ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У Карпатах відкрили Бескидський тунель. ФОТО+ВІДЕО

"Бескидський тунель, який ми разом з вами і усією Україною сьогодні відкриваємо – найбільший інфраструктурний проект, реалізований у нас в країні протягом останніх десятиліть. Його будівництво припало на останні чотири з половиною роки, коли ми боронимо країну від російської агресії", - сказав Президент Петро Порошенко під час офіційної церемонії відкриття нового Бескидського залізничного тунелю. Про це повідомляється на сайті Львівської ОДА, пише Дзеркало медіа. Глава держави нагадав, що плани будівництва тунелю були ще двадцять років назад, а перші вибухи, якими прокладався тунель, пролунали у 2014 році. Президент підкреслив, що від роботи цього тунелю залежить дуже багато: "60% експортного потоку, який перевозиться залізницею, йде через Бескидський тунель". "Цей тунель є символом співпраці "Укрзалізниці", української влади, Європейського банку реконструкції і розвитку, Європейського інвестиційного банку. Коли, об’єднавши зусилля, ми продемонстрували, що ми здатні в умовах війни, в умовах агресії робити масштабні проекти такого рівня", - сказав Президент та повідомив, що в проект було інвестовано майже 3 млрд грн. Глава держави окремо подякував будівельникам та наголосив, що багато з них працювали за кордоном. На своїй сторінці у Фейсбук Петро Порошенко розмістив відео з підписом:
"Бескидський тунель відкрито! Це проект, завдяки якому Україна стає ще ближчою до Європейського Союзу, а Євросоюз – до України".
Бескидський тунель довжиною 1764 метри – другий за довжиною залізничний тунель в Україні. Розташований в Українських Карпатах, на Бескидському перевалі. Належить до 5-го Пан'європейського транспортного коридору, який з’єднує Львів і Трієст (Італія). Тунель є важливою логістичною складовою маршрутів експорту української продукції в Євросоюз. Це один з наймасштабніших інфраструктурних проектів за часи незалежності України. Новий тунель зможе пропускати більше 100 пар поїздів на добу, тоді як старий - міг пропускати лише 47 пар. Це дасть змогу в декілька разів збільшити масштаби перевезень залізницею через Карпати та відкрити нові можливості виходу товарів на європейські ринки в напрямку Італії, Словенії, Угорщини та Словаччини. Новий Бескидський тунель побудували на заміну старому, що діяв з 1886 року.