ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Дівчина з ароматом кави. Як коломиянка стала капером і тренером з дегустації кави за кордоном. ФОТО

Вечір вівторка, 18:00. У книжковій кав’ярні "Букініст" при м’якому світлі в центрі невеличкого залу поміж столів та книг стоїть вона, чорнява дівчина з кавовим тату і розповідає українською, проте з акцентом, про свою любов, про чорне золото, про каву. Її звати Аліна, вона – капер. Професійний кавовий дегустатор.

Їй 27, коломиянка, проте вже більше 11 років живе за кордоном. І додому повертається дуже  рідко. Коли приїжджає до Коломиї, обов’язково у співпраці з "Букіністом" організовують "капінги" - цей вже третій, до слова.

 "В нашому місті не було культури пиття кави зовсім, мені просто пощастило, що я в один момент познайомилась з тепер кращим другом, який втягнув мене в цю справу. У Варшаві 6 років тому я спробувала свій перший "аеропрес" (пристрій для альтернативного заварювання кави) і якось "пішло-поїхало", це був переломний момент.

А ще була праця в кав’ярні в США, я потрапила в компанію, що займалась обсмаженням кавового зерна. Пізніше було повернення назад до Польщі, де я навчалась. Мені потрібна була робота, і я пішла працювати в кав’ярню.  Працювала в різних обсмажках, найчастіше в Польщі, адже я там жила, також в Берліні я вирішила займатися кавою  на професійному рівні. Капінги -  це закордоннна практика. Каперами стають. Практикуються роками", - розповідає Аліна Дубошина.Навчитись кавової справи

Пізніше були різні навчання, сертифікати, дипломи, дівчина розвивала свої сенсорні  можливості. Це доволі довгий процес, який може тривати 5  чи 10 років. Зараз вона проводить капінги і займається  допомогою в підборі якісної кави, сіпівпрацює з кав’ярнями, тренує.

"Specialty Coffee Association – Міжнародна організація, яка видає різноманітні сертифікати, які дозволяють працювати в каві на іншому рівні, завдяки різним тестам. Вона дає можливість розвиватися.

Та повернімось  на мить у "Букініст", адже тут відбувається щось цікаве. Спершу Аліна демонструє кавові зерна з різних країн: Коста-Ріки, Гватемали, Панами, Кенії, Еквадору, Колумбія та Бразилії. Пізніше зерна мелять, і рівно по 6 гр на 100 мл води розсипають по чашках. Проте воду ще не додають. Це перший етап. Опісля всі охочі мають можливість попрактикуватись в майстерності розпізнавання ароматів та запахів.  Від шоколадних і насичених до ледь відчутних  квіткових нот, відповідно від регіону, де росла кава і способу її обробки. Наступний етап - каву заливають водою, температура якої становить рівно 96 градусів. Другий етап – дегустування "мокрої кави" на запах.

І третій - коли вже напій готовий, його спеціальною ложкою куштують способом сьорбання.  Мама в дитинстві завжди казала: “Не сьорбай, це негарно”. Забудьте. Відповідне подразнення рецепторів, які знаходяться на язиці, відкриває нам палітру смаків", - каже Аліна.Дегустували виключно чорну каву Specialty (високоякісне зерно сорту "Арабіка") без будь-яких додатків, цукру чи молока. Було дуже багато розмов про каву, фермерів, способи обсмаження і вирощування. Це ціле мистецтво. Чим менше часу минуло після обсмажки кави – тим вона смачніша, ну й пити потрібно свіжозмелену каву. Також важливо перед дегустацією не їсти нічого солоного, солодкого чи гострого, щоб краще відчути всю палітру смаків кави.Про здоровий спосіб життя і солодку каву.

Для мене такий спосіб життя має дуже велике значення. Колись моєю улюбленою кавою було середнє капучіно з сиропом irish cream і з дуже гарячим молоком у кав’ярні Starbuсks та тепер після того, як я п’ю виключно чорну каву specialty, я не змогла випити і двох ковтків моєї колись улюбленої кави, це була велика кількість цукру – а він вбиває всі смаки. Не маючи такої свідомості, людина це п’є і думає що це добра кава. Колись також не було такої неймовірно великої кількості інформації про каву, дослідів, про які я можу тепер говорити. Кава чорна має набагато більшу кількість кофеїну, ніж з молоком, адже молоко вбиває кількість кофеїну.

Колись я пила півтора - два літри кави в день.

Також дуже багато я пропивала на самих капінгах, на тестуваннях. Якщо ти добре харчуєшся, вона не впливає на здоров’я, але для кожного організму - свої норми. Тепер п'ю 3 - 4 чашки на день. Бувають дні, коли я не п’ю кави. Потрібно завжди відчувати свій організм. І прислухатись до нього.

Наскільки важливо робити такі заходи - капінги - ми запитали в засновниць кав’ярні "Букініст" Катерини та Оксани

"Воно піднімає загальну кавову культуру серед містян. Тому що в нас вона ще не настільки розвинута. Саме тому ми стараємось робити якийсь вклад, тим більше Аліна працює за кордоном і вона дуже багато різного та цікавого приносить в нашу Коломию  в плані кави. А ще ми проводимо різноманітні капінги між нашими баристами - стараємось раз на два місяці. Тестимо власну каву, яку беремо, яку привозимо, щоб люди відчували цю каву, яку вони готують" ( Катя та Оксана – власниці кав'ярні Букініст)

Вже влітку наша героїня Аліна вирушить у велику
мандрівку Північною і Центральною Америкою: Коста Рика, Колумбія, Гватемала, Панама (країни походженя кави), адже, як сама вона каже, світ надто великий, щоб сидіти на одному місці".АВТОР: Віталій БИРЧАК

ФОТО: Андрій КАНЯ