Суспільство
У Івано-Франківську показали досі невідомі відео про місто 1962-1977 років. ВІДЕО
22 Січня 2016
21 січня у Івано-Франківську показали старі відео міста, які журналіст Тарас Зеньвідшукав у київських архівах та оцифрував. Подивитися зйомки періоду 1962-1977 років зібралося більше сотні франківців. Своєрідний кінопоказ у місті провели вже вдруге, у січні минулого року глядачам показали відео 1946-1962 років, тоді ще Станіслава.
“У сюжетах мало ідеології, переважна більшість там – це види міста, його повсякденне життя, люди, які ходять в незвичному для нас тепер одязі, старі машини та будинки, яких вже немає”, – каже краєзнавець Іван Бондарєв.
Так, до нової підбірки увійшли відео відкриття кінотеатру “Космос” та центрального універмагу, сюжет з молодим Степаном Пушиком в процесі створення нового шлягеру “Росинка”, будівництво драмтеатру та Набережної імені Василя Стефаника. Останню, до речі, вважають однією з наймасштабніших будов 60-тих. Диктор з сюжету коментує, мовляв “у нас будують всі і всюди”.
“Нічого за майже 50 років не змінилося, – жартує Тарас Зень, – тільки ось тепер не будують, а забудовують”.
Як краєзнавців, так і пересічних глядачів зацікавив сюжет про міське озеро. Датується він 1969 роком, а в самому відео повідомляють про те, що у місті викопали озеро три кілометри в довжину та три в ширину, також диктор зауважує, що це вкрай важлива для міста подія, адже у Франківську немає жодної річки. Насправді ж, документально засвідчено, що озеро викопали у 1955 році, а у 1969 лише спустили та очистили.
Організатори кажуть, що не збираються зупинятися на досягнутому та будуть й надалі оцифровувати матеріали як наступних, так і давніших років, проте для цього потрібні значні кошти.
“Зараз ми опрацювали стільки відео, на скільки вистачило грошей, – зізнається Тарас Зень. – Про ідею та її матеріальну підтримку я писав лише на краєзнавчих форумах, не хотів в час війни шукати гроші на ці хоч і важливі, але в деякому плані розважальні відео через друзів та репости, та інформацію все одно поширили”.
Оцифрувати одну хвилину, до слова, коштує 64 гривні, а на заході представили відео на 40 хвилин. Свого часу в архівах чекають бобіни з матеріалами про відому франківську кулінарку Дарію Цвєк, суд над ОУНівцем, якого злапали в місцевих лісах, відкриття університету нафти і газу та ще багато цікавого.
Зень вже опублікував перше відео на своєму каналі в Youtube.
Джерело: report.if.ua