ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У Калуші планують реконструювати стару гімназію

Будівля на вулиці Будівельників, 15 у Калуші в 60-их роках минулого століття будувалася за типовим проектом закладу дошкільної освіти. Тут знаходився дитячий садочок "Незабудка".

У березні 1992 "Незабудку" перевели до дитячого садочку "Ластівка", а вивільнене приміщення пристосували під Калуську гімназію. Через 12 років, у 2004-му, гімназисти перейшли у нове, щойно збудоване приміщення гімназії в центрі міста, а старе відтоді почало занепадати, інформують Вікна.

16 серпня калушанин Ярослав Чопанюк на своїй сторінці у "Фейсбук" оприлюднив свої враження від відвідин старої будівлі Калуської гімназії.

"Це не гра "Сталкер", і не Чорнобиль... Це Калуш! Краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати... Моторошні спустошені мародерами приміщення колишньої гімназії. Не рекомендую входити в будівлю, бо вона в аварійному стані, існує ризик обвалів і падіння скла. Тут рай для наркомана чи бомжа, бо нема сторонніх очей і поліції. Багато металевих дверей всередині приміщення незрозумілого призначення. А за деякими дверима влаштовували притон,а можливо хтось тут і мешкає... Ідеальне місце для переховування зброї, наркотиків і т. д… Мої батьки піднімали і розбудовували наше місто. Для мене немає більш сумного видовища як спостерігати цю сумну картину...", —йдеться в дописі.

Станом на 2019 рік будівля продовжує перебувати в занедбаному стані. Голова управління комунальної власності міста Олександр Челядин розповідає, що міська влада неодноразово ставила власнику будівлі претензії з вимогою привести його до належного стану чи, принаймні, законсервувати потенційно небезпечний об’єкт для того, щоб унеможливити доступ сюди сторонніх осіб. Проте інших механізмів спонукати власника так чи інакше розпорядитися своїм майном влада не має. До речі, за словами Олександра Челядина, власники будівлі навіть пропонували, щоб місто викупило її та повернуло в комунальну власність.

"У 2008 році ще були перспективи для втілення цього проекту. Далі почалася криза: ми не могли взяти кредит, «впала» гривня і це позначилося на бізнесі. Відтак почалися проблеми з виплатою раніше взятого кредиту. За три з половиною роки банку було повернуто 1,5 млн гривень, далі ми вже не могли платити. В 2012 році банк погодився на реструктуризацію кредиту, за якою ми мали сплатити ще 1,8 млн гривень до 2023 року. Через інфляцію і ще більше падіння гривні борг сягнув п’яти мільйонів гривень",— розповів депутат Калуської міськради Василь Вагілевич.

Далі була Революція гідності, потім війна й економічна криза. У цих умовах людям — не до музики і розваг, і це теж негативно вплинуло на бізнес. Відтак, каже Василь Вагілевич, жодної можливості взятися за реконструкцію будівлі не було. У останні роки ситуація загалом поліпшується. Тож, власники планують відкоригувати проект і вже з наступного року приступити до реконструкції. Її вартість зараз становитиме 30-40 млн гривень.

"Так сталося, що ми купили колишню гімназію у недобрий час. Звичайно, прагнули реалізувати нашу мірю про створення професійного аудіоцентру. Але зробити все так швидко, як планували не вийшло. Проте ми не відмовляємося від своїх намірів, а те, що споруда перебуває в такому поганому стані впродовж багатьох років, нам так само дошкуляє як і калушанам. До кінця цього року плануємо відкоригувати проект, а вже наступного — розпочнемо реконструкцію", — запевнив Василь Вагілевич.

Василь Вагілевич також повідомив: готовий повернути будівлю громаді. Хоча при цьому теперішній власник зазнає збитків. Він запевнив: стан приміщень проти того, в якому їх йому передали, не погіршився. До речі, в 2011 році навколо гімназії було побудовано нову огорожу. Проте це викликало нарікання людей, які звикли ходити через подвір’я навпростець. Не допомагає ні огорожа, ні сторож: сюди постійно проникають непрохані гості, зривають фіртку, перелазять через огорожу, тут граються діти, хоча поруч облаштований майданчик.