Більшість бамбукових належать до теплолюбних. Однак є десятки видів цих рослин сімейства злакових, які витримують холод до -20 C, а деякі й до -30 C. Як правило, якщо саджанець переживає першу зиму, то потім уже переживає і суворіші холоди.
Це дозволяє купити бамбук в Україні та використовувати цю рослину в наших широтах для створення екзотичних куточків у своєму саду та озеленення окремих зон.
Вибір місця посадки
При посадці цієї тропічної рослини необхідно звернути особливу увагу на такі природні фактори:
- ґрунт;
- сонце;
- вітер.
Бамбук невибагливий до ґрунту. Майже всі види бамбука добре ростуть на суглинках. В цілому бамбук воліє до помірно кислого ґрунту з pH 6,0-6,2.
Більшість видів бамбука добре зростають на яскравому сонці. Сонячне світло особливо важливе для гігантського бамбука, але оскільки деяким видам цієї рослини в найспекотніший час дня потрібна тінь, правильним варіантом при виборі місця буде легка півтінь.
Дуже швидке зростання верхньої частини бамбука випереджає розвиток кореневої системи. Тому сильний вітер може зашкодити молодій рослині. До того ж бамбук потребує великої кількості води, а постійний вітер висушуватиме ґрунт. Тому слід підібрати захищене від сухих та холодних вітрів місце. Хорошим захистом може бути й звичайний паркан.
Догляд за бамбуком: регулярний полив, підживлення та обрізка для підтримки форми.
Садять бамбук у тому порядку, що й інші садові рослини. Спочатку викопують яму вдвічі більшу за кореневу систему саджанця. Потім на дно поміщають шар родючої землі з додаванням перегною і приминають його. Верхні 2-5 см ґрунту утрамбовувати не потрібно. Після посадки саджанець рясно поливають, щоб у ямі затягнулися усі повітряні кишені.
Після посадки декоративну рослину слід поливати двічі на тиждень. Коли бамбук прийметься; раз на тиждень, цього зазвичай достатньо. Бамбук любить багато води. Проте для стимулювання розвитку коріння в нежаркий час можна давати йому менше води, завдяки чому коріння заглиблюватимуться, щоб отримати вологу. Це важливий чинник морозостійкості рослин. У цьому випадку навіть при промерзанні верхніх шарів ґрунту бамбук зможе отримувати воду, адже ця листяна рослина є вічнозеленою і вода їй потрібна постійно.
Мульча забезпечує стабільну температуру та вологість ґрунту, тому обов'язково слід додати шар мульчі на 2-3 см у прикореневому колі.
Навесні та влітку можна використовувати комплексні добрива з переважним вмістом азоту. Рослина також добре сприймає газонні добрива. Восени слід віддати перевагу суміші з вищим вмістом фосфору та калію.
Якщо ви віддаєте перевагу органічним добривам, слід вносити їх невеликими порціями щомісяця до початку осені.
Контроль за розростанням коренів бамбука
Кущистий бамбук росте тісними групами, а ось коріння біжучого бамбука, поширюються поверхнево, на глибині від 5 до 20 см, а то й поверх землі. Вам доведеться обрубувати їх, причому не один раз за сезон. Відрубані кореневища слід обов'язково витягувати з ґрунту, оскільки вони можуть розвиватися далі.
По периметру ділянки з біжучим бамбуком необхідно створити перешкоду у вигляді листів пластику, заліза або шиферу. Їх закопують на глибину 1-1,5 м так, щоб вони височіли над поверхнею ґрунту на 10-15 см.
Можна використовувати для обмеження бар'єрну плівку. Це гнучка, але жорстка пластикова стрічка товщиною 6 мм і висотою (шириною) від 50 до 100 см. Її вкопують по периметру ділянки під нахилом: верхній край, що виступає над землею, має бути далі від ділянки з бамбуком, ніж нижній, що у землі. Краї листів шиферу, заліза або плівки щільно з'єднуйте, інакше коріння бамбука прорветься крізь обмежувач.
Створення екзотичного куточка в саду: поєднання бамбука з іншими декоративними рослинами.
Бамбуки незрівнянно виглядають і поодинці, і як нейтральний фон для більш яскравих рослин. Мереживна крона бамбуків прикрашається рослинами з великим листям. Високі бамбуки краще висаджувати біля водоймища для посилення декоративного ефекту. Якщо вам потрібні компактні рослини для озеленення невеликих зон, проблем не виникне: бамбуки добре формуються за допомогою стрижки.
У композиціях з бамбуком добре виглядають такі рослини, як китайський мискантус, інші декоративні злаки, осока та офіопогон.