ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Паводок на Коломийщині. Де підтоплення в місті та районі сягнули свого апогею? ФОТО

Минулого тижня через часті рясні дощі затопило як Коломию, так і район.

Місцеві були схвильовані, чи Прут не підніметься до критичного рівня. На щастя, все обійшлось. Постраждали тільки окремі ділянки в Коломиї.

У місті сильно підтопило мешканців двох будинків на вул. Маковея, 20-22. Причиною стала несправна загальна каналізація, до якої впадають і стічні води. Крім цього, до цієї ж каналізації під’єднані також навколишні будинки та навіть автомийка, розташована поруч. Труби не витримують такої великої кількості води, тому під час дощів уся каналізаційна вода разом з фекаліями та брудом виходить через туалети й раковини у квартирах.

З такою проблемою жителі цих будинків стикаються щоразу під час рясних дощів. Цього разу не обійшлося без радикальних методів. Люди вирішили пробити каналізаційне кільце, щоб вода виходила на вулицю, а не у квартири, як це було завжди. Після цього навколо будинків утворилося озеро, яке постійно збільшується. Тому вся вода в результаті стікає під фундаменти житлових приміщень. У підвалах майже до колін стояла вода.

На місце приїздили директорка водоканалу Ірина Перегінчук та заступник міського голови з комунальних питань Богдан Федорук.

Пані Ірина в коментарі "Дзеркалу" підтвердила, що проблема справді є і її треба вирішувати: "Перш за все, треба сказати, що це найнижча точка в Коломиї. Там загальна зливна каналізація. І біда в тому, що ливневі стоки, які потрапляють в мережу, спричиняють таку ситуацію. Це стається тільки під час сильних дощів. Там піднімається вода. Щоб вирішити проблему, потрібен ще один колектор, бо один колектор об’ємом 1000 не справляється. Також можна прокопати окопи, як це було колись, щоб дощі сходили в потічки, які поруч. Через те, що немає належного відводу, все сходить у каналізацію".

Крім цього, Ірина Перегінчук зазначає, що це не тільки проблема водоканалу. Рішення треба шукати спільно. Директорка водоканалу каже, що тоді знайшли тимчасове рішення усунення проблеми.

Підтверджує слова пані Ірини й місцевий мешканець Михайло: "Вище біля садочка є ще один колодязь. Його розбили, а воду вдалося перевести в потічок. Щоб зробити капітальний ремонт, за їхніми підрахунками, треба 12 млн грн".

Вулиця Маковея не виняток. За словами міського голови Ігоря Слюзара, в місті були підтоплені ще такі вулиці, як Трильовського та Федьковича.

Великих матеріальних збитків зазнав район. Чи не найбільше постраждала Печеніжинська об’єднана територіальна громада. У Печеніжині підтоплено один будинок, а також господарські будівлі, пошкоджені два мостові переходи і міст, який з’єднує Печеніжин з Молодятином. Крім цього, в людей сильно розмило городи. Ймовірно, урожаю цього року не буде.

Читайте також: ВІДЕО. ПОДЕКУДИ ВОДА В ДВОРАХ СЯГАЛА 2 М. НА КОЛОМИЙЩИНІ ВЛАДА КОМПЕНСУЄ ЗАВДАНІ ЗБИТКИ СЕЛЯНАМ І ЗВЕРНУЛАСЯ ДО ІВАНЧУКА

Але центром затоплень стало село Марківка. Там за п’ять хвилин водою, яка буквально прилетіла з гір, накрило чи не все село. За словами очевидців, вона прибула настільки швидко, що ніхто навіть не встиг зрозуміти, що відбулось. За кілька хвилин висота води рівнялася майже з огорожами будинків.

"Дзеркало" поїхало в село після підтоплення, щоб на власні очі побачити, якої біди зазнали селяни. За словами сільського старости Івана Копильціва, Марківка зазнала великих матеріальних втрат. Головне, що люди не постраждали, а тих, хто був у зоні ризику, вдалось оперативно евакуювати з будинків. Того дня з трьох осель забрали людей.

Найбільше постраждала вул. Шевченка. Сила води розмила її наскільки, що жодною автомашиною туди не заїдеш. Вантажівка, яка нею їхала того дня, стоїть непорушно з викрученими колесами. Але на вул. Шевченка є заїзд з іншого боку. Тому до будинків дістатися у разі пожежі чи іншого нещасного випадку можливо. Староста каже, що наступного ранку об’їхав автомобілем все село, щоб переконатися, що до кожної вулиці є проїзд.

У свою чергу ми поспілкувались із жителями Марківки, які якраз вигрібали намул та інший бруд із будинків, який принесла з собою вода.

"У нас уже третій день немає газу. Навіть не можемо їсти зварити. Я вже 15 разів мила веранду, бо постійно глина, і глина, і глина…Найбільше мені паркан поламало. Мене зять ще встиг винести з хати і занести в машину, а свою вагітну жінку не встиг. Її двоє чи троє чоловіків виносило", – жаліється Ганна Копильців. Жінка купила цю хату ще у 80-х роках, але вже третій раз її господарство зазнало такої матеріальної шкоди.

Її сусід Тарас Семенишин теж порається біля хати. Заводить нас у будинок. Ще не встиг вимити підлогу. На подвір’ї де-не-де картопля, яку змило з городу.

"О 20-ій годині почалася злива. Спочатку текло дорогою, а потім як хмаролом десь вдарив у горах, то селом пішла величезна хвиля. Все піднімало дороги. Все у грабах було. Рівень води був десь на метр. А на городі зробилося плесо. Дві пивниці були заповнені водою. Ще всюди намул: і в стодолі, і в стайні", – каже чоловік.

Наступна хата, до якої ми навідались, Миколи Панчошака. Людей теж застали в роботі. Їхня хата розташована в кінці села. Там, власне, хвиля води, яка пройшлася Марківкою, й зупинилась. Його зять Василь Гриньків розповідає, що ширина цієї хвилі сягала близько ста метрів, а висота була більше двох, оскільки це найнижча точка Марківки.

"Городина затоплена вся. У нас підтопило два житлових будинки. Води було в хаті десь 60 см. Затопило меблі, все, що було в хаті. Будинки вже не підлягають ремонту, бо і підлога, і стіни мокрі, їх треба відновлювати. Тут живуть наші батьки", – ділиться враженнями чоловік.

Ярина БАЛАБАНИК

Фото: Андрій КАНЯ