ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Резонансна справа: через побиття вчителя в київському ліцеї педагоги починають масштабний протест21 січня українські вчителі вимагали законодавчо захистити їх від побоїв та принижень.

З таким відкритим закликом до Верховної Ради,  ГПУ та МВС звернулася столична профспілка освітян, пише Дзеркало медіа.


Педагогів об'єднав кричущий випадок, який стався в одному з київських ліцеїв: там батько учня побив викладача, який дозволив собі підвищити голос на хлопчика.

Викладач фізкультури із важкими травмами опинився на лікарняному ліжку, а щодо агресивного батька порушено кримінальну справу.
Що сталося
Інцидент, про який тепер дискутує вся країна, стався 17 січня 2019 року в київському ліцеї №157 (Оболонський район столиці).

На уроці фізкультури в одному з четвертих класів викладач Ігор Матвієнко, який вів заняття, спробував "приструнити" 9-річного Романа - той поводився зухвало та не відреагував на серію зауважень вчителя. Зрештою, як розповів пізніше сам Матівенко журналістам ТСН телеканалу 1+1, він не стримав емоцій та гримнув на учня. Хлопчик розплакався і пішов з уроку.

"Було так, що я на нього нагарчав - крикнув, взяв за руку, відвів до дверей", - визнав Матвієнко. Однак уже незабаром після уроку викладач приніс вибачення Роману та розповів про те, що трапилося, його класному керівникові.

Хлопчик, у свою чергу, поскаржився батькам, і в той же день після занять до школи приїхав батько учня Володимир Доценко. Однак обговорити конфліктну ситуацію з викладачем фізкультури він не намагався, а відразу запропонував йому "поговорити" на вулиці.

"Він [батько хлопчика] не став розмовляти з учителем, почав з нецензурної лайки і почав штовхати його [викладача] до виходу", - розповідає Сергій Берендєєв, викладач права в ліцеї №157.

Цей момент у вестибюлі школи, як і подальші події, зафіксували камери спостереження.

Коли обидва чоловіки опинилися на вулиці, у дворі ліцею, Доценко без зайвих передмов почав жорстоко бити викладача - прямо на очах інших дітей (у школі саме закінчилися заняття).

"Він здоровий дядько, мене підняв, гупнув об спину – я втратив свідомість трошки, на деякий час, у мене збилося дихання", - розповів ТСН уже в лікарні вчитель Ігор Матівенко, чиї слова підтверджують оприлюднені відеозаписи.

Потім, за словами викладача, розлючений батько дістав з пакета спеціально принесену з собою пилку-ножівку. "І каже мені: "Ти цією рукою чіпав мого Рому? Я тобі зараз її відріжу, давай сюди руку". Я протягую йому руку - тоді він опустив пилку", - розповів викладач.

Вже майже тиждень Матівенко лежить у лікарні, куди його доправили з важкими ушкодженнями. Медики діагностували у викладача струс головного мозку, забої грудної клітини та легенів, надрив легені, пневмоторакс [скупчення повітря в плевральній порожнині, часто внаслідок травми], а також численні гематоми, у тому числі на обличчі.

Володимир Доценко, батько учня, затриманий - через кілька днів після події він сам з'явився в поліцію з адвокатом. Щодо нього порушили кримінальну справу.

Чоловікові загрожує 5-8 років в'язниці.

Шкільний викладач Сергій Берендєєв, коментуючи незастосування сили учителем, вказав на безправ'я педагогів у подібних ситуаціях: "У нас багато вчителів бояться на роботу прийти тепер і зробити якесь зауваження, тому що тебе звинуватять, що ти підвищив голос, і тебе стратять".


При цьому Берендєєв зазначає, що Володимир Доценко діяв цілком свідомо. У подальшій розмові з вчителями школи він визнав, що приніс ножівку в той день навмисно. Крім того, педколективу ліцею стало відомо, що побиття викладача Доценко попросив зняти на відео ще одного батька з класу свого сина.


Згодом цей запис він нібито показав на домашньому святкуванні іменин сина.


Міністерство освіти і науки та міністр Лілія Гриневич назвали подію в київському ліцеї "безпрецедентним проявом насильства".


21 січня Міносвіти попросило голову МВС України Арсена Авакова взяти розслідування гучної справи під особистий контроль.


Безпека всіх учасників навчального процесу - вчителів, батьків і школярів - є обов'язковою передумовою успішного отримання освіти, йдеться у зверненні відомства до Авакова.


"Ця ситуація не має виправдання", - додав перший заступник міністра Павло Хобзей.


Одночасно до Верховної Ради України звернулася Київська профспілка працівників освіти та науки (об'єднує понад 150 тис. фахівців галузі) - педагоги зажадали прийняти законодавчих актів, які б захистили вчителів.


Серед їхніх пропозицій - ввести штатні посади охоронців у школах і визнати буллінгом не тільки знущання над учнями, а й жорстокі дії батьків щодо  вчителів.


Жорстокі дії є наслідком відчуття вседозволеності і кризи цінностей.


"Ми переконані, що такі жорстокі дії є наслідком поширеного серед учнів та їхніх батьків неприйняття фігури вчителя, падіння авторитету та престижності педагогічної професії, відчуття вседозволеності, низького рівня правосвідомості, кризи цінностей", - підкреслюють автори звернення.


Крім того, у понеділок, 21 січня, своє відеозаяву оприлюднив весь педколектив ліцею №157. У ньому шкільні вчителі виступили на підтримку побитого викладача фізкультури Матівенка. Вони також закликали керівників силових відомств України особисто простежити за розслідуванням його побиття, а Вищу раду юстиції - забезпечити відкриті судові засідання без тиску на процес.


  

Викладачі наполягають, що школа - "не місце для насильства", а подібна поведінка батьків не має бути прикладом для дітей у вирішенні конфліктних ситуацій.

"Повторення таких випадків у майбутньому несе загрозу життю і здоров'ю не тільки педагогів, а й учнів і їхніх батьків", - переконані вчителі столичного ліцею, який опинився в центрі скандалу.

Вони також нагадали про декілька нещодавніх випадків нападу на вчителів у Києві, Одесі та Полтаві.

"Всі ці жахливі події стали наслідком безправ'я вчителів і відсутності дієвого механізму захисту наших прав. Але сил мовчати більше немає. Досить! Прийшов час захистити вчителів", - заявили педагоги ліцею №157.
Сил мовчати більше немає. Досить! Прийшов час захистити вчителів

Вони повідомили, що планували провести одноденний страйк у своєму закладі, проте вже отримали підтримку інших навчальних закладів столиці та спільно готуються провести масштабну акцію педагогів на підтримку своїх вимог.

Протест вчителів попередньо призначений на 4 лютого, повідомив на своїй сторінці Facebook викладач ліцею Сергій Берендєєв, а 23 січня в школі проведуть флеш-моб на знак солідарності із побитим учителем. До акції закликали долучитися також інших вчителів з Києва та регіонів.