ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У Національному музеї презентували збірник "І зійшла над Прутом українська зоря есперанто"

У рамках заходів з відзначення Дня міста та проведення цьогорічних Днів пам’яті Ореста Кузьми, активного очільника есперантського руху в Коломиї, а також з нагоди 110-річчя від заснування першого українського есперантського часопису «Ukraina Stelo» - «Зоря України», редактором якого був Орест Кузьма, в Музеї презентували збірник «І зійшла над Прутом українська зоря есперанто».


До книжки увійшли відомості про історію заснування часопису «Ukraina Stelo», а також життєписи його творців, які власними зусиллями робили все можливе, аби на початку ХХ століття світ більше дізнавався про Україну та її історію.

Упорядкував презентований збірник Богдан Волошинський, член Національної спілки краєзнавців України. Видання вийшло у світ завдяки ініціатору, автору ідеї Василю Антонюку, який разом з донькою Оксаною виступили також меценатами. Переклад оповідання з мови есперанто на українську здійснив Петро Паливода, український поет, перекладач, а літературне редагування й адаптацію до літературного стилю Чайковського майстерно виконав Микола Васильчук, кандидат філологічних наук, доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Презентація невипадково відбулася саме в меморіальній кімнаті Андрія Чайковського, відомого українського письменника, адвоката, громадсько-політичного діяча, який був знаним есперантистом і одним із авторів цього часопису, який писав статті на підтримку есперантського руху. Дослідникам вдалося віднайти маловідомий твір письменника – невеличке оповідання «Неприємна зустріч», написане і перекладене на мову експертно самим Андрієм Чайковським. Справжнім подарунком для Коломиї та історичною подією цього дня була театралізована постановка оповідання за участю талановитих акторів Народного драматичного театру імені Василя Симчича (режисер Галина Малярчук).

 



Ірина ФЕДІВ,
заступниця генеральної директорки з наукової роботи
Світлини Яреми ПРОЦІВА та Василя ІВАНОЧКА

Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття