ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

У Дебеславцях громада самотужки будує школу. ФОТО

40 років у Дебеславцях, які разом з Ганневом і Залучем входять до Матеєвецької ОТГ, висіла невирішеною одна проблема - будівництво школи. Учні навчалися в чотирьох старих корпусах, які давно визнано аварійними.

Ще у 70-х роках минулого століття виготовлено перший проект на спорудження нової школи, але - в селі Залуч, яке межує з Дебеславцями.За словами директора школи Мирослава Николайчука, тоді ж приїхало начальство з області, все оглянуло, оцінило й дало добро на будівництво школи... в Трачі. Дебеславці з Залучем і Ганневом залишилися в аутсайді. Прикро.У 2008 році після оббивання високих порогів у Києві місцеві мешканці таки добилися дозволу на виготовлення проекту для спорудження нової школи. Виділено земельну ділянку на межі Залуча й Дебеславців. Зручно для всіх трьох сіл. Мало починатися будівництво. Та настали скрутні часи. Чисельність дітей шкільного віку знизилась у зв'язку з масовим виїздом молодого й середнього покоління за кордон на заробітки. Тому вирішено, що нову школу будувати недоцільно.Тим часом школярів перевели зі старих аварійних приміщень до споруди, яка мала цільове призначення дитсадка, але дитсадком так і не стала й почала була вже псуватися. У районній раді прийняли рішення тимчасово перепрофілювати призначення будівлі з дитсадка на школу. За кошти з районної скарбнички корпус розширили. Силами новоутвореної Матеївецької ОТГ зроблено капітальний ремонт, підвал обладнано під їдальню разом з кухнею. На подвір'ї поставили спортмайданчик зі штучним покриттям. Зараз тут навчаються 126 учнів. Але тісно. Вирішили добудувати громадським способом новий корпус.

І процес пішов. Методом народної будови, при допомозі техніки, виділеної з Матеївецької ОТГ, за рік корпус змуровано. До будівництва долучалися всі мешканці Дебеславців, Залуча, Ганнева.Хто не міг працювати фізично - здавав гроші. З обласного бюджету надійшло 500 тисяч гривень на перекриття. Аж тут зненацька вигулькнула перешкода. З'ясувалося, що освоїти кошти неможливо, оскільки добудову школи нема до чого приліпити документально, бо приміщення, де навчаються діти, не зареєстровано, як школа... І почався свіжий клопіт.

У те, яких зусиль коштувало оформити необхідну документацію, вникати не будемо. Факт, що всі дозвільні документи нещодавно таки отримано."Тепер сподіваємося, що держава виділить кошти на завершення будівництва корпусу школи з проведенням усіх внутрішніх робіт, а це обійдеться в 14-16 мільйонів гривень", - каже директор. За проектом біля школи має ще бути спортзал. Наразі треба подбати про водозабезпечення, адже школа стоїть на горбі й з водою тут сутужно. Почали копати криницю. І оце отримали гарну звістку від копачів: на глибині 40 метрів з'явилася вода. Все складається успішно, треба лише коштів.АВТОР: Іван ДЖИНДЖУРА