14 липня Верховна Рада проголосувала нову редакцію Закону України «Про місцеві вибори». За прийняття в цілому цього законопроекту віддали свій голос 257 депутатів. Хоча досі остаточний текст закону на офіційному сайті не опублікований. Деякі політологи, ознайомившись із текстом законопроекту для другого читання, назвали його «старою системою в новій обгортці». Уже відомо, що на території, де йде війна, та в анексованому Криму виборів не буде.
«Дзеркало Коломиї» проаналізувало доступний на сьогодні текст документа на сайті Верховної Ради. Що змінилося у виборчій системі та що ці зміни принесуть Коломиї?
Отже, вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у місті рад відбуватимуться не за змішаною, а лише за пропорційною системою. Тобто голосування за кандидатів буде за партійними списками. У виборчому бюлетені будуть вказувати назви партій та імена висунутих ними кандидатів, виборець віддає свій голос за одного з кандидатів від партії, а отже автоматично за партію, яка висунула цього кандидата. При цьому для таких міст, як Коломия, і для районних рад партії визначають перших двох кандидатів, інших пишуть в алфавітному порядку. До ради проходять ті кандидати, які отримали більшість голосів, а не ті, які були у списку першими.
Місто, район, область ділять на округи, в кожному з яких партія може висунути свого кандидата. За підсумками виборів, партії, які не подолали бар’єр 5%, мандатів не отримають.
У виборах беруть участь усі партії, зареєстровані на момент опублікування цього закону. Балотуватися в одномандатних округах можна і самовисуванцям, і кандидатам від місцевих партій, а в багатомандатних – лише від партій. Межі одномандатних виборчих округів мають бути нерозривними. Також заборонена участь у виборах політичних блоків. Ноу-хау цього закону – гендерна квота серед кандидатів (не менше ніж 30% представників одної статі). А ще прописаний рівень володіння українською мовою для секретарів територіальної, дільничної виборчої комісії – в обсязі, необхідному для ведення діловодства.
Кількість депутатів міської ради для Коломиї, схоже, не зменшиться, за законом, при кількості виборців від 50 до 100 тисяч у місцевій раді має бути 50 депутатів.
Громадськість зможе ознайомитися з деклараціями про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру кандидатів у депутати чи міського голови, бо їх мають опублікувати в місцевих ЗМІ або в інший, визначений кандидатом спосіб.
У складі обласної ради кількісне представництво від міста, району не може перевищувати третини від загального складу відповідної ради.
Також не стало чіткіше прописано механізм відкликання депутатів місцевих рад. Якщо депутат був висунутий партією, то відкликати його зможе керівний орган партії, а замість нього делегувати іншого. Якщо ж необхідно відкликати депутата, якого обирали в одномандатному округу, виборці муситимуть збирати підписи (кількість підписів має відповідати кількості виборців у відповідному окрузі).Тому зрозуміло, чому політологи називають ці пункти мертвими.
Вибори голови міста, кількість виборців у якому 90 тисяч або більше, відбуваються за мажоритарною системою абсолютної більшості. Якщо майбутній мер не набере 50% і один голос у першому турі, оголосять другий тур. У містах, де кількість виборців менша, ніж 90 тисяч, мера обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості, тобто за один тур.
Військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, ті, хто визнаний законом недієздатним, а також громадяни, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади і не мають права голосу на місцевих виборах.
У багатьох виникають сумніви, чи встигне Україна до 25 жовтня підготуватися до виборів за новими правилами. І, очевидно, не лише через ті нововведення в законі, які, по суті, на пальцях можна порахувати. Найбільше ж побоювань через невизначеність із адміністративною реформою, яка впроваджується аж надто повільно. Однак закон писаний з урахуванням, що реформа відбулася. Поживемо – побачимо, нам не звикати до життя в невизначеності.
КОМЕНТАРІ
Любомир ГРИЦАК, експерт Інституту Політичної Освіти:
«Якщо аналізувати прийнятий Закон про місцеві вибори, то великим недоліком є можливість висуватися виключно від політичних партій. Цікаво те, що якщо народні обранці в Законі про вибори до ВРУ залишили для себе можливість самовисуватися, то на місцевий рівень (де вирішуються питання, в основному повязані не з національними проблемами, а з життєдайністю міста, села, району, області) заставили всіх потенційних кандидатів шукати собі партійного «притулку».
Тисячі активістів, «народжених» під час Революції гідності, залишаються не на «кораблях», які можуть заплисти в місцеві ради. Як наслідок, практично не відбудеться оновлення рад, які вкотре заполітизуються. Таким чином, впровадження реформи децентралізації може бути пригальмоване на догоду тим чи іншим політичним інтересам, а доцільність самої реформи і взагалі може бути поставлена під сумнів.
Перевагою є гендерне квотування. В даному випадку йдеться про представництво жінок у виборчих списках партій. Цікаво буде спостерігати, як партії будуть виконувати цю норму і чи потраплять жінки у прохідні для партії округи. Проте якщо без іронії, це позитив. Залучення жінок у політику, використання їх безмежного потенціалу давно вже зрозуміли скандинавські країни, які практично не відчули наслідків економічної кризи і в яких соціальна сфера на високому рівні.
Якщо знову з іронією, то вибори міських голів у два тури – це, на мій погляд, марнотратство. Виборець теж має нести певну долю відповідальності за тих, кого обирає, і тому одного туру цілком достатньо. Добре, що ця норма не стосується Коломиї, оскільки направлена на міста з більш ніж 90 тисяч населення.
Загалом я вже багато років стою на тому, що найгірша з точки зору демократичності виборча система, якщо її не змінювати хоча б 20 років, стане демократичною. Іншими словами – виборець її вивчить і пристосується. Перший раз обере олігарха, другий або олігарха, або ще якогось негідника, а на третій раз і далі буде щось більш-менш путнє. Це стосується і партій, і кандидатів.
Громадськість ж у свою чергу зможе настільки вивчити прогалини у виборчому законодавстві, що виробить такі запобіжники громадського контролю за виборами, який практично унеможливить фальсифікації.
За всі роки незалежності ми жодного разу не проводили вибори поспіль згідно з одним законом та виборчою системою. На жаль, кожен парламент приймає закон під себе».
Ярослав ГНАТЮК, голова ГО "Покутські ініціативи":
«Прийнятий закон «Про місцеві вибори» за №2831-3, згідно з яким 25 жовтня 2015 громадяни України, за винятком окупованих територій, будуть обирати народних обранців та місцевих голів відповідних рад. Народні депутати вирішили не розглядати близько 1500 поправок до законопроекту після першого читання і незначною більшістю проголосували за один з чотирьох запропонованих проектів закону. Закріплення кандидата в депутати відбуватиметься в територіальних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що співпадає з територією відповідно області, району, територією міста згідно з чинним адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Відгуки експертів щодо даного закону досить неоднозначні та місцями розгромно критичні. В редакції закону ви не знайдете декларованих всіма політичними силами відкритих списків кандидатів, а в процедурній частині новації практично відсутні. Вважаю, що процедурно і технічно даний закон проблемний у фактичному впровадженні, а також досить складний у роботі для працівників, котрі будуть супроводжувати й обслуговувати вибори, і, звичайно, виявляться досить заплутаними у розумінні для відвідувачів виборчих дільниць. Є абсолютна необхідність у роз’яснювальній роботі та навчанні як для кандидатів у депутати і мери, так і технічного персоналу на дільницях.
Для виборців Коломиї, дані новації принесуть певні незручності у розумінні особливостей «нових правил» вибору обранців, але максимально простою у визначенні симпатій щодо політичної партії або ж блоку. Закон не передбачає можливість реєстрації самовисуванців у містах, так що потенційним кандидатам у депутати й на посаду міського голови, прийдеться обов’язково шукати підтримки в певної політичної сили. Тобто ми повертаємось до часів повної монополії великих політичних сил щодо виборів на місцевому рівні та у країні в цілому. За умов збільшення громади міста понад 90000 мешканців, що досить малоймовірно, вибори мера проводитимуть у два тури. Схильний вважати, що найбільш «гарячими» будуть «бої» за посаду мера.
Я глибоко переконаний, що жодні найпрогресивніші зміни у виборчому законодавстві не зможуть змусити змінюватись громадянське суспільство. Відповідальність за родину, місце в якому проживаєш, та свою країну зароджується в голові кожного індивідума безпосередньо, що в сукупності і породжує сильну згуртовану громаду й націю в цілому».
Популярні новини
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024
209 військових отримали матеріальну допомогу від коломийської громади
14 Листопада 2024