ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Освітянський розворот: про реформу освіти у Коломиї

Наприкінці минулого року стало відомо, що розпіарена реформа освіти, про яку в Коломиї говорили останні два роки, згортається.

Що стало причиною такого різкого повороту і які він матиме наслідки для міських освітян, учнів та їхніх батьків – читайте у матеріалі "Дзеркала Коломиї".

Коли ми підбивали підсумки першого року діючої влади, то серед трьох найбільших успіхів керівники міста називали й проведення так званої децентралізації освіти. Йдеться про реформу, відповідно до якої школи мали б стати більш незалежними.

Планувалося, що кожна з них буде юридичною особою та отримуватиме гроші напряму з державного бюджету відповідно до кількості учнів, які тут навчаються. Це начебто мало внести мотивацію боротьби за дітей між школами, а отже, й збільшити якість освіти. Директор закладу перетворювався з "головного вчителя" у такого собі менеджера, який радше організовував би господарсько-економічну діяльність школи.
В управлінні освіти вже встигли розформувати централізовану бухгалтерію, адже усі фінансові питання також перекладалися на плечі шкіл та садочків. Відповідно, кожна з них взяла на роботу власного бухгалтера. Власне головним задумом реформи децентралізації в освіті була максимальна незалежність шкіл та садочків від міської влади.

Однак цілком несподівано наприкінці минулого року стало відомо про зупинку реформи у Коломиї, повернення до централізованого фінансування шкіл та вимогу з боку влади скоротити певну кількість працівників.

Ми запитали міського голову Ігоря Слюзара про мотиви такого рішення. Чому два роки з ратуші тільки було й чути про переваги децентралізації, а тут раптом вона згортається?

Міський голова каже, що причина рішення – в Києві. Держава змінила курс, яким ішла, рівно на протилежний. Раніше декларувалося, що навчальним закладам потрібно дати повну незалежність, і місто до середньої освіти відношення мати не мало би. Однак нещодавно рух реформування освіти змінився радикально. Відтепер освіту будуватимемо чисто за польським зразком. Директор школи – самостійна особа, педколектив – самостійна особа, але господаркою вони не займаються. Держава їм платить заробітну плату, а всі інші витрати, зокрема на утримання інфраструктури школи, несуть місцеві громади.

За словами міського голови, такий варіант реформи для Коломиї є гіршим за попередній. Апелює до цифр. Якщо торік до освітньої субвенції з державного бюджету місто додавало лише 9 мільйонів гривень, то цього року дофінансовувати освіту потрібно буде аж на 26 мільйонів.

Якщо врахувати, що цьогорічна субвенція буде 70 мільйонів, то за рік освіта "з’їсть" майже 100 мільйонів. Минулого року було 50. Отже, видатки на освіту суттєво зросли.

По суті освіта повертається до того стану, у якому була до 2015 року. Повертається централізована бухгалтерія, централізоване харчування й енергоносії, а директор та педагогічний колектив відповідає лише за навчальну частину.

Читайте також: Поки що не до дітей — в освіті централізація

Ще одним наслідком згортання реформи стала необхідність звільнити частину працівників у школах. У Коломиї, між іншим, є освітні заклади, де кількість непедагогічних працівників становить більше половини. Тому, за словами Ігоря Слюзара, виконавчий комітет прийняв рішення скоротити певну кількість непедагогічних працівників у школах. Скоріш за все, це будуть бухгалтери, адже з поверненням централізованої бухгалтерії потреба в них відпаде.

Ми попросили прокоментувати нову реформу освіти директора ЗОШ №2 Володимира Семчука. Він каже, що є рішення виконкому знову перейти до централізованої системи освіти, і школи його виконують. Цей перехід для закладів освіти не є якимсь відчутним чи тим паче болючим. Щодо порівняння між двома "реформами", то освітяни більш схиляються до нового варіанту.

Пан Володимир каже, що відтепер директор школи матиме більше часу займатися навчально-виховним процесом у школі, а раніше дуже багато часу займала бухгалтерія. Це добре, бо Міністерство освіти починає реалізовувати ще одну свою ініціативу – профілізацію старшої школи. Зокрема, зараз іде обговорення щодо профілізації 10 – 11 класів та укрупнення предметів. Пропонується, наприклад, хімію, біологію, фізику об’єднати в один предмет – природознавство. На це все потрібен час.
Що стосується скорочення працівників, то це також питання неболюче. Наприклад, школа №2 повинна звільнити одного працівника – це буде бухгалтер, але жінка одразу отримає цю ж посаду вже в централізованій бухгалтерії управління освіти.
А взагалі, каже директор школи, перехід від однієї реформи до іншої не відчутний. Можливо, збоку так і видається, що це кидання з одного боку в інший, але всередині школи це робочий процес.

А от із садочками у Коломиї не все так просто – ситуація тут критична. Вони мали б розпочати свою роботу 23 січня, однак нині працюють тільки два, інші досі закриті. Це створює у місті доволі напружену ситуацію, батьки обурені, адже не усі мають можливість залишити дітей вдома. Причина ж знову в новій реформі. Раніше дошкільні заклади самостійно вибирали постачальника продуктів харчування, а тепер, з переходом до централізованого управління, цим має займатися влада, зокрема управління освіти – через оголошення тендеру. Однак зробити цього не встигли – кажуть, процедура довготривала.

Батьків це обурило, вони навіть обіцяли привести своїх дітей до міської ради і змусити чиновників їх доглядати, поки батьки на роботі. Влада ж переконує, що це "тимчасові незручності" і обіцяє відкрити всі міські садочки у лютому.

Так виглядає нова реформа освіти. Чи буде вона кращою за попередню, чи гіршою – покаже час. Головне ж, щоб нарешті вже визначилися, куди рухатися, а не металися з одного боку в інший.

Віктор ФІТЬО

Нагадаємо, у Коломиї із 13 дошкільних навчальних закладів міста працює лише два — “Веселка” і “Світанок”.

Читайте також: Сесія міської ради: від підняття зарплати вихователям садочків до проїзду для пільговиків. ФОТО