На подвірї пані Оксани Байцер справжня археологічна експедиція. "Мусимо миритися", - каже господарка. Вона розповідає, як кілька років тому працювала на городі та несподівано провалилася у землю по самі груди. Спочатку яму засипали і забули про неї, але цьогоріч під землю пішов вже чоловік, а у проваллі стало видно якісь стіни. "Вже бачимо, що тут якийсь, як склеп, іде аркою, то вже зрозуміли, що тут щось цікаве є", - пояснила власниця обійстя.
Російські військові склади - на території Житомирщини - у містечку Полонному. Там археологи просто на подвір'ї місцевих жителів розкопали підземне сховище 17-го сторіччя. Є припущення, що ці склади створили ще під час російсько-шведської війни, і там зберігався провіант для російської або ж польської армії.
Про знахідку повідомили міськраду, а та викликала археологів. Тоді й з’ясувалося, що під землею ховається величезна споруда. Аби побачити її, нині треба спуститися на глибину 4 метри. Під землею багато ходів, цегляні стіни, арки та археологічні розкопки. "Це шматки глечика, посуду, іноді кахлі", - показує знахідки учасник експедиції Максим Лижов. Він звертає увагу на видряпані на стінах хрести: "Може, вони молили Бога, щоб усе нормально було. Під землею люди, які це робили, все ж таки їм страшнувато тут було".
Археологи вважають, що в XVII- XVIIІ століттях тут були склади із провіантом для армії. Пов’язують їх із Росією. "З діяльністю князя Меншикова, якому у 1706 році було віддане місто Полонне на 6 років, і він тут активно розбудовував базу для російської армії під час російської війни 1700-1721 року", - пояснив кандидат історичних наук, завідувач відділу науково-дослідного центру охорони археологічної спадщини Інституту археології НАН України Павло Нечитайло.
Місцеві від інтерв’ю відмовляються, але не на камеру кажуть, що катакомби у їхньому містечку чи не на кожному городі. Частина з них могла належати і польській армії. "У 1640-х роках була збудована потужна фортеця в голландському стилі Станиславом Любомирським. Це воєвода Краківський був. На мою думку, це є Річ Пополита, польська шляхта, яка правила в місті", - каже краєзнавець Олександр Дригало-Соколовський.
Військові склади ховають багато таємниць, а підземні ходи можуть вести навіть до сусідніх містечок. Пошуковці не відкидають можливості виявлення забутих скарбів. "Місто було розвинене, багате, великий відсоток жителів були євреї, які мали у своїй власності магазини", - каже Павло Нечитайло. Власники ж подвір’я, звідки почалися розкопки, сподіваються – якщо науковці натраплять на скарб, про них не забудуть. А після завершення експедиції у міськраді обіцяють тунелі облаштувати і відкрити для туристів. Першовідкривачів хочуть переселити в іншу оселю – ті заради збереження пам’ятки готові пожертвувати навіть батьківською хатою.