У Коломиї на базі відомчої залізничної лікарні створюють реабілітаційний центр на 150 ліжкомісць. Основні формальності – переобрання лікарні сесією облради у власність громади області – медики відбули. Відтепер у центрі на вулиці Шкрумеляка прикарпатці зможуть відновлювати своє здоров’я. Першочергово – медики забезпечуватимуть фізіологічною реабілітацією українських військових, які захищають Україну в зоні бойових дій.
Головний лікар залізничної лікарні Володимир Федоришин не приховує радості: адже лікарню взагалі могли закрити, а так приміщення не лише зберегли, але й за їхнім прикладом почали створювати реабілітаційні центри по всій Україні. Яким тут бачать новий медзаклад та з чого починатимуть роботу – дізнавалися кореспонденти Дзеркала Коломиї.
Минулого тижня Івано-Франківська обласна рада дала згоду на передачу лікарні «Львівської залізниці» у Коломиї з державної власності у розпорядження області. На її базі створять лікарню відновного лікування, іншими словами – реабілітаційний центр. Двері медзакладу будуть відчинені не лише для коломиян, а й для всіх прикарпатців – тих, які перенесли інсульти та мають інші неврологічні розлади. У першу чергу, цей заклад має забезпечити фізіологічною реабілітацією військовиків, поранених на Сході.
– Реабілітаційні центри бувають різних профілів. Ми ж обрали неврологію і травматологію, – розповідає Володимир Федоришин. – Чому саме такий профіль? Він найнеобхідніший. Ті ж воїни АТО часто мають черепно-мозкові травми, у них є часто відриви верхніх і нижніх кінцівок, порушення їхніх функцій, поранення хребта. Після таких травм і контузій вояки потребують відновлення. У центрі будемо його надавати. Наприклад, наші медики мають навчити людину після інсульту взяти до рук чашку, ложку, напитися самостійно води зі склянки, тобто хворий має знову навчитися себе обслужити.
Вже зараз на відкриття центру очікують кілька військових, поранених у зоні АТО. «Днями до нас приходила мати кіборга, який кілька місяців обороняв Донецький аеропорт. Чекають на відкриття, бо необхідна реабілітація після поранення», – каже В. Федоришин.
Коли півроку тому постало питання про закриття залізничної лікарні, медики почали бити на сполох та шукати різні виходи, аби врятувати установу. Як пригадує Володимир Федоришин, ідея про створення реабілітації для українських військових у Коломиї у нього виникла ще задовго до новини про закриття залізничної лікарні.
«Тоді, як планувалося, ми хотіли проводити реабілітацію, спираючись на співпрацю з ФСК «Локомотив» – з басейном, тренажерами, їдальнею. У лікарні бійці проходили б лікувальні процедури, а там – відновлювальні. Була б шикарна реабілітація. Нам це вдалося би, – прогнозує Федоришин, – адже тоді ми були однією структурою від «Львівської залізниці». Також у «Локомотиві» є готельний комплекс, де могли б переночувати рідні бійців».
Попереду у центрі ще чимало роботи. Щоб довести приміщення до стандартів, необхідно вкласти десятки мільйонів гривень. Торік влітку «Львівська залізниця» провела зовнішній ремонт приміщення, утеплила його, а також встановила новий дах та вікна.
[pull_quote_left]За прикладом медиків з нового реабілітаційного центру в Коломиї пішли й інші колишні залізничні лікарні по цілій Україні[/pull_quote_left]
«Зараз постало питання про забезпечення лікарні оснащенням та інвентарем і завершення ремонту всередині приміщення. Теперішні умови не зовсім підходять. Проте цим питанням перейняли голова Коломийської РДА Любомир Глушков та керівництво області, – каже В. Федоришин. – Також прогнозовано, що у нас виникне проблема з кадрами. Скажу відверто, в Україні взагалі важко знайти професіоналів з реабілітології. У Вінницькому медичному університеті недавно відкрили кафедру, яка готує реабілітологів. Тобто держава почала працювати у цьому напрямку».
У новоствореному медзакладі покладають надії на лікарів з Польщі, Чехії та Угорщини. Кажуть, ті не тільки готові навчати наших, але й обіцяють допомогти з оснащенням та інвентарем.
Також, як повідомив начальник Департаменту охорони здоров’я ОДА Роман Мельник, на реабілітаційний центр уже передбачена субвенція з держбюджету – 5,6 мільйона гривень. «Гуманітарну допомогу – оснащення та інвентар – для реабілітаційного центру підбирає Угорське посольство, – коментує Роман Мельник. – Також з листом про забезпечення новоствореного центру обладнанням ОДА звернулася до міністра Квіташвілі».
У Коломиї медики з нового реабілітаційного центру називають себе першопрохідцями. І зізнаються: недаремно ризикнули – за їхнім прикладом пішли й інші колишні залізничні лікарні по цілій Україні.
Новини міста Коломия | Дзеркало Коломиї