ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Школі-ліцею у Коломиї – 10 років! Особливості реформ навчального закладу. ФОТО

Колись спеціалізована загальноосвітня школа I-III ступенів №9 з поглибленим вивченням англійської мови, а сьогодні – Коломийський природничо-математичний ліцей."Школа XXI століття" у номінації "Школа успіху", "Школа сприяння сталому розвитку" за результатами всеукраїнського конкурсу-огляду та багато інших відзнак чи дипломів можна побачити у кабінеті директорки. Коломийський навчально-виховний комплекс №9 "Школа – природничо-математичний ліцей" відзначив 10 років своєї діяльності 24 листопада.Самій школі цього року виповнилось 73. До 2000 – це була школа з поглибленим вивченням іноземної мови. Саме в той рік по цілій Україні не вистачало кадрів на ринку праці в технічній сфері, оскільки незначна кількість абітурієнтів вступала у вищі навчальні заклади технічного спрямування. Саме це і підштовхнуло до створення протягом 2007 – 2008 рр. природничо-математичного ліцею з поглибленим вивченням математики, фізики, біології, хімії, інформаційних технологій, економіки. На початку класів було дуже мало, наприклад в одному навчалося лише 12 учнів. Але з часом ситуація змінилась завдяки плідній роботі усього колективу.Ганна Миколаївна Пасічна обіймає посаду директора з 2009 року. "Потрібно було докласти багато зусиль, щоб зробити ліцей таким, яким ми бачимо його сьогодні, – стверджує директорка, – у цьому мені допоміг творчий колектив вчителів та Інститут удосконалення вчителів Івана-Франківська". Першим кроком у досягненні мети стало створення програми розвитку закладу "Школа життєутвердження» на 10 років, тобто 2010-2020 рр. Ця програма передбачає дев’ять потужних проектів, які працюють і до сьогодні. Усі ідеї охоплюють освітню діяльність закладу. Це:

– "Учитель особистість";

– "Майбутній ліцеїст";

– "Професійна самовизначеність особистості";

– "Талановитість особистості";

– "Здоров’я особистості";

– "Майбутня еліта держави";

– "Партнерство";

– "Ліцей – мій дім, і я господар в нім";

– "Акмеологічний підхід в пошуку та роботі з обдарованими дітьми".

У 2015 році, підбивши перші підсумки, адміністрація школи на чолі з директоркою побачили, що програма ефективна. "Ми вчимося не для школи, а для життя" – головний принцип діяльності ліцею. Дев’ять проектів складаються з великої кількості міні-проектів, частина яких вже реалізована. Це наприклад: "Успішна людина – скарб для України", "Юний дослідник", "Духовні скарби душі" та багато інших."Це школа майбутнього. Тут виховують думаючого учня, який займає активну життєву позицію. У ліцеї працювати мені подобається, тому що панує творча атмосфера, і ми всі, як на одному кораблі, підтримуємо один одного, маючи спільну мету", – стверджує Світлана Іванівна Дячук, вчитель української мови та літератури.

"Ми ставили за мету створити освітній простір, в якому кожна дитина мала би право на розвиток. І вчилась не заради оцінки", – розповідає Ганна Миколаївна.

У ліцеї діє велика кількість гуртків та клубів, де кожен учень може розвинути свої здібності. Це літературні, драматичні гуртки, спортивні секції, танцювальні заняття та шахи. Діти також знімають короткометражні фільми на різноманітні теми, особливо соціальні, та створили власну газету. Кожного дня перед уроками діти також відвідують ранкову руханку. Матеріально-технічна база закладу покращується з кожним роком і зараз знаходиться на високому рівні, розвивають й волонтерську діяльність.Володимир Гуцуляк, переможець багатьох олімпіад, учень 10 класу, задоволений навчанням. Саме тут він вчиться самостійності та вмінню долати труднощі. Найбільше любить уроки математики та нещодавно пройшов 3 етапи програми обміну FLEX. Зараз очікує на кінцеве рішення.

Юля Скрипнюк нещодавно повернулася з триденного семінару "Лідери майбутнього", організованого Фундацією Віталія Кличка. Учениця 10 класу з математичним нахилом – призерка багатьох олімпіад. Дівчина активно бере участь у житті ліцею, власне є капітаном однієї з команд, яка працює у проекті "Відкривай Україну". Юля також займається і науковою діяльністю, пише роботу з фізики у Малу академію наук України. "Ліцей нас вчить самостійності, – ділиться з нами учениця, – але якщо у нас виникають труднощі, ми можемо звернутись до вчителів, які завжди нам допоможуть".

Як кожен заклад, ліцей має свої традиції. Одна з них – це урок з директоркою, на якому кожен учень може висловити свої думки. Кожен пише свої побажання на аркуші паперу, після чого Ганна Миколаївна кладе їх у конверт і відкриває лише на зустрічі випускників.

Однією з рушійних сил в школі є Шкільний парламент, який має свою структуру. Система повністю відображає картину державних органів в країні. Є Кабінет міністрів, Верховна рада, Секретаріат та 8 міністерств. З 2010 року школа також організовує свято "Обдарованість року", де кожна обдарована дитина нагороджується цінними подарунками: комп’ютер, телефон або поїздка за кордон. В минулому році їх кількість налічувала 350.

В ліцеї вже давно не проводять батьківські збори. Зараз класний керівник двічі на рік індивідуально зустрічається з батьками кожного з учнів. Це називається батьківські зустрічі. "Казати негативні речі про учня в присутності усіх батьків, це, в першу чергу, приниження гідності дитини", – переконана Ганна Миколаївна.

Система оцінювання – 12-бальна, але поділена на чотири рівні: початковий, середній, достатній і високий. Двічі на рік проводять моніторинги за рівнем знань у дітей. Тут давно відмовились від офіційного привітання "Добрий день". Діти не зобов’язані вітатися, коли хтось заходить у клас. Вони вчаться, не звертаючи увагу на тих, хто прийшов. Учні можуть відповідати на запитання вчителів, сидячи за партами або навіть на спеціальних покривалах на підлозі.

"За таким принципом навчаються за кордоном, – пояснює Ганна Миколаївна, – ми беремо участь у багатьох міжнародних проектах. Тісно співпрацюємо з навчальними закладами у Німеччині, Польщі та Словаччині. Наші діти їздять до них, а вони до нас".

Ганна Георгіївна Лисишина викладає математику вже 10 років. Результат своєї роботи вчителька побачила на зустрічі випускників, де зустріла успішних, красивих, впевнених, амбіційних студентів. Кожен з них щось прагне і постійно розвивається. Це і є основи, які вчителі тут намагаються закласти дітям – основи динаміки та мобільності. Відносини між вчителями та учнями демократичні, адже вони спілкуються на різні теми, можуть пожартувати між собою та поділитися всім, чим бажають. "Вчителі для нас – це родина", – розповідають учні першого класу Яна Якубуца, Ангеліна Прокопів, Соломійка Чібикіна та Євген Бойченко, – ми не відчуваємо страху перед тим, як вийти до дошки. Вчителі нас завжди хвалять». Багато з них люблять математичні перегони, музику та ранкову зустріч у спортивному залі перед заняттями.

 

АВТОР: Соломія МАРДАРОВИЧ

ФОТО: Андрій КАНЯ