Дискусії про зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель тривають в Україні більше 12 років. За цей час питання «Чи потрібен Україні ринок землі?» змінився на питання «Яким має бути український ринок землі?».
Діалог був непростий, але важливий. Депутат наголосив, що турбується про те, щоб у гонитві не втратилась суть закону. Не лише аграрії вказували на застороги щодо нововведення, свої зауваження висловив і обранець. Попри це, Андрій Іванчук переконаний, що прописане в Конституції право людей розпоряджатись своєю власністю у цьому випадку - відібрано.
"Для мене ринок землі – це закріплене Конституцією право кожного на приватну власність: володіти, користуватися та розпоряджатися майном. Наразі одне з цих прав, а саме розпоряджатися – в українців відсутнє», - зауважив Андрій Іванчук.
Представники аграрного сектору понад 2 години обговорювали з прикарпатським депутатом те, яким повинен бути український ринок землі.
Нагадаємо, таку зустріч нардеп обіцяв провести ще під час попереднього візиту на Коломийщину.
Та тим не менше, і фермери, і політик не заперечували потрібність ринку сільськогосподарських земель.
Під час обговорення торкнулись питань, хто матиме право купувати землю, скільки гектарів продавати в одні руки та хто матиме переважне право, на які нюанси законотворцям потрібно звернути увагу.
Жоден з учасників не висловився проти запровадження ринку землі.
У свою чергу «ДК» проаналізувало показники агросфери в Городенківському та Коломийському районах.
Загальна площа Коломийського району – 1,026 тис. км² (7,2% від площі області), з них сільськогосподарські угіддя – 64,4 %.
Загальна площа Городенківського району – 0,747 тис. км² (5,36% від площі області), з них: сільськогосподарські угіддя – 82,2%
Тобто більша половина двох районів – це територія сільськогосподарських угідь, яку обробляє більше сотні агропідприємств.
Для малого та великого фермера, який вкладає кошти в землю, можливість придбати землю - це вихід на зовсім інший економічний рівень. Адже вкладати у приватне, а не орендоване - значно перспективніше.
Тепер проаналізуємо вже існуючі підприємства, які займаються аграрною діяльністю.
Згідно з даними Коломийської РДА, в агропромисловому секторі Коломийського району працює 81 сільськогосподарське підприємство, у тому числі: 14 товариств з обмеженою відповідальністю, 52 фермерських господарства, 6 приватних підприємств, 1 філія, 1 державне підприємство, 7 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Крім того, виробництвом сільськогосподарської продукції займаються 30,3 тисячі особистих селянських господарств.
В обробітку сільськогосподарських підприємств перебуває 31,8 тис. га сільськогосподарських угідь, з яких 30,6 тис. га займає рілля. Найпотужнішими діючими підприємствами є філія ПрАТ «Зернопродукт МХП «Перспектив», ПСП «Оскар» ПП «Степан Мельничук», ТзОВ «Компанія «Агро-Дует», «Континентал Фармерз Груп», ФГ «Прометей».
На сайті Городенківського РДА зазначено, що у Городенківському районі сільськогосподарські угіддя займають 61421 га. З них 50733 га - рілля. Господарську діяльність в аграрному секторі провадять 50 агроформувань різних форм власності.
Посівна площа сільськогосподарських культур у 2018 році лише на підприємствах становила 29 493 га.
Найбільшими орендарями землі в районі є: філія «Перспектив» ПрАТ «Зернопродукт МХП» – 9225 га, ППА «Вільхівці» – 3007 га, ТОВ «Мрія Карпат» – 2911 га, ПФГ «Поточище» – 2120 га, ТОВ «Агрокомпанія Прикарпаття» – 2280 га, СВК «Шевченка» – 1874 га та ДП «Обрій» – 1571 га.
Попри це, на Городенківщині та Коломийщині є паї, які не здаються в оренду, а обробляються зусиллями селян.
Під час зустрічі торкнулися і тотожних питань агросфери. Це кредитні ставки для аграріїв, врожай, нормативно-грошова оцінка землі тощо. Фермери навіть звернулись до депутата з проханням підняти на всеукраїнському рівні питання оподаткування експорту олійних культур.
Тобто майже півтори сотні підприємств – це місцеві товаровиробники сільськогосподарської сфери, для яких законодавство може покращити професійну діяльність.
Наприкінці зустрічі Андрій Іванчук підсумував: «Ідеальних рішень важко досягти, але все одно можливо зробити крок уперед».