Фасади будівель: до і після впорядкування вивісок (надано відділом архітектури)
Коломийська мерія цього тижня провела громадські слухання щодо затвердження положення порядку встановлення вивісок у нашому місті. Питання, яке визріло вже давно, тільки тепер винесли на обговорення тільки тепер.
Зокрема, «Дзеркало» неодноразово порушувало тему засмічення Коломиї рекламними вивісками, особливо в історичній частині міста. Вивіски на фасадах встановлюють вандальним способом, деякі підприємці, нехтуючи усіма правилами, нищать історичні фасади коломийських будівель. А все для того, щоб вдало, на їхню думку, розмістити вивіску чи рекламу власного магазину або кафе.
Навести лад з рекламним хаосом обіцяв ще попередній головний архітектор, львів’янин Юрій Процюк, ставлячи в приклад успіх свого рідного міста. Але його дії, а точніше бездіяльність, не увінчалися успіхом.
«Першою ластівкою» впорядкування реклами у Коломиї стала конфіскація «спотикачок» із середмістя, яку містяни сприйняли на «ура». Так само позитивно відгукнулися й на розмови про заміну вивісок, які почалися одразу після оголошення про громадські слухання. Правда, на самі слухання прийшло лише з півсотні осіб.
Порядок встановлення вивісок у Коломиї розробили на підставі львівського. 2011 року там, відповідно до нового положення, розпочали їхнє впорядкування. Львівський Порядок встановлення вивісок цікавий з двох причин. По-перше, він передбачає демонтаж вивісок, які порушують положення, а по-друге, містить додаток, де основні правила подані в доступній візуальній формі.
Цей додаток у Львові був виданий брошурою, яку розповсюдили серед підприємців: всі охочі могли його отримати. Після цього міська рада встановила термін, до якого всі вивіски мають бути впорядковані. А потім вивіски порушників почали демонтовувати. І це запрацювало.
У Коломиї новий Порядок встановлення вивісок майже ідентичний з львівським. Тільки кілька пунктів, як розповідає заступник міського голови Олег Дячук, перероблені відповідно до наших реалій.
«Львівське положення підходить Коломиї найбільше, – каже посадовець. – Хоча на громадських слуханнях й до нього було багато зауважень. Після обговорення ми дійшли до компромісного рішення – внести пропозиції підприємців, дизайнерів як доповнення. Але затверджувати в кінцевому результаті все одно будуть депутати».
Якщо місцеві депутати погодять новий Порядок встановлення вивісок, підприємцям дадуть рік, аби впорядкувати зовнішні носії інформації. У ратуші обіцяють після прийняття цього рішення провести серед підприємців інформаційну кампанію, щоб роз’яснити нові правила.
Але, якщо за рік вивіски не впорядкують, підприємцям дадуть місячний термін на добровільний демонтаж. Потім, у разі відмови, буде попередження про примусовий демонтаж. І тільки через п’ять днів КП «Коломийська муніципальна дружина» демонтує незаконну вивіску силоміць, а за ці роботи виставить недобросовісному підприємцеві рахунок. Але жодних штрафів та стягнення за непослух у коломийському положенні не передбачено.
На заміну великогабаритним конструкціям мають прийти делікатні, естетично привабливі вивіски, які не лише мають красивіший вигляд, але й не закривають фасадів будівель.
У ратуші мають на меті впорядкувати вивіски по цілій Коломиї, але в пріоритеті все-таки історична частина міста. Як пояснюють, для привабливості Коломиї і залучення туристів. Їх вражає така кількість реклами, за якою неможливо роздивитися красу старовинних будівель. Доводиться хіба що лише перепитувати в екскурсовода, як колись виглядав фасад будинку.
На громадських слуханнях присутнім показали, як виглядали б фасади будинків без вивісок, а також як має бути оформлена вивіска відповідно до нових правил (див. зображення нижче).
Новий проект впорядкування у ратуші називають альтернативою для міста. Олег Дячук каже, що теперішні вивіски радше нагадують рекламні щити і наводить з приводу цього кілька прикладів, зокрема магазин «ProStor», що біля «Коломиянки». «У середмісті досі ніколи не було рожевих кольорів. Це повний несмак», – каже він.
На слуханнях у підприємців та дизайнерів постало питання, як відбуватиметься погодження вивісок. Адже тепер дизайнерам потрібно затверджувати проект не лише у замовника, але й у міській раді. Дизайнер має погоджувати ескізний намір у відділі архітектури й містобудування. Потім готовий проект потрібно здавати у центр надання адмінпослуг, звідки він потраплятиме знову у відділ архітектури, який й затверджуватиме проект вивіски.
Така процедура, кажуть підприємці, може стати поштовхом до корупційних дій, адже відбуватиметься прямий контакт з чиновником. Цю думку висловлює й член виконкому міськради Олександра Базюк.
«Щоб погодити ескізний намір, підприємці будуть змушені ходити у відділ архітектури. Таким чином, міська рада створює корупційний прецедент. У той час, щоб думати, як заробити на хліб, підприємцю доведеться простоювати у черзі, – каже Олександра Базюк. – Зараз цілу Коломию хочуть зробити однаковою, вивіски мало чим відрізнятимуться одна від одної. А, може, в цьому була якась краса міста?
Якщо на магазині вказано назву «Німфа», то це покупцеві ні про що не говорить, що саме там продається. Ви думаєте, як звичайні коломияни, але давайте станемо на місце підприємців».
Також Олександра Базюк порушила питання, чи матимуть підприємці кошти на заміну вивісок, адже зараз й так нелегкі часи для бізнесу. «Більшість з них орендують приміщення, а зараз ще й новий тягар – заміна вивісок».
Закономірно, що впровадження нового Порядку встановлення вивісок може викликати чимало обурень з боку бізнесу. Підприємці платять податки і створюють робочі місця, а нині подекуди просто зводять кінці з кінцями. Тепер їм доведеться викласти з кишені кошти за нову вивіску. Але, як пояснюють у ратуші, тому на заміну вивісок і виділили цілий рік.
Також підприємці скаржаться, що їхні реклами обійшлися їм від 1 до 5 тис. доларів.
Власне, на слуханнях їм запропонували, як дешево і естетично оформити вивіску. Серед варіантів – розпис по тиньку. Напис наноситься фарбою безпосередньо на фасад. Така вивіска сприймається як єдине ціле з будинком. Також запропоновано вивіску у вигляді нанесення на віконне скло. Тут перевага у тому, що вивіска абсолютно не змінює архітектуру будинку і при цьому відмінно виконує свою основну функцію – інформування перехожих про заклад.
Габаритними вивісками, виправдовуються підприємці, подекуди закривали облупані фасади будівель, і якщо зараз вивіску знімуть, то доведеться проводити ще й ремонтні роботи, на які міськради кошти не виділяє. А це все влетить у добру копійку.
Не тільки підприємці висловлюють побоювання, але й дизайнери. Представник агенції «Рекламакс» називає нововведення «монополізацією і суб’єктивним поглядом на рішення». «Нам його нав’язують. А тут ще й виникає питання щодо механізму затвердження, як це виглядатиме на практиці. Це рішення може стати лобіюванням власних інтересів», – каже він.
Зараз, як відомо, майже 90% реклами у Коломиї належить агенції «49 ідей», власником якої до призначення був перший заступник міського голови Сергій Коцюр, а тепер цим бізнесом займається його рідний брат. Власне, тому інші рекламні агенції міста, які знаходяться у меншості, висловлюють побоювання, чи не буде таке рішення монополізацією ринку реклами. Адже ескізні пропозиції потрібно буде затверджувати у відділі архітектури, яка матиме безпосередній контакт з підприємцями і може напряму рекомендувати агенцію, яка, на їхню думку, виконає краще вивіску відповідно до нових правил.
Від нового Порядку встановлення вивісок рекламні агенції в певній мірі програють, зізнається перший заступник міського голови Сергій Коцюр. «Адже тепер замість габаритної реклами, яка коштує дорожче, мають прийти мінімалізовані вивіски, за які підприємцям не потрібно викладати космічні суми, – каже він. – Рекламні агенції працюють, як хоче замовник, а не як потрібно місту».
Після обговорення на громадських слуханнях, яке тривало зо дві години, зауваження та пропозиції винесуть на розгляд депутатів. Саме вони мають прийняти остаточне рішення щодо нових правил встановлення вивісок. Зрештою, для усіх сторін цього нововведення має бути єдина справді правильна мотивація – сприяти наведення ладу з хаотичною рекламою у місті.
Вікторія МАРТИНЮК