“Євробляхи” проти “укрподатків”: що думають про конфлікт коломийські власники “євроавтомобілів”

Однією з найактуальніших проблем в Україні є конфлікт держави і власників “євроблях” – дешевих нерозмитнених автомобілів з номерами країн ЄС, переважно Польщі, Литви та Болгарії.

До Коломиї ця проблема має найбезпосередніше відношення, адже таких машин у нашому місті вдосталь. Кожне десяте-двадцяте авто на центральних транспортних артеріях міста – з європейською реєстрацією.

Власником однієї з таких машин на “бляхах” є коломиянин Андрій. Чоловіку 29 років, працює він “у торгівлі”. З гуртівень привозить різноманітний товар до коломийських та районних магазинів.

Прізвище чоловік називати навідріз відмовився. Жартує, що й так забагато розповів.

За дешеві автівки з польською реєстрацією вперше почув від знайомих підприємців на Львівщині, розповідає Андрій. Тоді був шокований, що дуже пристойну “Шкоду” такий же “розвозчик” купив за смішну ціну. В той час майже нова “Октавія”, але на українській реєстрації у Коломиї, вважалася ледь не ВІП-автомобілем.

Всім була ця машина добра, окрім одного, продовжує Андрій. Польські номери змушували власника що п’ять днів перетинати кордон.

Для Львова це дрібниця, а для Коломиї це було дуже проблематично. Тож тоді просто позаздрив знайомому і забув, сміється хлопець.

Та минулого року доля усміхнулася вже самому Андрію. Він випадково дізнався, що “розумні люди” придумали, як обійти цю вимогу що п’ять днів перетинати кордон. Є хлопці, які можуть з Польщі пригнати автомобіль за дуже скоромною ціною і, що важливо, з дуже зручними документами.

Суть схеми проста. Ти контактуєш з такими “розумними людьми” і замовляєш авто, яке можна обрати на сайті продажів вживаних машин. Його купують за смішними цінами, потім невідомими методами та зв’язками реєструють на польські компанії та організації, і вже вони видають довіреність на ім’я того, хто буде на ній їздити в Україні.

Перевагою схеми є те, що такий автомобіль зобов’язаний перетнути кордон тільки один раз на рік.

За словами Андрія, своє теперішнє авто “Рено Меган” він купив за 2000 доларів, ще 300 чоловік дав за перегон.

До теперішнього загострення конфлікту між органами держави та власниками “євроблях” ставиться спокійно. Каже, за півтори року його ніхто не зупиняв через польські номери.

Що буде далі – не знає, але твердо переконаний, що переламати через коліно таких людей не вийде. Розповідає, що був свідком того, як в Ужгороді на словацькому кордоні закарпатські бляхери організовано провели акцію протесту.

Під’їхало декілька десятків машин, просто зупинилися і заблокували пункт пропуску. Все, митниця стала, а їм ти що зробиш… “Танки пустити, а що це дасть?” – іронічно запитує Андрій. Взагалі вирішувати щось з цим потрібно – підсумовує наш співрозмовник, але по-людськи.

Ярослав, на відміну від першого співрозмовника, купив свій “Сітроен” в Україні. Зайшов на відповідний сайт, ввів у фільтр, що шукає нерозмитнені авто і вибрав, який сподобався за ціною і за виглядом. Саме авто було в Рівному, тому мусів їхати туди.

На місці оглянув машину, вона виявилася майже такою ж як на фото. Сів і поїхав, розповідає Ярослав. За авто заплатив 1700 доларів, протермінування перетину кордону нема, страхівка діє, тож все нормально, каже чоловік.

Те ж стосується і технічного стану авто. Була, правда, одна поломка – сталася буквально за три тижні після покупки. За ремонт заплатив ще 900 гривень, але після того машина їде добре.

З правоохоронними органами через номери проблем не мав ніколи. А от із злочинним світом – доводилося.

Ярослав розповів, що в Чернівцях якось поставив авто на стоянці і пішов у справах.

“Не було мене, – розповідає чоловік, – доволі довго. Приходжу і бачу, що номерних знаків немає – ні передніх, ні задніх. На лобовому склі записка – подзвонити за таким то номером. Дзвоню, трубку бере дівчина і каже, що треба заплатити певну суму і номери повернуть. Гроші треба перекинути на телефонний рахунок, тоді вони скажуть, де лежать номери. Мої лежали на узбіччі траси на Коломию”.

Правда, не два, а тільки один, за інший ще раз хотіли витягти гроші, але другий раз Ярослав не платив. Зробив пластиковий дублікат.

“Про таку схему заробітку на автомобілях з єврономерами чув багато разів, – продовжує чоловік. – Очевидно, злочинці розраховують, що в більшості через нерозмитненість своїх машин власники не підуть до поліції, а швидше спробують заплатити зловмисникам”.

Олег живе в одному із селищ Коломийщини. З усіх наших співрозмовників виявився найбільш політично активним і агресивним по відношенню до влади. На його сріблястому “БМВ” – логотип “Автоєвросила”. На наше запитання про нього каже, що був на акції протесту у Києві.

Олег одразу переходить у наступ. Уявіть, каже, в нормальних країнах за 1000 доларів можна купити більш-менш нормальне авто. У нас це саме авто коштуватиме 6000 зелених, бо через усі надумані побори розмитнення коштує 5000 доларів.

Це просто знущання з людей. “А хто терпітиме такі знущання? – риторично і водночас емоційно питає чоловік. – От люди і купують нормальні автомобілі за нормальними цінами, адже після Майдану і війни українці відчули себе білими людьми”.

“Вихід з ситуації, – каже Олег, – один. Зменшити суми розмитнення і дати людям купувати машини на українській реєстрації за нормальними цінами”.

***

Вживані іномарки з європейськими номерами – питання, яке різко поляризує громадську думку. Дехто вважає, що українці мають право обходити відверто грабіжницькі мита і податки. Інші ж вважають “євробляхерів” хитромудрими. Останні ставлять одне й те ж питання: чому одні українці повинні робити все згідно із законом, а інші вважають, що закон можна обходити та порушувати.

Остаточного рішення центральної влади та правоохоронних органів стосовно автівок з єврономерами немає. А от у Коломиї, за словами начальника міського відділу поліції Остапа Білейчука, ці номери не є підставою для зупинки.

Власники усіх автомобілів із ресторацією Польщі, Литви чи інших країн Євросоюзу є порушниками митних правил, які діють в Україні. Втім, тільки за те, що на автомобілі іноземні номери, спеціально не зупиняють. Підставою для зупинки можуть бути тільки випадки, коли є протермінування перетину кордону.

Втім, як зазначив головний поліцейський Коломиї, з такими автомобілями пов’язані деякі кримінальні порушення. Наприклад, встановлено, що власники підробляють доручення.

Крім цього, у місті та районі були випадки, коли водії на автомобілях з іноземною реєстрацією вчиняли ДТП і втікали з місця пригоди.

“Тільки нещодавно таких ДТП було дві, – розповідає пан Остап, – у центрі Коломиї та Княждворі. Знайти таких водіїв або встановити хто був за кермом майже неможливо, адже автомобіль зареєстрований на поляка чи литовця, які фактично перебувають за тисячі кілометрів”.

Хоча у згаданих випадках коломийські поліцейські все ж знайшли винуватців. Люди підказали, хто міг цими автівками користуватися – так на винуватців ДТП і вийшли.

Однак не потрібно всіх власників таких автівок рівняти.

“Є серед них порядні водії, які нормально їздять, страхують своє авто, але є й непорядні”, – підсумовує начальник коломийської поліції.

АВТОР: Віктор ФІТЬО