ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У прикарпатських ОТГ презентували бюджет для громадян. ФОТО

Бюджет для громадян – це спрощена форма місцевого бюджету, яка позбавлена складних термінів, бюджетних кодів та складних цифр.

Замість цього простими словами визначена бюджетна термінологія, а доходи і видатки місцевого бюджету описані доступними цифрами та інфографіками.

 Такий підхід до пояснення місцевого бюджету громаді обрали у Громадському Партнерстві “За прозорі місцеві бюджети”. Уже другий рік представники цього Партнерства розробляють та презентують Бюджети для Громадян в 75-ти українських ОТГ, що є партнерами Програми DOBRE, повідомляє Центр політичних студій.

Протягом останніх вихідних вересня Бюджет для громадян був презентований у чотирьох прикарпатських громадах – Нижньовербізькій, Старобогородчанській, Верхнянській та Дзвиняцькій.

Кожна громада проявила індивідуальний підхід до презентації Бюджету – у Нижньовербізькій та Дзвиняцькій громадах робили збори громадян та презентації у різних населених пунктах, у Старобогородчанській ОТГ проводили квест для молоді, а у Верхнянській – організували ярмарку.

Експерти Громадського Партнерства пояснюють, що такий механізм дозволяє спрощувати інформацію про місцевий бюджет і доносити її у доступному вигляді до громадян. Практика поширення Бюджету для Громадян серед населення дає можливість мешканцям громади не лише розібратись у бюджеті а й безпосередньо взяти участь у його формуванні.

“Мешканці громад не лише знайомляться з бюджетом громади і усвідолюють, звідки беруться гроші в бюджеті, та куди їх витрачають. Вони можуть безпосередньо взяти участь у формуванні річного бюджету громади”, – розповідає експерт Партнерства Михайло Джогола, – “Як мінімум – мешканці можуть дати пропозиції до бюджету, описати свої проблеми та шляхи вирішень. Як максимум – брати участь у бюджетних слуханнях та формувати дорадчі органи, які допомагатимуть формувати бюджет”.

Окрім того, що експерти Партнерства працюють з місцевою владою та жителями громади, вони ще й розробили уроки фінансової грамотності для старшокласників. На них розповідають школярам про принципи формування місцевого бюджету, його розподіл та можливості впливу громади на бюджетний процес. Такі уроки також пройшли у кожній з 4-х громад.