Культура
"Нині - Милані, завтра - Василі" - так традиційно зачинають миланкувати гурти перебранців у селах Коломийщини
13 Січня 2017
Сьогодні в селах Коломийщини ходять гурти перебранців, або "Миланки".
Особливо підтримують цю прадавню традицію в селах правобережної Коломийщини: Печеніжин, Марківка, Мишин, Великий Ключів, а "молодьитинська Миланка" навіть танцює гуцульський танець "Арґан" ("Аркан") під живу музику, пише Дзеркало Коломиї.
Науковці стверджують, що "Маланка" (у говірках сіл Коломийщини - "Миланка") іде до нас ще з передхристиянської епохи. У різні часи "Маланка" мала більше чи менше персонажів і була доволі поширеною на Покутті, в наддністрянських селах.
До 1970-х років на Коломийщині традиційно в "Миланку" йшли тільки парубки, леґіні, а відтак почали йти і дівчата, бувають дитячі "Миланки" і рідко ґаздівські.
[caption id="attachment_41546" align="alignnone" width="640"] Ключівська "Миланка", 1950-і рр.[/caption]
Також в різних селах щедрують по-різному, є давніші й новіші тексти й мелодії. Головні персонажі "Миланки" - Василь і Миланка, Циган і Циганка, Смерть, Медвідь, Дідо й Баба, Пан і Пані та інші. Згодом до них додалися нові: Козак, Біда, Лікар і Лікарка, Новий рік тощо. А в наші час є й Найтмени, Шреки, Бетменти, Кінґ-Конґи...
Водночас багато гуртів "Миланок" приїжджають до Коломиї, де середмістям лунають їхні щедрівки, можна побачити веселі сценки й танці, почути жартівливі діалоги й монологи.
Читайте також: На Коломийщині зберігаються найдавніші на Прикарпатті світлини “Вертепів”. ФОТО