ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

"Не можеш жити - займись чимось іншим"... Театр "Соломія" показав нову виставу. ФОТО

"Трагедія в сучасному мистецтві виглядає банально, а комедія наганяє нудьгу...", - розмірковував один з героїв п'єси Славоміра Мрожека "Танго". Що ж залишається завше актуальним? - трагікомедія.

Трагікомедія - жанр невичерпний. Сміх крізь сльози завжди кращий. аніж самі сльози, або самий сміх. Має бути баланс.

Комедією з елементами трагедії означено жанр вистави "Невчасно" за п'єсою сучасної української письменниці й драматургині Лани Ра (це є літературний псевдонім). Зіграв виставу дует актрис Мар'яни Кодіної-Іванович та Наталії Клим театру "Соломія". Режисерка Оксана Стринадюк.

Що важливо, - вистава грається на малій сцені. Для "непосвячених" зауважу, що акторська гра на малій сцені вважається в театральному середовищі іспитом на зрілість. Коли актор лицедіє на подіумі під прицілом 20-30 пар очей - не більше, - які сидять довкола нього, він не може ні на грам сфальшивити, ні вустами, ні жестом. Актор - під прицілом глядача, глядач - під прицілом актора. Глядач так само втягується в гру, він не може встати собі й піти. (- Пілоте, зупиніть літак, я вийду!).

Задіяні глядачі були й у виставі, про яку йдеться. (Слава Богу, що від нас не вимагалося реплік!). Та про що ж вистава? А ось.

Жінка, досягнувши аж з надлишком повноти віку, раптом наважується визнати себе невдахою по житті: недолюбленою, недослуханою, а найважливіше - незапотребованою в суспільстві. Ні поваги на роботі, ні "щастья в лічной жизні". Підстилка, трамплін для інших, тупіших, зате спритніших. За цих, тупіших, вона, здібний архітектор, виконує підготовчі проекти, вирішує їхні справи. Купу власних заяв про звільнення тримає у шухляді. До начальства вони ніколи не дійдуть. А все  тому, що вона не має найважливішого - сили волі для самоствердження, відваги для ВЧИНКУ. Життя підсунуло жінці до носа велику дулю. От вона й зважилася на єдиний у своєму житті відчайдушний і сміливий крок - повіситися... Але тут раптом з'являється, і то цілком реально, янгол-охоронець, також у жіночій подобизні, і також - невдаха серед свого небесного воїнства. Янгол кепкує з жінки у момент найбільшої напруги - на порозі життя і смерті. Ясна річ, хіба може вона так просто покінчити з цим мерзенним життям, не посперечавшись перед тим з янголом-провокатором!.. Забігаючи наперед, повідомимо, що жінка таки не повісилася, навпаки, дістала, як би тепер сказав, довготривалий драйв...

Дві акторки півтори години тримали публіку в напрузі. І що тут мовиш? - то треба бачити!


Андрій МАЛАЩУК