру лобіювали альтернативники, аби пояснити свої фінансові апетити.
Коломийські освітні заклади отримують теплову енергію від КП "Коломиятеплосервіс", фірм "Біоальтернатива", "Західтеплоком" та "Європейська енергетична компанія".
Котельні комунального підприємства "Коломиятеплосервіс" працюють на газі та постачали теплоенергію освітнім закладам за середнім тарифом 1585 грн./Гкал у 2015 році, 1737 грн/Гкал – 2016 р., 2032 грн/Гкал – 2017 р. та 2070 грн/Гкал у 2018 році. Тарифи ТзОВ "Біоальтернатива" на теплову енергію становили у 2015 році - 1494 грн/Гкал, 2016 р. – 1256 грн/Гкал, 2017 р. – 1404 грн/Гкал та у 2018 році – 1475 грн/Гкал. Фірма "Західтеплоком" постачала тепло коломийським освітнім закладам за 1693 грн/Гкал у 2015 році, 1256 грн/Гкал – 2016 р, 1192 грн/Гкал – 2017 р. та 1270 грн/Гкал у 2018 році. У 2018 році на ринок послуг з теплопостачання в Коломию зайшла нова фірма "Європейська енергетична компанія", яка надавала тепло коломийській СШ №1 за 1451 грн/Гкал. Проте, у лютому 2019 року виконком Коломийської міської ради затвердив фірмам-тепловиробникам новий тариф на теплову енергію, вироблену на твердопаливних котлах на рівні 2339,61 грн/Гкал. Абсурдним є те, що тепер для затвердження тарифу на тепло фірми-тепловиробники можуть подавати лише документ від Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України із середньозваженими тарифами на теплову енергію, вироблену з природного газу. Варто зазначити, що динаміка зростання ціни на газ для юридичних осіб далеко не пропорційна зростанню ціни на тверде паливо. Проте ціна на тепло, виготовлене з дров чи то брикет, неодмінно зростає. Схема для розпилу та крах енергоефективності
Кожного року на заміну вікон та дверей в освітніх закладах Коломиї витрачається 5-15 млн. гривень.
Це мало би покращити енергоефективність цих будівель. Однак, якщо глянути статистику споживання енергоносіїв освітніми закладами, то стає зрозумілим – гроші на вітер. Споживання енергоносіїв освітніми закладами не те, що би зменшилося, а, навпаки, – збільшилося в рази. Проте не скрізь. Там, де освітні заклади мають власні котельні на газі, – споживання газу залишається незмінним протягом років. Але ті, що отримують готове тепло, вироблене приватними фірмами чи то комунальним підприємством, показують значний ріст споживання. До прикладу, коломийська ЗОШ №7 використовує щорічно в середньому 28 тис. м/куб газу для опалювання закладу. Натомість ЗОШ №5, яка отримує теплоенергію від КП "Коломиятеплосервіс", у 2017 році спожила 489 Гкал, а у 2018 році вже 610 Гкал. Особливу увагу варто звернути на те, скільки коломийська СШ №1 спожила теплоенергії у 2018 році і за яку було сплачено 1 млн 150 тис грн. з міського бюджету - 793 Гкал. Нагадаємо, до 2018 року СШ №1 мала власну котельню і використовувала природний газ. Щорічно, в середньому, навчальний заклад використовував приблизно 71 тис. м/куб газу. Якщо би школа і далі використовувала котельню на газі, то у 2018 році вона би витратила 71 тис. м/куб х 12,969 грн. (ціна за 1 м/куб) = 920,799 тис. грн. Тобто зайві витрати бюджетних коштів становлять 229,45 тис. гривні, а по всіх загальноосвітніх закладах Коломиї – приблизно 1,50 млн. грн. Варто зазначити, що ці зайві витрати грошей - лише по загальноосвітніх закладах, не враховуючи дошкільні навчальні заклади. Економічними питаннями у Коломиї займається перший заступник міського голови. До вересня 2018 року цю посаду займав Сергій Коцюр, політична партія "Самопоміч". Пізніше його місце зайняв його однопартієць Володимир Григорук. Відділ економіки, інвестиційної політики та енергозбереження, який проводить моніторинг за споживанням енергоносіїв в освітніх закладах, очолює Вікторія Образцова (партія "Самопоміч"). Управління освіти Коломийської міськради в бюджеті Коломиї на 2019 рік заклало споживання теплоенергії освітніми закладами на майже 20% більше, ніж попереднього року. Бюджетна комісія Коломийської міськради, яку очолює Роман Крутко, без зайвих питань затверджує таке рішення і передає на сесію Коломийської міськради. Як не дивно, але Роман Крутко є депутатом від партії "Самопоміч". Замість епілогу Перехід на альтернативні види палива був би ефективним, але відсутність прозорих конкурсів з відбору інвестора, розрахунку економічної доцільності та чітко прописаних правил гри, і тим більше законодавства, все поставило нанівець. Важко не помітити, що ринок постачання тепла освітнім закладам під контролем коломийського осередку партії "Самопоміч" - починаючи від першого заступника і завершуючи чиновником у Відділі економіки, інвестиційної політики та енергозбереження. Автор: Євген ГАПИЧ