Партійна квота і таємне голосування: як обирали нового секретаря Коломийської міськради

Найбільш інтригуючим моментом першої сесії Коломийської міськради стало обрання секретаря. За попередніми домовленостями, виходячи з квотного розподілу посад, міський голова Ігор Слюзар запропонував на цю посаду керівника міського осередку «БПП «Солідарність» Любомира Жупанського.

Призначення на таку відповідальну й високу посаду цієї кандидатури викликало суперечки. Перш за все, громадські активісти висловлювали сумніви й щодо його професійності. Як зазначали, крісло секретаря має посісти компромісна фігура, яка зможе налаштувати діалог між депутатським корпусом та виконавчою гілкою влади.

Яким має бути новий секретар у Коломийській міськраді, депутати розмірковували напередодні сесії. Серед якостей називали толерантність, комунікабельність та врівноваженість.

Іван ГУМЕНЮК, депутат Коломийської міськради («Об’єднання «Самопоміч»): «Людина має бути перш за все конструктивною. Вміти працювати з депутатським корпусом та виконавчою владою.

Сергій ЛОСЮК, депутат Коломийської міськради (ВО «Батьківщина»): «Основна вимога – він (секретар, – Авт.) має виконувати свої обов’язки професійно».

Ольга ПЕТРІВ, депутат Коломийської міськради («БПП «Солідарність»): «Це має бути компромісна кандидатура, яка готова до діалогу з усім депутатським корпусом, в який увійшли аж дев’ять політичних партій. А також дипломат і фахівець».

У кінцевому результаті, відповідно до таємного голосування міського голови й депутатів, новим секретарем став 42-річний Любомир Жупанський, який до цього часу працював тренером-викладачем в ДЮСШ ФСТ «Україна». Він отримав 21 голос з 18-ти необхідних. «Проти» проголосували 14 депутатів.

Жупанський Любомир

Як стало відомо «Дзеркалу», на посаду секретаря міськради розглядали й кандидатури представниці «УНП», приватного підприємця Лесі Белявської та голови правління ПАТ «Коломийська друкарня ім. Шухевича» Петра Крив’юка від «Свободи». Для обох робота з депутатським корпусом не є новою – працювали народними обранцями в попередніх скликаннях міськради. Попри те, що Леся Белявська є однопартійцем та соратницею Ігоря Слюзара, міський голова все ж таки відкрито надав перевагу квотному принципу розподілу посад і виніс на розгляд депутатів кандидатуру Л. Жупанського.

Одразу ряд народних обранців відкрито висловилися, що не підтримали на секретарське крісло Любомира Жупанського. Двоє представників з тієї ж політсили, що й новообраний секретар, – «БПП «Солідарність» – Ігор Ільчишин та Ольга Петрів. Також не підтримали Л. Жупанського й представники ВО «Свободи», «Радикальної партії Олега Ляшка», «Народного руху України» та «Укропу».

Ільчишин3Ігор ІЛЬЧИШИН, депутат Коломийської міськради («БПП «Солідарність»): «Початок роботи нової сесії міськради продемонстрував, яким методом буде діяти міський голова. Не заходячи в кабінку під час таємного голосування за секретаря, він відкрито проголосував за Любомира Жупанського. І таким чином показав, що у цьому скликанні рішення прийматимуться за «інтересами більшості». Також вперше, мабуть, за роки незалежності в Коломиї після обрання новий секретар не звернувся до депутатів, не пустив і пари з вуст ні до голосування, ні після. Цікаво, чи нові депутати зрозуміли, що відбулося?

Тепер депутати, які голосували «за», повинні ставити в приклад пана Жупанського іншим, адже на посаду секретаря переважно обирають найдосвідченішого з депутатів, того, хто налагодитья зв’язок між ними і виконавчою владою».

Белявська ЛесяЛеся БЕЛЯВСЬКА, депутат Коломийської міськради («УНП»): «Не буду приховувати, я особисто голосувала на сесії проти кандидатури Любомира Жупанського на посаду секретаря міськради, причому голосувала за столом, навіть не заходячи в кабінку. І голосувала б проти навіть у тому разі, якби фракція «Солідарності» мала не 5, як тепер, а принаймні 8–10 осіб. Бо вважаю, що квотне призначення керівництва ратушею взагалі-то абсурдне, не на квоти тут потрібно опиратися, а на те, наскільки здатна людина ефективно справлятися з новими для неї обов’язками.

За кого я могла б проголосувати? За кандидатуру Петра Крив’юка – інтелігентного, вихованого, з доброю репутацією. Хтось, можливо, бачив і інші кандидатури, адже людей конструктивних, здатних консолідувати, а не роз’єднувати депутатський корпус у новій раді достатньо. Але сталося так, як сталося. Залишається хіба сподіватися, що пан Жупанський проявить себе на новій посаді найкращим чином і виправдає надії, покладені на нього більшістю моїх колег».

Кривюк ПетроПетро КРИВ’ЮК, депутат Коломийської міськради (ВО «Свобода»): «Секретар міської ради – це «старший» депутат, який має працювати з депутатами, організовувати роботу ради, дати пораду, допомогти з паперовою роботою. Тому на цю посаду мала б претендувати досвідчена, шанована і неконфліктна людина. Чи не помилився Ігор Богданович, пропонуючи свою кандидатуру – час покаже.

Я підтримую норму таємного голосування, але щоб її дотримувалися всі, а не так, як було на першій сесії, коли депутати для звітності відкрито голосували на столі перед очима лічильної комісії. Це перетворилось на фарс.

Я противник квотного представництва у виконавчій службі партій, які пройшли в міську раду. Я за професіоналізм. Крім того, я вважаю, що обраний голова міської ради, який має свою програму, має право прийти зі своєю командою. Через півроку всі заступники звітуються на сесії і звіт кожного затверджується. Якщо робота певного заступника визначена незадовільною, він повинен йти у відставку. Після чого на його місце депутати можуть пропонувати свою кандидатуру.

У нашому випадку партії по квоті висунули своїх заступників. Ігор Богданович це прийняв, мабуть, в обмін на толерантне ставлення до себе. Всі заступники отримали від депутатів великий кредит довіри (100% підтримки), тому мають з великим ентузіазмом працювати на благо Коломиї».

 

Журналісти «Дзеркала Коломиї» одразу після обрання Любомира Жупанського секретарем міськради звернулися до нього з пропозицією відповісти на декілька запитань:

– Яких першочергових заходів ви будете вживати задля того, щоб новий склад міської ради не конфронтував між собою, а працював дружно й злагоджено? Як налаштовуватимете діалог з 14 депутатами, які не підтримали вашу кандидатуру на пост секретаря міськради?

– Чому підтримали квотний розподіл керівних посад у новому складі Коломийської міськради?

– Новообраний секретар Глухівської міськради на Сумщині запевнив виборців, що подбає про незалежний аудит бюджету міськради і всіх попередніх тендерів. Чи готові ви ініціювати такий же аудит у Коломиї?

– Як ви поясните свою пропозицію депутатові від «Солідарності» К. Станкові відмовитися від депутатського мандату, пообіцявши йому натомість членство у виконавчому комітеті?