ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У Дем'яновому Лазі відслужили молебень за прикарпатцями, яких закатували енкаведисти. ВІДЕО

У меморіальному комплексі "Дем'янів Лаз" поблизу Івано-Франківська священники відслужили молебень за прикарпатцями, яких розстріляли енкаведисти. Віддати шану загиблим прийшли приблизно сто людей, повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

 

Зі слів історика та директора обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослава Коретчука, пам'ятну панахиду у Дем’яновому Лазі проводять з 1989 року. Саме тоді на цьому місці знайшли та перепоховали останки закатованих людей.

Історик та директор обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Кілька років тому люди збайдужіли до цієї теми, але після початку повномасштабного вторгнення вони активізувалися. Ті злочини, які чинили комуністи, бачимо сьогодні на прикладі окупованих територій України. Історія повторюється. Бачили це в Бучі, Ізюмі, в інших містах, які перебували під російською окупацією. Тому це — урок для нас, щоб вигнати ворога зі своєї країни, щоб такі злочини не повторювалися", — каже Ярослав Коретчук.

У 1989 році у Дем’яновому Лазі знайшли тіла 524 жертв, говорить керівник розкопок Роман Круцик. Ідентифікувати вдалося небагатьох людей. Чоловік пригадує: тодішня влада дуже хотіла приховати всю правду про похованих. У місцевих газетах публікували, що у Дем'яновому лазі знайшли нібито жертв фашистів чи бандерівців. Але зробити цього їм не вдалося — біля окремих людських останків знайшли документи, зокрема залишки судових вироків, в яких йшлося про похованих тут людей. Тоді в області знайшли ще 16 місць масових поховань жертв комуністичного режиму.

Керівник розкопок Роман Круцик. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"На цьому пагорбі ще є могили, ми просто їх не знайшли. В архіві я зустрічав матеріал-звіт станіславських "кагебістів". Їм це місце дуже подобалося, бо ліс — близько. Вони сюди часто возили людей. І тих, кого вбивали, закопували", — розповідає Роман Круцик.

Франківка Орися Грицак каже: щороку приходить на панахиду у Дем'янів Лаз.

 Орися Грицак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Тепер у нас є набагато більше загиблих. Згадуємо і тих, що тут, і тих, що тепер відійшли у боротьбі за нашу неньку Україну", — каже Орися Грицак.

У серпні 2017 року в Івано-Франківську на вулиці Ленкавського виявили останки тіл 134 прикарпатців, яких стратили працівники народного комісаріату внутрішніх справ СРСР у період з 1939 по 1941 рік. Їх перепоховали у Дем'яновому Лазі у березні 2018 року.