ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Сьогодні - Всесвітній день поширення інформації про аутизм

Другого квітня - Всесвітній день поширення інформації про аутизм. У 2021 році цю дату відзначають чотирнадцятий раз. Вона затверджена Генеральною Асамблеєю ООН 18 грудня 2007 року.

Сьогодні людей в різних країнах закликають згадати про проблеми людей з аутизмом і про те, чого можуть досягти ці люди, якщо суспільство буде їх підтримувати. На жаль, у нашому суспільстві існує чимало стереотипів, які є результатом дезінформації. Ситуацію слід виправляти, адже ми йдемо шляхом побудови безбар'єрної України, йдеться на сайті ОДА.

Як слід називати людей з аутизмом та чому це важливо? Як зазначать у департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації, що потрібно говорити про людину з аутизмом, а не про "аутистів". У даному випадку ми дотримуємося принципу "спочатку людина" (people first). Коректна термінологія неймовірно важлива для будь-якої людини. Те, як ми говоримо про людей - визначає те, як ми до них ставимося.

В першу чергу, необхдно бачити людину з її унікальними здібностями і можливостями, а тільки потім - її діагноз. І це допомагає пам'ятати про те, що люди з порушеннями розвитку мають такі ж права - жити в сім'ї, вчитися, грати, навчатися у власному ритмі та темпі, займатися улюбленими справами - все так само, як і всі інші люди.

Аутизм НЕ з’являється внаслідок вакцинації, неправильного виховання чи певної хвороби. Сьогодні — у Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму Центр громадського здоров’я України спростовує найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектру (РАС).
 Міф 1: Аутизм — це хвороба.
Дійсність: Розлади аутистичного спектру — це особливості розвитку, а не хвороба. Аутизм не лікується ніякими засобами, немає ніякої таблетки від нього. Проте з часом можна адаптувати людину до соціального життя.
Міф 2: Аутизм пов’язаний зі щепленнями.
Дійсність: Розлади аутистичного спектру — це генетичне порушення, з ним народжуються, а не набувають через щеплення в дитинстві або в результаті неправильного виховання. Немає науково обґрунтованих даних щодо зв’язку між вакциною проти кору, коклюшу та краснухи й розвитком аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.
Міф 3: Аутизм — рідкісне порушення.
Дійсність: Сам по собі діагноз визнали недавно, у деяких країнах він мало вивчений. За статистикою ВООЗ, 1 дитина зі 160 страждає на розлад аутистичного спектру. Аутизм більш поширений, ніж синдром Дауна, тому рідкісним назвати його навряд чи можна.
Міф 4: У людей з аутизмом є порушення інтелекту.
Дійсність: Якщо в дитини є проблеми з інтелектом — це додатковий діагноз.
 Міф 5: Всі люди з аутизмом — генії.
Дійсність: Люди з аутизмом різні. Так, серед них є ті, хто може розв’язувати складні математичні задачі й має феноменальну пам’ять, а є люди й із середніми здібностями. Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоби навчитися чомусь дуже простому.
Міф 6: Люди з аутизмом агресивні.
Дійсність: Іноді їхня поведінка може здатися дивною, бо вони не можуть інакше висловити свої потреби. Коли людина не може нічого про себе повідомити, не може погодитися або відмовитися, вона намагається всілякими способами показати, що їй не подобається, привертаючи увагу оточуючих. Вони більш вразливі до невдач.
Міф 7: Люди з аутизмом замкнуті, не хочуть спілкуватися і їм ніхто не потрібен.
Дійсність: Це не так. Як і всі, вони відчувають потребу в спілкуванні. Їм завжди є що сказати, просто складно це зробити. Тому потрібно вчасно знайти альтернативний спосіб комунікації. Їм дуже потрібна наша допомога, підтримка й розуміння.