ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Вперше на державному рівні вшановують роковини депортації західних українців. ВІДЕО

Вперше на державному рівні вшановуємо роковини депортації західних українців. 9 вересня минає 75 років з часу початку депортації 700 тисяч українців з їхніх етнічних земель.


Торік Верховна Рада України встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках, написав у Facebook голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.


Тоді близько 700 тисяч українців позбавили домівок.Західний кордон СРСР був визначений без врахування етнічного розселення українців та поляків. Тож комуністична влада вирішила полагодити це, просто насильно переселивши людей із їхньої батьківщини.


9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням». Виганяли українців з Польщі, а поляків з України.


«Добровільне переселення» з «рівноцінним відшкодуванням майна» обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі.


Відео Український інститут національної пам'яті, розроблений спільно з Bober Film Studio.