Суспільство
Репортаж з масштабного сміттєзвалища у Печеніжині. Як сміття завойовує колиску Довбуша. ФОТО
6 Червня 2018
Є жартівлива співанка на Гуцульщині, а в ній такі слова: "...Це тоті гуцули, що спереду ноги вмили, а ззаду забули"...
Отак і в Печеніжинській ОТГ "спереду ноги вмили" – громаду широко розпіарено через її успіхи в адміністративно-територіальній реформі; її ставлять в приклад для інших, інші приїжджають до неї за досвідом. Про останній успіх – виграний мільйон на бізнесовому телешоу – наша газета писала. Отож, "фасад" справді гарний, і це без іронії. Тепер у селищі готуються запустити новий проект – підприємство з переробки ягід. Похвально!
Проте не все так привабливо зсередини і особливо ззаду. Стан доріг тут нікудишній, особливо на Слобідському та Малоключівському напрямку, – це, власне, "зсередини". А про те, що "ззаду" – наш нарис.
Як їхати дорогою на Малий Ключів і повернути ліворуч, потрапимо у катастрофічну природну зону: в урочищі Бобичів на площі приблизно 1 гектар широко розкинулося кладовище побутових відходів – несанкціоноване сміттєзвалище. Перед звалищем табличка з написом застерігає: "Заїзд на сортувальну площадку ТПВ тільки по талонах". Талони ж можна придбати у комунальному підприємстві ОТГ. Талони-то вони продають, а ось якби ще здогадалися видавати разом з талонами захисні марлеві маски, або хоча б прищепки на ніздрі для захисту дихальної системи від ядучих випарів та смороду!
Жарт жартом, але мешканцям навколишніх територій не до жартів. Люди нам розповіли, що в сонячну погоду задихаються від смороду. А коли дме вітер, то разом з воронами на висоті дерев літають памперси, пластикові вінки й поховальні стрічки. Тоді ялинки пишняться заквітчані, як на Новий рік.
Тепер по суті.
Стихійне сміттєзвалище напівофіційно функціонує на околиці Печеніжина віддавна. Але до утворення об’єднаної громади у складі восьми сіл сюди відвозили відходи лише мешканці селища. То ще так-сяк можна було терпіти. А відколи утворилася ОТГ, уся об’єднана громада поперла сюди зі своїм сміттям, – скаржаться мешканці Бобичева. Донедавна щодня на сміттєзвалище приїжджало по 5 – 6 машин. Тепер, після скандалів, машини дорогою сюди не їздять, – пояснила нам мешканка Рунґурів Марія Івасюк, – вони якось умудряються пробиратися обхідними шляхами. І якби ж то побутові відходи сюди привозили лише мешканці, а то возять машини комунального підприємства, яке за збір відходів бере у людей гроші.
Ми переглянули деякі офіційні папери. Так, ще 1999 року Коломийська РДА дала Печеніжинській селищній раді дозвіл на облаштування сміттєзвалища. Є й рішення селищної ради про відведення ділянки під сміттєзвалище. Однак сміттєзвалище так і не облаштували. А гори різнокольорових зужитих "набутків" продовжували (і понині продовжують) рости. В око кидаються суцільні протизаконні дії юридичних осіб: селищної ради ОТГ, яка прикриває недозволений вивіз сміття комунальним підприємством, і самого комунального підприємства, яке продає людям талони на захоронення сміття в необлаштованому, а отже, недозволеному місці.
На скарги мешканців приїжджали представники Держекоінспекції області. Голові ОТГ Ігореві Довіраку ще в січні місяці надіслано офіційне звернення з вимогою у двомісячний термін стихійне сміттєзвалище зліквідувати. Керівника комунального підприємства оштрафовано на 850 гривень. Аби якось посприяти вирішенню проблеми, обласна рада пішла назустріч і виділила кошти для Печеніжина на придбання спецтехніки для збору, утилізації і транспортування твердих побутових відходів.
Однак ситуація склалася патова: сміття транспортувати нікуди, утилізувати його на місці неможливо, – заявив нам директор комунального підприємства Микола Кузик. Клянеться, що його машини сміття сюди давно не відвозять (хоч люди твердять зворотне). Проблему можна вирішити в єдиний спосіб – запустити сміттєсортувальну лінію. А на це потрібна кругленька сума. Знову тупик?
Ми попросили прокоментувати проблему головного спеціаліста обласної Держекоінспекції Степана Гошовського, який добре знає, про що йдеться.
– Сміттєзвалище в Печеніжині функціонує з грубими порушеннями законодавства. Ми їм неодноразово на це вказували й штрафували. Якщо найближчим часом не буде результату, подамо позов у прокуратуру, на порушників може чекати кримінальна відповідальність...
Заслухати пояснення голови ОТГ Печеніжина нам не пощастило у зв’язку з його відрядженням. На робочому місці ми застали службовця ОТГ, який за своїми посадовими обов’язками мав би бодай щось по темі розтлумачити представникам преси – інспектора з благоустрою Степана Василишина. Але молодий чоловік від будь-яких коментарів відмовився.
Тим часом мішки з використаним побутовим начинням продовжують прибувати. Тепер їх намагаються висипати поближче до лісового масиву, щоби менше мозолили очі. Увесь той непотріб зсувається в струмок, струмок несе його в річку Ключівку, річка Ключівка передає мотлох водам Пруту. А Прут жене його мешканцям Коломиї.
АВТОР: Андрій МАЛАЩУК
ФОТО: Андрій КАНЯ