Директор AVE – про вивіз сміття, звички коломиян та провокації недоброзичливців

Є теми та проблеми, які залишаються гострими й актуальними завжди. Сміття та його прибирання – якраз одна з таких. Єдиною компанією у нашому місті, яка займається вивезенням сміття, є AVE. Її директор Михайло Вінтоняк розповідає про нюанси роботи та відповідає на найпоширеніші питання коломиян. 

Пане Михайле, у Коломиї AVE працює з 2015 року. З одного боку голосування на нашому сайті показало, що більшість коломиян вашою роботою задоволені. З іншого, є й ті, хто незадоволений. Ви самі як оцінюєте власну роботу?

– Мені важко оцінювати та й не дуже хотілося б це робити. Нехай це залишиться прерогативою коломиян. Єдине, що хочу сказати – у своїй роботі ми намагаємось позбутись всіх радянських рудиментів, які притаманні комунальній сфері, і працювати дійсно за європейськими правилами. На ринку вивезення сміття ми успішно працюємо не один рік в таких містах, як Львів, Ужгород, Мукачеве, Виноградове.

Наша компанія є одним з піонерів на ринку вивезення сміття в Україні, і без перебільшення скажу, що наш досвід став одним із фундаментів розвитку цієї галузі загалом в Україні.

– Як працюється у Коломиї?

– Що стосується Коломиї, то тут ми працюємо з 2015 року. Саме тоді ми виграли конкурс. З міською радою уклали договір і підписали графік вивозу ТПВ. За цим графіком і працюємо. З ОСББ ми укладаємо договір, в якому головою ОСББ вимагається окремий графік вивозу сміття. Вони подають нам інформацію про кількість мешканців, і тоді, відштовхуючись від норми накопичення, визначаємо необхідну кількість контейнерів. Відповідно до кількості проживаючих за діючим тарифом та нормою накопичення і встановлюється окремий графік вивозу сміття.

Загалом у Коломиї ми розставили понад 5000 контейнерів різних об’ємів. Крім контейнерів ми допомогли мешканцям облаштувати контейнерні майданчики закритого типу. Зокрема 13 таких майданчиків ми встановили за власні кошти.

– Час від часу з’являються нарікання на вашу роботу, основним аргументом яких є невчасне вивезення сміття.

–  Іноді важко догодити окремим мешканцям, якщо ти надавач таких комунальних послуг. Не всі мешканці розуміють навіть те, що випав сніг і немає можливості проїхати вулицею до новобудов. Вони так і кажуть: “Купуйте вертольоти”, не розуміючи, що при таких послугах тариф буде значно вищий. Бувають і інші причини, де мешканці іноді виставляють контейнери несвоєчасно або двічі, а звинувачують нас. Іноді біля 120-літрового контейнера лежить по два-три мішки, і екіпаж їх не всі забирає, оскільки мешканці платять тільки за нормою. І знову ти винен, що не забрав усе. Буває, звичайно, і наша вина. Тому винен чи не винен – все одно доводиться вислуховувати на свою адресу незадоволення і читати дописи у Фейсбуці чи статті в інтернет-виданнях. Іноді після несправедливого чергового звинувачення кажу цим мешканцям, що мені хотілося би побачити місто після того, коли б ми припинили свою роботу і забрали цих п’ять тисяч контейнерів. До речі, така загроза була торік, де нам пропонували іншу область. В даний час АВЕ запрошують часто до інших регіонів, адже це єдина фірма, яка  дає в оренду 120- та 770-літрові контейнери.

До обов’язків AVE належить тільки вивіз сміття з контейнерів. Це ми робимо вправно. Хоча переповнення дійсно буває, однак тут потрібно розуміти і його причини. Дуже часто до контейнерних майданчиків викидають сміття люди, які не є нашими клієнтами, тобто не мають підписаного з нами договору. Не один раз було таке, що ввечері сміття вивезли, контейнери порожні, а на ранок все знову забите. Вночі приїжджають буси, вантажні машини і викидають сміття часто просто на землю. Цей процес ми не можемо контролювати – це залишається за споживачами. Так само, як і прибирання біля контейнерів. Уявіть собі: ми надали в оренду більше чотирьох тисяч контейнерів власникам приватних садиб і повинні прибирати біля контейнерів на їхньому власному подвір’ї. Правда, абсурд? Ще раз зазначу: ми тільки вивозимо сміття – прибирання не є складовою тарифу з вивезення ТПВ, філія AVE не є джерелом утворення відходів, у власності чи оренді AVE немає земельних ділянок (ст. 35-1 ЗУ “Про відходи”).

Ще однією проблемою, на якій варто зупинитися, є будівельне та ремонтне сміття, яке часто лежить на контейнерних майданчиках й іноді не вивозиться. Гілки дерев, трава, будівельне сміття теж не є в структурі діючого тарифу. Звичайно, ми можемо вивезти і будівельні та ремонтні відходи, однак необхідно, щоб мешканці звернулися із заявою і уклали окремий договір, тож за окрему оплату ми вивеземо. За діючим договором з споживачами філія AVE вивозить тільки тверді побутові відходи.

Бувають і провокації. Однією з таких став випадок, коли жінка на дорогому джипі привезла декілька пакетів з порожніми пляшками від імпортного спиртного під наш офіс. Ми розібралися у цій ситуації, і зараз я твердо можу сказати, що це була чітко спланована акція наших недоброзичливців. По-перше, ця жінка – не є нашим клієнтом, у неї немає договору з нами, начебто піклувалася за бабцю. Ми хотіли вийти на контакт, але на даний час вона виїхала за кордон. Думаю, коли повернеться, ми її втішимо поданим позовом до суду.

 

– З 1 січня цього року набрали силу зміни до Закону України про відходи, які передбачають так зване сортування сміття. Чи ви готові до виконання цих норм закону?

– Так, справді, відтепер законом забороняється захоронення змішаних відходів. Втім є й багато неточностей та незрозумілостей. Найбільша з них – це те, що в законі не вказано, на які саме фракції потрібно розділяти сміття. В Коломиї таку практику ми розпочали давно до законодавчих змін. Майже на кожному контейнерному майданчику стоять спеціальні контейнери для пластикової пляшки, яку забирають окремо. Тому можна твердо сказати, що в Коломиї відходи сортують. Хоч окремі мешканці  не звертають увагу на наявність спеціальних контейнерів. Іноді бачимо, як люди викидають сміття, а через прозорий поліетиленовий пакет видно ті ж пластикові пляшки разом з іншими відходами.  Але думаю, що з часом і це припиниться, адже за порушення закону передбачена адміністративна відповідальність у вигляді 1500 гривень штрафу.

Також я хотів би зазначити, що функції з сортування сміття закон чітко покладає не на нас як компанії, які вивозять сміття, а на споживачів. Іншими словами, сортування сміття закон поклав на джерела утворення відходів, тобто власників чи орендарів квартир, а прибирання майданчиків – на власників чи орендарів  земельних ділянок, на яких стоять контейнери, надані їм в оренду.

– Яка ситуація з укладенням договорів з населенням?

– У Коломиї близько 8000 будинків приватного сектору. З них договір підписало 4800, тобто дещо більше половини. Якщо брати багатоповерхівки, то договори підписані з усіма ОСББ. Проблемними залишаються будинки, які обслуговувалися “Житлоінфоцентром”, а тепер передані до управлінської компанії. Ми не маємо важелів впливу, які спонукали б мешканців міста укласти договори на вивіз ТПВ. Від серпня 2017 року від цих будинків ми вивозимо відходи і сплачуємо за захоронення власні кошти.

– Чи плануєте якісь зміни у роботі?

– Плануємо розвиватися. Вже цього року плануємо оновити свій автопарк, зокрема придбаємо автомобілі. Крім цього, закупимо декілька сотень нових німецьких контейнерів та встановимо кілька контейнерних майданчиків.

ВІКТОР ФІТЬО

Читайте такожУ Коломиї “АВЕ” вкотре підняло тарифи, а сміття і далі під будинками. Чому так відбувається?

Коломияни обурені неякісним вивезенням сміття в місті. ФОТО