ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Що потрібно знати про безвіз. Поради експерта

Європарламент 6 квітня підтримав безвізовий режим з Україною. Очікується, що після ще кількох процедурних кроків у ЄС,  безвіз для України набуде чинності у червні. Проте вже зараз варто зробити собі біометричний паспорт та дізнатися про нові можливості та вимоги.


Про візові аспекти відносин Україна-ЄС йшла мова на лекції Ірини Сушко, виконавчої директорки ГО "Європа без бар’єрів"  під час Єврошколи "EU Study Days" 1 квітня в Івано-Франківську.

Galka.if.ua опублікувала конспект виступу експертки.

Що дає нам безвізовий режим з ЄС?

"Безвіз – не є свободою пересування у повному сенсі слова", – розповіла Ірина Сушко.

Цей режим не дає автоматичного права на освіту, працевлаштування, постійне проживання у країнах ЄС.

При перебуванні там більше 90 днів протягом півроку, наприклад, якщо ви влаштувалися на роботу чи навчання,  потрібно звертатися до консульства за національною візою.

"Якщо ти проводиш там 91 день – ти вже нелегал", – зауважила Сушко.

Тим не менш, безвізовий режим – економія грошей, часу та енергії, які витрачають на оформлення віз. А основне це – те, що дає відчуття приналежності до Європи.

"Безвіз – це символ того, що ЄС нас визнає. Це має підняти нашу самооцінку", – сказала Сушко.

Мобільність, свобода пересування – дає людям можливість порівнювати життя в Україні та за кордоном, що може вести до змін української ментальності.

Ірина Сушко вважає, що досягнення безвізового режиму з ЄС претендує бути чи не першою історією успіху не лише для України і її влади, а й громадянського суспільства. Адже велика заслуга у цьому процесі –  громадських організацій та незалежних експертів і головне – запиту українського суспільства на свободу пересування у відносинах з Євросоюзу.

"Безвіз – це не лише право на короткострокові поїздки, це – наша трансформація всередині держави, яка за певними напрямками дозволила нам піднятися до стандартів ЄС".

Де дізнатися про свої права і обов’язки?

Візові вимоги країн-членів ЄС прописані у Візовому кодексі Євросоюзу. Вимоги до громадян, які перетинають кордон ЄС, регулює  Кодекс кордонів Євросоюзу.

Як і зараз, на кордоні, все ж таки треба буде мати, крім біометричного паспорта чи звичайного паспорта з візою,  певні документи, які підтверджують мету поїздки. І це не так складно.

"Якщо ви їдете просто відвідати родичів чи відвідати країну з метою туризму, то достатньо буде квитка у зворотню сторону, щоб підтвердити для прикордонника свій намір повернутися. Якщо приїхали на конференцію, то краще мати з собою запрошення чи програму конференції. Я, наприклад, маю п’ятирічну шенгенську візу, але до сих пір у кожній поїздці трохи хвилююся на кордоні і маю з собою всі документи", – розповіла Ірина Сушко.

Вона зауважила, що  немає єдиного списку документів, які повинен  вимагати прикордонник.  Може виникнути ситуація, що ви взяли запрошення, квитки у зворотню сторону, але при цьому прикордонних захоче побачити підтвердження, що у вас є кошти на рахунку.

“Головне завжди дуже чітко, усміхаючись, відповідати на питання, куди і з якою метою ви їдете. Це перший етап співбесіди, який визначає  для прикордонника, яи далі сумніватися у вашій меті поїздки чи ні”.

Що дає безвізовий режим тим, хто не планує подорожувати до Євросоюзу? 

Щоб претендувати на запровадження безвізового режиму  перед державою було поставлено ряд завдань, які були прописані у Плані дій з візової лібералізації (ПДВЛ).  Україна отримала його 2010-ого року.  Це річ, яка дозволила відбутися в Україні багатьом реформам.

Зокрема, ПДВЛ передбачав безпеку документів, включно з біометрією. Тому в українців з’явилися закордонні паспорти з чипами та ID-картки.

Також серед вимог були –  запровадження інтегрованого управління кордоном,  боротьба з корупцією, торгівлею людьми, відмиванням коштів, вирішення проблем дискримінації.

"Безвізом не скористаються абсолютно всі громадяни України. Це стосуватиметься більш мобільних людей, яким ці поїздки потрібні. А от  реформи стосуються всіх  без винятку", – вважає лекторка.

Чи можуть забрати в України безвізовий режим?

Раніше у Євросоюзі ухвалили механізм призупинення безвізового режиму. У ньому прописали причини, через які можна скасувати дію безвізу з Україною:

- Суттєве зростання відмов у в’їзді до ЄС на кордоні.  Відсутність у вас біометричного закордонного паспорта чи візи  призведе  до відмови у перетині кордону. І це погрішує статистику відмов для всіх українців.

- Суттєве зростання виявлених нелегальних мігрантів.

"Подорожуй відповідально" - таким є заклик організації "Європа без бар’єрів". Адже зважаючи на ці "запобіжники" кожен, хто спробує перетнути кордон без біометричного паспорта чи проживати нелегально, створює ризик позбавити права безвізового режиму інших українців.

- Погіршення співпраці у сфері повернення нелегальних мігрантів.

-  Суттєве збільшення притулку від громадян

- Суттєве збільшення кримінальних злочинів

- Хід назад реформ, які були частиною Плану дій з візової реалізації. 

Що буде після запровадження безвізу?

На думку Ірини Сушко, у перші місяці після початку дії безвізу на кордоні черги стануть довшими.  Це природна реакція, яка вже спостерігалася, наприклад, у країнах Балкан, коли вони отримали безвіз.

"Ми самі маємо побачити, як це запрацює."

Читайте також:  Європейський лоукостер розпочне літати зі Львова на місяць раніше, ніж прогнозували