ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Прикарпатців попереджають про смертельно небезпечну рибу та загрозу ботулізму

З початку 2019 року в Україні захворіла на ботулізм 51 людина, п’ятеро з хворих померли.


Найбільше випадків зафіксовано в Чернігівській, Житомирській, Вінницькій, Запорізькій областях і Києві. Державна служба України з питань безпеки продуктів і захисту прав споживачів зазначає, що кількість випадків захворювань, як порівняти з 2018 роком, зросла вдвічі.


Ботулізм – це отруєння ботуліновим токсином, який накопичується в зіпсованих продуктах. Щоб його нейтралізувати, необхідно, щоб продукт пройшов повноцінну термічну обробку.


Часта причина отруєння – вживання в’яленої, солоної або консервованої риби. Не завжди ця смертельно небезпечна продукція придбана на стихійних ринках. Причиною майже половини летальних випадків ботулізму стала риба промислового виробництва, повідомляє пресслужба Асоціації рибалок України.


Візуально з’ясувати, чи є в рибі токсин, перед вживанням неможливо. Зараження неякісними продуктами, що продаються в офіційних торгових точках, частішають. І цьому є ряд причин.


Через глобальну корупцію органів рибоохорони незаконний вилов риби в Україні, за неофіційними даними, становить понад 80 тисяч тонн на рік. Щодня з водоймищ браконьєри виловлюють 302 тонни риби. Тіньовий рибний ринок становить 4-5 млрд грн.


На сьогодні фактично повністю втрачений фітосанітарний контроль над виробництвом продуктів харчування. Риба, виловлена незаконно, переробляється нелегально. Тому говорити про належний санітарний контроль її якості не доводиться.


В Україні є 15 великих офіційних рибопереробних підприємств. Вся інша риба сушиться і в’ялиться на подвір’ях приватних підприємців, нерідко серед курей і свиней. Для прийому рибної продукції супермаркети вимагають мінімальний пакет документів, який не може служити гарантією якості. Сьогодні споживач не може отримати достовірної інформації про походження товару.


В Україні досі немає Сертифікату походження риби і рибної продукції. Це державний документ, який повинен засвідчити легальність походження риби. Тому країною ширяться випадки отруєнь рибою приватного приготування, невідомого походження і сумнівної якості.


Не варто забувати, що ботулізм – вкрай небезпечне захворювання. І для його лікування важлива наявність сироватки в медичній установі. А ось з нею останні три роки були серйозні проблеми. Її не було взагалі, або вона з’являлася в обмежених обсягах. Ще кілька років тому стратегічні запаси сироватки були в кожному інфекційному відділенні, препарат вводили при найменшій підозрі на ботулізм. Він повинен бути у лікарів завжди під рукою.


Сироватка – це ціна чийогось життя. В цьому році МОЗ закупило 240 доз канадської сироватки від ботулізму. Вона хорошої якості, містить антитоксини навіть проти тих типів ботулізму, що не вражають людину. Вражає вартість канадського антитоксину – майже 97 тис. грн за один флакон (на одного хворого)! Тоді як, наприклад, протиботулінічна сироватка виробництва РФ коштує близько 800 руб. (трохи більш як 300 грн) за упаковку, яка розрахована на кількох хворих.


Незважаючи на безліч інформації про те, як уберегтися від ботулізму, захворюваність в країні продовжує зростати.


Симптоми ботулізму:


• порушення зору: з’являється сітка або туман, предмети двояться;


• сильно виражена сухість у роті, спрага, біль при ковтанні, важко говорити (голос стає тихим або зовсім пропадає);


• підвищена стомлюваність, запаморочення, м’язова слабкість;


• короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, пронос, блювота, пізніше – здуття живота, запор);


• ураження м’язів шиї і кінцівок.


Більшість людей серйозно не сприймають перші симптоми ботулізму. Адже перші ознаки хвороби виникають поступово і виражені не сильно. У наступні дні може сильно боліти голова, мучить безсоння, в тілі відчувається слабкість, підвищується температура. У важких випадках з’являється відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці. Розвивається дихальна недостатність.


Дуже важливо якомога швидше отримати медичну допомогу. При найменшій підозрі на ботулізм слід негайно звертатися до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби.