ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

"Світовид" стане першим мистецьким центром в Коломиї за роки незалежності

Казкової краси місто мало все... Та протягом багатьох років це «все» нищилося і дуже мало робилося для відновлення чи створення чогось якісно нового. Чого бракує Коломиї? Цьому місту бракує любові від її влади. На щастя, є люди, пріоритети і цінності яких не вимірюються грошима. Вони розуміють, що таке талант, мистецтво і культура. Вони добре знають, що таке українські традиції і як добрі господарі дбають про те, що мають залишити для майбутнього покоління славної Коломиї та цілої України.

Такими людьми є родина Бережницьких. Завдяки їм у п'ятницю, 19 серпня, о 18.00 відбудеться знаменна подія – відчиняться ворота першого у Коломиї, за роки незалежності України, громадського мистецького центру "Світовид" та картинної галереї, повідомляє "Дзеркало Коломиї".

[button color="" size="" type="square_outlined" target="" link=""]Про цей заклад мріяли чимало митців.[/button]

Донедавна про цей заклад мріяли чимало митців. З огляду на культурну ситуацію нашого міста, це було як щось ефимерне й нереальне. Михайло Бережницький, який опікується та втілює у реальність ідею створення мистецького центру понад 6 років, зізнається, що придбав приміщення на бульварі Лесі Українки для комерційної діяльності, але досить швидко змінив свою думку.

Він бачив, як його мати – знана мисткиня, голова спілки художників "Коло-Ми-Я" Емілія Бережницька разом із однодумцями плекали мрію про картинну галерею у Коломиї. Але допомоги чи розуміння від влади так і не дочекалися. Тому вирішили взяти все у свої руки.

"Моя мати довго боролася за створення картинної галереї у місті. Щоб вона була справді громадською, доступною для всіх творчих людей, які мають що показати людям, а не лише знаменитим митцям. Тому ми вирішили, що будемо такий мистецький острів створювати у Коломиї самотужки", – каже чоловік.

Проте рішення віддати приміщення під мистецький центр прийшло остаточно після того, як Михайло Бережницький почув чимало історій, що ж відбувалося у стінах даної будівлі. Історії були різні, за різних правлячих режимів, здебільшого сумні.

Мистецький центр "Світовид" віднайшов себе в будівлях зведених в Коломиї династією Габсбургів для потреб австрійського війська, й з приходом комуно-більшовиків були переобладнані в катівню смерті для тисяч борців за волю України.

"Світовид" – це територія "Нескорених" і самопожертви в ім'я Української держави і Української нації, це зв'язок столітнього минулого з сьогоденням й великим майбутнім України, це концертний зал "Габсбург", назва якого – як данина пам'яті й подяка імперській родині за будівлі, що понад двісті років послуговують коломиянам.

"Світовид" – це картинна галерея "Коло Ми Я", де Я і Ми всі разом створюємо КОЛО культурно-мистецького життя Коломиї. Відкривати нові таланти і показувати їх людям, займатися популяризацією українського живопису, графіки, народного і світового мистецтва, практикувати майстер-класи, пленери та зустрічі – ось невеликий перелік того, чим будуть займатися у мистецькому центрі.

"Маю велику надію, що це буде поштовхом до пробудження громади. Нехай це послужить добрим прикладом для тих людей, які хочуть створити щось справжнє і таке необхідне для людей. Це можуть бути не тільки мистецькі заклади, а й спортивні, музичні та інші, які формуватимуть нашу культуру і свідомість. Громада може вирішувати найскладніші питання соціального характеру, не чекаючи допомоги, а покладаючись лише на свої сили", – сказав на завершення Михайло Бережницький.

Шляхетним дарунком до славного 775-річного ювілею міста буде не тільки відкриття мистецького центру, а й відкриття картинної галереї "Спілки художників "Коло-Ми-Я" та мистецької виставки "Барви Кола". Митці, які уже більше 15 років об’єднані у "Спілку художників "Коло-Ми-Я", разом із запрошеними митцями представлять громаді міста свої твори.

На виставці "Барви Кола" будуть представлені роботи близько сорока сучасних митців не тільки з Коломиї, але з Івано-Франківська, Києва та Калуша. Це стане свідченням співпраці різних за стилем та творчим світобаченням митців. Коломия не пам’ятає такої масштабної мистецької виставки із залученням митців не тільки з Коломиї, але й з інших міст України. "Просимо владні структури і громадськість України підтримати наші починання, які стануть вагомою складовою державотворення України", – звертається до усіх Емілія Бережницька.

Олександра ЩЕРБАКОВА-ОЛІЙНИК