Стрес на роботі може призвести до мігрені та гіпертонії

За ініціативи Міжнародної організації праці з метою привернення уваги світової спільноти до питань охорони праці щорічно 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці. Наша держава підтримала цю ініціативу.

Одним з індикаторів розвитку суспільства є стан здоров’я населення, зокрема працюючого.

Психосоціальні ризики та стрес на робочому місці є одним з найскладніших питань у сфері охорони праці та здоров’я.

Стрес на робочому місці не є виключно негативним явищем, проте надмірності (сильний, тривалий, регулярний) неприпустимі. Стрес на робочому місці зумовлюють поширення гнучких і нестабільних форм зайнятості, надмірне навантаження працівників, а також такі явища, як моральне та фізичне насилля.

У тривалій перспективі стрес може призвести до виникнення безсоння, емоційного занепокоєння, мігрені, хронічної втоми, депресії, алергії, захворювань опорно-рухового апарату, гіпертонії, виразкової хвороби шлунка, захворювань серцево-судинної системи, серцевого нападу, нещасного випадку та навіть самогубства.

Сьогодні українські працівники підпадають під дію стресу частіше через скорочення можливостей для отримання бажаної роботи, страх її втратити, суттєве зниження фінансової стабільності тощо.

Захистити і зміцнити здоров’я, добробут і продуктивність як всього колективу, так і кожного окремого працівника неможливо без розуміння природи стресу і механізмів його впливу на людей та підприємство, а також без добре спланованої програми, яка пом’якшить його згубні наслідки і, що важливіше, попередить їх.

Вчасне розпізнання залежності стану працівника від стресу, який він отримав, може зберегти його життя або як мінімум здоров’я.

Стрес – це виклик не лише працівнику, але й усім, хто причетний до колективної праці. Управління стресом має стати основним пріоритетом як для роботодавців, так і для самих працівників.

Богдан ЛУГОВИЙ, завідуючий психоневрологічним відділом ЦРЛ