Сергій Коцюр: “За 10 років Коломия стане європейською не на словах, а за змістом”

“Дзеркало Коломиї” продовжує спілкуватися із представниками влади. Цього разу відбулася розмова із Сергієм Коцюром, першим заступником міського голови.

Стихійна торгівля, професійний рівень депутатів та чиновників і стратегія розвитку міста – лише деякі із тем, які ми порушили в інтерв’ю.

–          Пане Сергію, півроку тому ви прийшли в Ратушу. Це змінило ваше бачення Коломиї та ситуації у місті?

–          Скажу, що місто по-справжньому відчувається не в кабінеті Ратуші, а на вулиці. Саме там краще видно справжню Коломию. З кабінету ж краще видно, як працює механізм управління містом, в якому він стані і чи правильно функціонує. І, як бюрократичний механізм, Коломийська міська рада працює злагоджено та ефективно.

–          Та чи є від бюрократичної роботи користь місту?

–          Тут дійсно є проблеми, однак це проблема загальноукраїнська. Листи, відповіді та відписки є важливішими за результат роботи. Часто метою роботи чиновника є відписати, а не знайти розв’язання проблеми. Часом паперової роботи стає дуже багато. Тут багато чого залежить від керівника, якщо для нього пріоритетом є результат, то міська рада приноситиме результат, в іншому випадку ця машина так і буде носити папери з одного кабінету в інший. Крім цього проблемою міської ради є відсутність спільної мети. Кожен відділ чи управління працює відірвано, замкнуто одне від одного. Ну і з кадрами також є проблема.

–          Стосунки між виконавчою гілкою міської влади і депутатським корпусом завжди були не найкращі. Як у цьому скликанні, знаходите порозуміння в сесійному залі?

–          В питаннях, за які я відповідаю, розуміння було завжди. Інколи виникають, звичайно, запитання, та я чітко розумію, що це більше випробовування мене: чи володію ситуацією, чи достатньо компетентний, чи розібрався у питанні. Свідомо палки в колеса ніхто не пхає, є дискусія, є політична боротьба. Однак без цього нікуди, тим паче у Коломиї – місті, що завжди було активним у громадсько-політичному житті.

Говорячи про взаємостосунки із депутатським корпусом, важливо відмітити, що саме депутати керують містом. Вони приймають рішення, а ми виконуємо. І тут питання – наскільки професійний та компетентний депутатський корпус, наскільки обранці включені в роботу. Завдання депутата не тільки прийти на сесію… Це великий обсяг роботи, починаючи від спілкування з громадою, закінчуючи роботою у комісіях.

–          Ви натякаєте на недостатній рівень підготовки та професіоналізму коломийських депутатів?

–          Це проблема не виключно коломийська, а загальноукраїнська. В нас не готують депутатів до роботи.

–          Продовжуючи депутатську тему. Діюча каденція відрізняється від попередніх тим, що у ній склалася велика правляча коаліція і надто незначна опозиція, що дає виконавчій гілці влади великі можливості…

–          Не погоджуюся з тим, що немає опозиції і що все так однозначно. Щодо деяких питань були доволі жорсткі дискусії, на наші аргументи депутати знаходили контраргументи і питання не проходило. Депутати мають свою думку, і часто вона не збігається з думкою виконавчої влади.

–          За час роботи заступником міського голови чи зустрічалися ви із випадками корупції або ж використання депутатами чи посадовцями свого становища для вирішення власних питань?

–          Розмови про це чув, але відвертих зловживань чи лобіювання особистих інтересів не зустрічав.

–          Нещодавно один із депутатів міської ради порівняв політичне життя Коломиї із футболом. Влада, написав він, – це футболісти, а громада – глядачі. І гол, мовляв, можуть забити тільки перші. Чи розділяєте цю думку і чи дослухаєтеся до настроїв мешканців міста?

–          Звичайно, що дослухаємося. Перечитуємо все, що пишуть у ЗМІ і соцмережах, все чуємо, що говорять на вулицях міста. На що можемо – реагуємо.

–          Будемо закінчувати про політику. Міський голова Ігор Слюзар у розмові, присвяченій 100 дням нової влади, сказав, що дуже задоволений новими заступниками і що серед них є наступний міський голова. Не важко здогадатися про кого він говорив, а тому питання: чи готують вас і чи готуєтесь ви самі до наступних виборів міського голови?

–          Мені часто ставлять питання про наступні вибори. Однозначної відповіді не маю, але скажу, що в політику я йшов для того, щоб принести місту якусь користь. Як і всі, хочу, щоб моя сім’я жила добре, але хочу, щоб вона жила добре тому, що добре живе вся громада. От цього я прагну домогтися.

Тож якщо я відчуватиму, що зможу своєю працею принести користь місту, то цілком ймовірно, що буду просуватися на політичному шляху.

–          Півроку – термін, звичайно, невеликий, але певні підсумки можна робити. Які головні результати вашої роботи за цей період?

–          Найперше це центр надання адміністративних послуг. Держава передала ці повноваження органам місцевого самоврядування. Це можливість для нас заробляти більше, хоча донедавна Коломия у цій галузі була не найкращою в області. Тепер же ситуація кардинально змінилася і ще буде покращуватися. Ціллю у цій справі є створити дійсно європейський центр, де коломияни отримуватимуть якісні послуги.

Також почалася робота із створення стратегічного плану розвитку Коломиї, залучення інвестицій та збільшення туристичної привабливості міста. Однак тут лише початок, перші кроки, тож про результат говорити рано. Крім цього, триває процес створення єдиного інформаційного центру для учасників АТО.

–          На вашу думку, наскільки Коломия використовує свій потенціал?

–          Якось кількісно визначити це важко, однак недостатньо. Подивіться, у якому стані економіка міста і як важко з ресурсами. Наше місто тримається на торгівлі і на заробітчанах.

Ми часто говоримо про туристичний потенціал Коломиї, однак використовуємо приблизно одну десяту усіх можливостей, які дає туризм. До мого приходу до міської ради тут була лише одна людина, зайнята туризмом, яка не мала жодних завдань, а коштів на його розвиток не виділялося взагалі. А, до слова, 70 туристів, які залишились у місті на 1 день, дорівнюють створенню 1 робочого місця. Тому туризм – це дуже перспективна галузь для Коломиї. Однак тут треба долучати рестораторів, підприємців та готельний бізнес. Вони також мають бути зацікавлені у розвиткові туризму, адже це їхні гроші. Вони не об’єднані. Музей працює самостійно, місто самостійно, підприємці самостійно, а наші зусилля потрібно об’єднати.

Також ми недостатньо працюємо в сфері залучення інвестицій. Хоча сьогодні можна отримати значні кошти саме через різноманітні ґранти та інвестиційні програми. Долина, наприклад, цього року отримала понад 700 тисяч євро інвестицій.

–          Стихійна торгівля – чи не найголовніший результат вашої роботи – так принаймні вважає громадськість. Чи можливо її «дотиснути»?

–          Можливо, однак це дуже складний процес. Просто вигнати людину з вулиці не можна, особливо в теперішніх економічних умовах. Потрібна альтернатива. У середмісті наче проблему вирішено, зараз таку альтернативу готуємо в районі залізничного вокзалу. Приватний підприємець, який є власником земельної ділянки в тому районі, готовий відновити там ринок.

–          Обласна адміністрація звинуватила Коломию у недостатній допомозі учасникам АТО…

–          За сумою виплат ми дійсно поступаємося деяким містам області. Однак ситуація не така вже однозначна. Калуш, Івано-Франківськ, Яремче мали проблеми із виділенням землі учасникам АТО. Власне, щоб не нагнітати соціальну обстановку, там прийняли рішення підвищити грошові виплати. Ми пішли іншим шляхом – кожному учасникові АТО місто виділило земельну ділянку, як того й вимагає закон.

–          Ще одна тема, якою ви займаєтесь, – це розробка стратегічного плану розвитку міста. Коли буде готовий цей план і які перспективи розвитку мають бути перспективними для Коломиї?

–          Нині створюється робоча група та триває підготовча робота. 6 червня відбудеться перше засідання, і ми приступимо вже безпосередньо до розробки цього документа. На кінець цього року план вже буде готовий, і з наступного ми почнемо його виконувати.

Що стосується змісту та пріоритетів, то я вважаю, що для Коломиї їх має бути три. Перше – це відновлення промисловості. Перші результати у цьому напрямку вже є, і вірю, що з часом промислове виробництво буде розширятися. Друге – це розвиток туризму. Зараз у світі це найприбутковіша сфера бізнесу. Люди стали набагато більше подорожувати, і ми маємо чим їх привабити. Коломия – це дуже цікаве поєднання автентичної гуцульської культури та культури Австро-Угорщини. Третій напрямок, в який варто вкладати зусилля, – це підготовка кваліфікованих кадрів для міста. Ось ці три пріоритети і мали би стати основою стратегії розвитку Коломиї.

–          На завершення: коли Коломия стане європейським містом не на словах, а за суттю?

–          Роботи у Коломиї дуже багато. Раніше нічого масштабного у місті не робилося. В нас нема тротуарів, нема доріг, нема квітників, обшарпані фасади тощо. Щоб все це довести до ладу, потрібен час. Якщо у державі дещо стабілізується ситуація, то прогнозую за 5 10 років.

Спілкувався Віктор ФІТЬО