Своєчасна детальна діагностика - запорука правильного та ефективного лікування. Це стосується і обстеження хребта - лікарю необхідна інформація не тільки про перебіг захворювання, але й про те, що його спричинило. Для цього потрібно ретельне обстеження, яке включає збір анамнезу, вивчення скарг, візуальну діагностику хребта. Останнє включає в себе не тільки візуалізацію та оцінку стану опорно-рухового апарату, але й оцінку кровообігу в цій області, роботи нервової системи та стану внутрішніх органів. Для цього застосовуються новітні методи діагностики - магнітно-резонансна томографія (МРТ) і комп’ютерна томографія (КТ). Їхня основна перевага - можливість отримати тривимірне зображення, більш інформативне для лікаря. На МРТ ціна трохи вища, ніж на КТ. Різниця між цими методами - у принципі їхньої роботи, який визначає список показань і протипоказань.
МРТ для обстеження хребта
Цей метод передбачає використання сильного магнітного поля. В процесі дослідження утворюються деталізовані пошарові знімки області, яка досліджується. Магнітно-резонансна томографія визнана золотим стандартом в діагностиці патологій хребта. Діагностична цінність МРТ визначається його точністю - на знімках з точностю до 1 мм видно всі елементи міжхребцевого диска, зв’язки, судини, нервові корінці. При цьому магнітно-резонансна томографія вирізняється мінімальним списком протипоказань - наприклад, її можна робити дітям та вагітним жінкам на 2-3 триместрі. Від КТ цей метод відрізняється тим, що на ньому краще видно м’які тканини, їхню хімічну будову та функціональні особливості. Він також вважається найкращим для обстеження нервової системи. Тому МРТ хребта рекомендований насамперед для діагностики гриж і протрузій, а також для оцінки стану та функції спинного мозку та нервових корінців.
КТ для обстеження хребта
КТ не менш популярна і поширена, ніж МРТ. Обидва методи є неінвазивними та безболісними, а результати дослідження - максимально інформативними. Але сфери застосування КТ та МРТ все ж таки різняться - насамперед тому, що при комп’ютерному скануванні використовується рентгенівське випромінювання. Доза випромінювання під час КТ значно менша, ніж під час звичайного рентгенівського обстеження, але сам факт його наявності накладає певні обмеження. Комп’ютерну томографію застосовують для обстеження та оцінки стану кісток - зокрема хребта, черепа, грудної клітини. Цей метод діагностики дієвий при травмах різного ступеня тяжкості, а також при скаргах пацієнта на постійний головний біль або біль у спині. Пошарове зображення твердих та м’яких структур (кісток і тканин) дає можливість точно локалізувати причину болю, визначити травмовану область та оцінити стан пацієнта. Також КТ застосовують для пошуку новоутворень та метастазів в області хребта.
Переваги КТ та МРТ
Метод діагностики завжди вибирає лікар. Свій вибір він обґрунтовує такими даними:
- передбачуваний діагноз;
- анамнез пацієнта;
- загальний стан пацієнта і його індивідуальні особливості.
Буває, що діагностика потребує як КТ, так і МРТ-сканування. Кожен з цих методів має свої переваги та недоліки. Так, МРТ відрізняється такими перевагами:
- найточніший метод для оцінки стану м’яких тканин, зокрема, нервової системи;
- відсутність обмежень щодо кількості проведених процедур;
- допустиме застосування для дітей та вагітних жінок з 2 триместру.
Переваги комп’ютерної томографії:
- найточніший метод для візуалізації кісток, а також для діагностики складних травм і переломів;
- швидкість - якщо МРТ триває від 20 хв до 1 години, то КТ - до 30 хв, що робить його кращим для пацієнтів, які з тих чи інших причин не можуть довго лежати нерухомо;
- можливість застосування для пацієнтів з кардіостимуляторами, електронними імплантами, металевими протезами, стентами і т.д.;
- більш доступна ціна. Записатися на КТ в Києві ви можете за цим посиланням https://omegamc.ua/ua/kt-v-kieve.html
В деяких випадках виникає потреба провести і КТ, і МРТ. Це буває в таких випадках:
- складна травма хребта і спинного мозку;
- ускладнені онкологічні захворювання.