Автомобільні акумулятори невпинно модернізуються та вдосконалюються виробниками, з’являються нові моделі з кращими технічними характеристиками. Для сучасних потужних двигунів рекомендують два варіанти: AGM та EFB. Вони будуть корисні й для деяких машин із пробігом, адже зможуть оптимізувати витрати електроенергії.
Характеристики AGM та EFB
Машини випускають із різноманітними системами обігріву, акустики та навігації. Такі системи потребують більш потужного та довговічного акумулятора, яким став AGM. Він має втричі більшу ємність порівняно зі стандартними обслуговуваними моделями. Гелева система безпечніша, адже немає ризику витоку кислоти в разі несправності. Для більшості сучасних авто з системами «старт-стоп» та іншими допоміжними опціями можна використовувати лише гелеві АКБ.
Проте нещодавно з’явився гідний аналог — акумулятор EFB. Він має схожі показники та строк експлуатації, проте основою стали рідкий електроліт і потовщені пластини. Завдяки стандартній конструкції їхня вартість нижча, ніж гелевих. Ці моделі можна ставити замість інших батарей, але в деяких випадках зменшується термін експлуатації. Переваги:
- середня вартість, яка не обтяжить бюджет;
- більша кількість циклів заряд-розряд;
- стійкість до перепадів температури;
- довгий строк служби — до 7 років;
- високі показники пускового струму.
Завдяки високій витривалості EFB можна використовувати не тільки в легкових автомобілях, а й в позашляховиках і мінівенах. Вони легко витримують додаткове навантаження, тому оптимальні для таксі, машин швидкої допомоги, тревел-авто.
На що впливає наявність системи «старт-стоп»
У машин із цією системою інша будова електроніки, адже її потрібно адаптувати для додаткового навантаження. Зокрема часто додають інтелектуальні генератори змінного струму, які дозволяють заряджати акумулятор за коротший термін і тільки за потреби. Це балансує витрати та допомагає заощадити.
Звичайна батарея не може витримати «старт-стоп», адже це означає декілька десятків циклів заряд-розряд за поїздку. Навіть за вимкненої системи навантаження на електромережу залишається збільшеним, адже додаткові елементи нікуди не зникнуть. Тому рекомендують застосовувати лише AGM та EFB, які здатні витримати такі умови експлуатації.
Вони також можуть співпрацювати з системою управління батареями, яка контролює їх стан і рівень заряду, а також здатна самостійно усунути низку помилок. Це гарантує максимальну експлуатаційну готовність і мінімальні затримки під час запуску двигуна.