Троє ліцеїстів та студент Фахового коледжу електронних приладів з Івано-Франківська розробили дрон, який допоможе саперам та українським військовим виявляти вибухонебезпечні предмети на передовій. Винахід презентували на IV всеукраїнському STEАM-фестивалі. Як працюватиме пристрій та які переваги дрона над закордонними зразками, читайте у матеріалі Суспільного.
"На цьому етапі коптер працює через пульт та приймач всередині пристрою. У ньому — мінімальні обороти. Мотори дуже потужні — мають 1 кВт, тому швидкість і здатність підіймати вантаж хороша", — пояснює учень природничо-математичного ліцею Юрій Тумир.
Пульт від пристроя. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За його словами, ідея створити дрон виникла тоді, коли російські війська почали відступати з Київщини, проте залишали після себе вибухонебезпечні предмети.
Учень природничо-математичного ліцею Юрій Тумир. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Спочатку була ідея розробити машинку на танковій системі, яка б їздила й шукала міни. Але вона була б одноразовою, оскільки в разі чого одразу вибухала б. Так ми прийшли до форми дрона", — розповідає ліцеїст Юрій Тумир.

Процес виготовлення моделі зайняв приблизно чотири місяці. Спочатку хлопці створили свою версію на основі старого дрона, який їм передали благодійники.
Кожен з учасників команди мав своє завдання. Ліцеїст Максим Гикавець займався виготовленням деталей на 3D принтері. Каже, усе робив з екологічно чистого пластику, що виготовляється з кукурудзи.

Студент коледжу електронних приладів Володимир Фіголь займався створенням другої версії металошукача. Попередню довелося переробляти через те, що вона була з однією котушкою, яка виконувала функції передавача та приймача сигналу. Зі слів хлопця, прилад працював, але дуже погано.
"Зараз — друга котушкова версія. Вона працює набагато краще. Металошукач буде видавати сигнал на контролер, що знайдений металевий об'єкт — міна чи щось інше. Завдяки камері буде видно, міна це чи цвях", — пояснює Володимир Фіголь.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Дрон-міношукач планують удосконалювати, каже Юрій Тимур. Для цього розробники спілкуються з військовими, які дають поради щодо дальності польоту приладу. Зараз пристрій летить за заданим маршрутом або у ручному режимі.
"Коптер сканує територію по синусоїді та позначає на карті точки, де зафіксовані міни. Також він позначає інформацію про тип та розмір міни. Є і ручний режим, коли сапер сам літає з камерою і бачить в окулярах віртуальної реальності зображення з камери", — розповідає винахідник Юрій Тумир.
Аби удосконалити свій прилад, розробники аналізували моделі дронів з усього світу.
"Наші партнери передали нам дрони з-за кордону, але про це немає багато інформації. Загалом інші моделі — більші за розміром і в рази дорожчі. Тому ми хотіли зробити щось своє, щоб не бути залежними від інших", — каже ліцеїст Андрій Угринюк.
Свою розробку творці поки не можуть повноцінно протестувати. Тому наразі дрон запускають лише у приміщенні.
"Кімнатний варіант не підходить. Нам потрібно спробувати, як він працює в полі з макетами мін. Для випробовування в реальних умовах нам потрібен дозвіл спецслужб", — пояснює керівник гуртка науково-технічної творчості Олександр Аронець.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Тelegram та Instagram, щоб отримувати перевірені й оперативні новини.