ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

В обласному центрі Прикарпаття зварили дві тонни куті та пригостили нею всіх охочих. ФОТО

Дві тонни куті зварили та пригостили нею всіх охочих. У середмісті Івано-Франківська у неділю працівники Локомотиворемонтного заводу та приватні підприємці готували головну страву Святвечора. Загалом роздали 4 тисячі порцій. 

Варити кутю на Вічевому майдані почали о 8 ранку. Хоча інгредієнти, каже технологиня Христина Гавриляк, підготували ще за добу до великого процесу. Пшеницю та родзинки треба добре замочити, аби кутя вдалася. 

«Сьогодні у нас буде традиційна багата кутя. Там буде багато родзинок, меду, горіхів, пшениці цільнозернової гарної шліфованої. Добу вона мокла, потім ми її варили до двох годин і тоді вже мішали, давали родзинки мак перетертий обов’язково з цукром», розповідає технологиня Христина Гавриляк. 

Як засипали  пшеницю, її вже треба постійно помішувати. За це процес відповідальні одразу 4-ро осіб. Ще з десяток допомагають з інгредієнтами до куті, інші слідкують за вогнем. Загалом кутю варили 30-ро кухарів. 

«Неодноразово на цьому місці борщ варили, банош варили, тепер варимо кутю. На базі ЛРЗ був зварений цей чан і в ньому ми якраз варимо кутю. Для цього ми закупили мед лісовий, горіхи волоські, вийшло десь пшениці  під тонну, загалом куті, вважаємо, що має вийти десь під 2 тонни. І ми в Різдво зварили кутю для тих, хто не має можливості в домашніх умовах зварити кутю: для ВПО і для наших мешканців Івано-Франківська», розповідає гендиректор Івано-Франківського локомотиворемонтного заводу Руслан Терешко. 

А поки кутя вариться, на майдані збираються люди. Подружжя Лілії та Сергія Волковицьких також чекають, щоби скуштувати франківської Різдвяної куті. Сім’я переїхала до нашого міста з Вінницької області. Кажуть, головна страва на Різдво має бути в кожного, попри обставини. 

 «На мою думку, це дуже круто, бо хто не має можливості зготувати дома, як ми зараз, переїжджаємо з міста у місто, це дуже круто спробувати традиції цього міста, скуштувати саме цю кутю… Взагалі підтримання традицій в Україні. Це прекрасно», - каже подружжя ВПО Ліля і Сергій Волковицькі. 

Останні хвилини приготування і ближче до обіду кутя готова. Роздають усім охочим. Здебільшого тут внутрішні переселенці нашого міста. Смакують, порівнюють і хвалять. Кажуть, франківська кутя має свій смак. 

«Кутя дуже смачна. Не схожа на кутю на Харківщині чи Сумщині, в нас трохи роблять по іншому. Але це дуже цікавий смак новий, і цікаві традиції, не зовсім інші, а з іншим відтінком. Зовсім інші колядки співають, інші колядники ходять, але це дуже цікаво, нам подобається», - Юлія Дем’янчук, переселенка з Харкова. 

«Теж перший раз їмо вашу кутю. Бо в нас інша теж. Ми теж робимо з пшениці, але вона у нас просто. Ми добавляємо горіхи, меду, кураги, маку, узвар робимо в іншій посудині», - переселенка з Херсонщини Олеся Білоус. 

Буквально до вечора 2 тонни пшениці роздали усім охочим, а це понад 4 тисячі порцій. Таку кількість різдвяної страви зварили вперше, однак про якісь рекорди навіть не задумувались. 

«Це ініціатива ЛРЗ, цього разу кутя, бо Різдво. Щоб кожен франківець і гість міг скуштувати куті. Досить важко її варити в такому великому казані, але хочу подякувати всім волонтерам і ЛРЗ, за те, що вони це зробили. І люди змогли спробувати запашну кутю з родзинками. Бо ми вміємо берегти традиції, віримо що навіть в такий спосіб ми допомагаємо людям», - розповідає Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.