ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Перший звуковий фільм в Коломиї

наукова співробітниця
Музею історії міста Коломиї
ПЕРШИЙ ЗВУКОВИЙ ФІЛЬМ В КОЛОМИЇ
Цікавинки з минулого
«Почекайте, почекайте, ви ще нічого не чули!» – такою була історична й символічна фраза героя першого звукового фільму «Співак джазу», прем’єра якого пройшла в США 6 жовтня 1927 року з шаленим успіхом. Й справді, від того часу любителі кіно всього світу отримали можливість не лише бачити, а й чути все більше й більше захоплюючих історій з екранів – звукове кіно переможною ходою рушило від міста до міста, від країни до країни, від покоління до покоління.
Коломиї дісталася ця сенсація 1 вересня 1931 року. Але це вже був не «Співак джазу», а знятий 1929 р. комедійний мюзикл «Парад кохання». Містяни з великою цікавістю численно заповнили залу кінотеатру «Марс» (тепер – «Джерело»), оснащеного перед тим спеціальною апаратурою.
Коломийський часопис «Tygodnik Pokucki Zjednoczenie» за 6 вересня 1931 року підкреслював, що все обладнання було польського виробництва, зокрема познанської фірми «Радіоелектор», але за якістю рівнялося закордонному. Тож всі глядачі були вражені досконалістю звучання музики та діалогів фільму та вдячні керівництву кінотеатру за можливість і в Коломиї насолоджуватися новим дсягненням кінематографу. Успіх коломийської прем’єри забезпечила не лише техніка, а й персонал, який навіть мусив зробити декілька репетицій, поки опанував апаратуру й вивчив нове для Коломиї ремесло. Як завжди, знайшлися й дуже недовірливі особи, які вважали, що не існує ніякого кінотехнічного прориву, а просто за екраном приховано грамофони. Але й ці особи незабаром поспішали на новинки звукового кіно, що користувалися рекордним світовим успіхом, які демонстрував у тому сезоні кінотеатр «Марс»: «Марокко», «Монте Карло», «Король жебраків» тощо.