Уже зовсім скоро, 16 квітня, православні українці святкуватимуть Великдень.
Як відреагують на свято ціни на основні продукти і яких "каверз" чекати від магазинів.
Продовольчі експерти у своєму прогнозі цін розійшлися. Так, директор Української торгової асоціації Ігор Кишко вважає, що Великдень ніяк не вплине на вартість продуктів у торгових мережах і великих магазинах. Він вважає, що, плануючи свій бюджет на 16 квітня, українці сміливо можуть орієнтуватися на нинішні ціни.
"Єдиний виняток - ринки і базари. Там буде підвищення, але в яких масштабах, зараз сказати складно", - додав Кишко.
Однак на думку економіста Олександра Охріменка, без подорожчання, наприклад м'яса, не обійтися.
"Ближче до свята підніметься в ціні свинина - в залежності від її якості на 5-20 грн і коштуватиме 85-140 грн за кілограм. М'ясо птиці залишиться на нинішньому рівні - зростання цін йде в основному через підвищений попит, а, наприклад , курятину українці до свята купують не так активно", - говорить експерт.
Зазначимо, що ціна на свинину в магазинах сьогодні коливається в районі 80-120 грн за кілограм, а на курку - від 40 до 75 грн.
У свою чергу директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко вважає, що не зміниться ціна і на яловичину, вартість якої зараз у великих магазинах становить 85-170 грн за кг. За його словами, ціна на цей вид м'яса сьогодні і так досягла свого максимуму, і при її підвищенні попит впаде зовсім.
Крім того, він вважає, що не подорожчають сало і ковбаси.
Також, на думку Дорошенка, у найближчі тижні не варто чекати зростання ціни на борошно - вона, за його словами, стабільна в усі періоди.
"Якщо говорити про яйця, то тут основним двигуном буде саме попит на внутрішньому ринку. Ціна на них до середини квітня буде стабільно збільшуватися, і сьогодні можна говорити про зростання на 10%. Але знову ж таки, це Великдень, і можна очікувати будь-яких сюрпризів", - говорить аналітик Української аграрної асоціації Дмитро Дейна.
Охріменко в свою чергу не виключає подорожчання і на 20%. Таким чином, десяток яєць, який сьогодні коштує близько 14 грн, на Великдень обійдеться в 16-17 грн.
Найбільш суперечлива ситуація склалася з овочами. Дорошенко наголошує, що їх вартість до свята не має відношення і залежить більше від сезонності.
"Ближче до літа запаси овочів на складах виснажуються, і це позначиться на їх вартості. Картопля і морква можуть трохи піднятися - на 5-10%. А ось тепличні овочі будуть як раз падати в ціні через потепління. Усе почнеться з цибулі, потім з'явиться нормальна ціна на редиску, огірки і помідори. У цілому вони подешевшають на 10-15%", - прогнозує Охріменко.
Тобто якщо сьогодні кілограм картоплі обійдеться у 6,5 грн, то до Великодня ця цифра підніметься до 7 грн. Ближче до свята буде вигідно купити помідори (вони сьогодні коштують близько 43 грн, а подешевшають до 39) і огірки, ціна на які впаде з 50 грн до 44-45.
"Якщо говорити, що ще може подорожчати до свята, - в магазинах з'явиться більше кагору, і ціна на нього зросте. А ось на інші вина зараз велика пропозиція, багато імпортного продукту, і ціна на нього навряд чи зміниться", - резюмує Дорошенко.
При цьому експерти зійшлися на думці, що ціна на кагор навряд чи підвищиться більше, ніж на 1-2 грн, і обійдеться до 67 грн за пляшку.
У свою чергу глава всеукраїнської громадської організації "Союз споживачів України" Максим Несмєянов розповів про можливі "слабкі місця", до яких можуть вдатися великі магазини у переддень свята. Так, він нагадав про класичну схему, коли супермаркети роздувають ціну на популярні в свята продукти, а за день-два до самого торжества влаштовують "акції".
"Покупець усе одно відчуває себе обдуреним, тому що навіть ці акційні ціни вище звичайних. Крім того, оскільки товар перед великими святами продається не особливо активно - люди бережуть гроші до Великодня, - він залишається лежати на прилавках. Викинути його - понести втрати. Тому нечисті на руку магазини намагаються притримати товар до великих свят, а потім акуратно його розподілити серед свіжих продуктів", - зазначив він.